10 wskazówek jak wynająć pojazd za granicą

10 wskazówek jak wynająć pojazd za granicą

Szczyt wakacyjny zbliża się ku końcowi, ale nie brakuje menedżerów wybierających wrzesień a nawet październik jako czas destynacji zagranicznej. A będąc poza swoimi krajem warto zobaczyć ciekawe miejsca, korzystając z wypożyczonego samochodu. Jak wynająć auto "z...

Renomowana wypożyczalnia czy lokalna firma

Przede wszystkim dowiedz się, jakie i ile wypożyczalni działa w miejscu, do którego się wybierasz. W większości dużych miast i letnich kurortów na świecie oferta wypożyczalni jest bardzo szeroka, jednak nie wszystkie oferują takie same warunki. Warto skorzystać z usług renomowanych wypożyczalni o światowym zasięgu, ponieważ gwarantują samochody o odpowiednim stanie technicznym i mają gęstą sieć biur. Liderzy w tej branży są w stanie oferować auta nowe, których okres użytkowania nie przekroczył 6 czy 12 miesięcy.

Z kolei korzystając z mniejszych, lokalnych wypożyczalni można nierzadko liczyć na korzystniejsze warunki cenowe, choć nie zawsze tak dobry park maszyn i przejrzystość transakcji. Wszystko zależy od wymagań i preferencji klienta.

Planowanie tras

Pierwszym krokiem jest poznanie okolicy, którą planujemy zwiedzieć. Korzystając z map onlinowych możemy w prosty sposób oszacować, jak daleko od siebie położone są miejsca, które będziemy zwiedzać, ile dziennie kilometrów będziemy pokonywać samochodem itd. Dodatkowo na Google Earth można podejrzeć, jaki jest stan dróg, co pozwoli nam oszacować, ile czasu zajmie podróż, a tym samym na jak długo planujemy wypożyczyć samochód oraz jaki model auta będzie dla nas odpowiedni. Korzystne źródło informacji stanowią fora internetowe oraz blogi podróżników amatorów – pozwalają one na lepsze przygotowanie do eskapady. Wybierając się w dłuższą trasę, szczególnie przebiegającą na szutrowych duktach, warto wybrać ofertę z nielimitowanymi kilometrami i kompleksowym ubezpieczeniem.

Wybór auta

Aby decyzja była trafiona, trzeba przeanalizować wiele czynników, biorąc pod uwagę chociażby osobiste preferencje, koszt czy wyposażenie pojazdu. Nawet samochód typowo miejski może sprawdzić się na górzystych terenach, ale jeśli wybieramy się w rejon typowo górski, np. do  Austrii warto pomyśleć o aucie z napędem na cztery koła lub SUV-em. Z kolei do jazdy miejskiej nie potrzebujemy drogiego auta terenowego. Często wybieraną opcję stanowią kabriolety – jazda nimi ma zarówno pozytywy jak i negatywy.

Jeśli ruszamy w długą trasę np. po południowych europejskich miastach pomyślmy o aucie ekonomicznym, które nie zużyje zbyt dużo paliwa. Jednak z drugiej strony pakowanie się w pięć osób w pojazd kompaktowy na odcinek kilkusetkilumetrów obrzydzi nawet najwspanialsze widoki, lepiej zatem pomyśleć wtedy o vanie. Jadąc z dziećmi trzeba koniecznie pamiętać o zamówieniu fotelika samochodowego i uściśleniu czy wynajmowany jest typowy fotelik czy tzw. buster (podkładka, siedzisko).

Gdzie wynająć samochód

Trzeba przemyśleć, skąd chcemy wypożyczyć samochód: z lotniska, centrum miasta, spod hotwlu? Druga decyzja to miejsce zwrotu. Coraz częściej klienci chcą wypożyczyć samochód w jednym mieście, a oddać w innym. Często małe lokalne wypożyczalnie nie oferują takiej możliwości ponieważ wiąże się to ze znacznym kosztem „sprowadzenia” samochodu do bazy. W przypadku dużych sieciowych firm możliwość oddania samochodu w innej lokalizacji jest standardem, a dodatkowy koszt nie jest wysoki

Obniżyć koszty wynajmu

Polujmy na promocje. Renomowane wypożyczalnie bardzo cenią sobie lojalność swoich klientów i oferują specjalne programy pozwalające osiągnąć zniżki i rabaty – nie tylko na kolejne skorzystanie z ich usług, ale również na ofertę firm partnerskich, jak np. hotele, czy linie lotnicze. Rezerwując pojazd przed wyjazdem z Polski można liczyć na dodatkowe ulgi, wpływ na cenę ma również czas wynajmu – im dłuższy, tym cena za dzień niższa. Na przykład Avis proponuje wynajem przez siedem dni w cenie wynajmu pięciodniowego. Ponadto im wcześniejsza rezerwacja, tym większy wybór pojazdów i ofert.

Wymagane dokumenty

Informacja na ten temat jest opisana dokładnie w Warunkach Umowy czy na potwierdzeniu rezerwacji. Najczęściej wymagane dokumenty to:

§ Prawo jazdy – ważne, przez co najmniej rok;

§ Kartę kredytową na imię i nazwisko głównego kierowcy lub opłacony wcześniej voucher

§ Potwierdzenie rezerwacji.

Decydując się na wynajem auta za granicą warto sprawdzić czy w kraju podróży obowiązuje polskie prawo jazdy. Na pewno we wszystkich krajach Unii Europejskiej nie będzie z nim problemu, ale już w Meksyku wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Warunki umowy

Kwestie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę to:

  • Jakie ubezpieczenie jest wliczone w cenę wynajmu samochodu?
  • Czy wynajmowany samochód ma dzienny limit kilometrów?
  • Jakie obowiązują opcje płatności za paliwo?
  • Czy istnieje możliwość prowadzenia samochodu przez drugiego kierowcę?
  • Godziny pracy wypożyczalni, jakie są możliwości zwrotu samochodu poza godzinami pracy – unikniemy stresu związanego z presją czasu

Koszty podstawowych ubezpieczeń: CDW i TP są w cenie wynajmu samochodów z dużych wypożyczalni. Znacznie zmniejszają one odpowiedzialność za szkody, ale, tylko do określonej kwoty, która zależy od kraju oraz wypożyczanego samochodu i jest wpisana w umowie. Jeśli chcesz być w 100 proc. zwolniony od wszelkiej odpowiedzialności, powinieneś dokupić wersję Full Insurance – kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej bez udziału własnego w przypadku kradzieży lub uszkodzenia.

Dodatkowe możliwości

W porze zimowej warto pamiętać o specjalnych łańcuchach na koła, które przydadzą się na bardzo śliskich nawierzchniach. Wygodne rozwiązanie stanowi nawigacja lub mobilne WiFi, które ułatwi korzystanie z internetu. Przenośną nawigację możemy oczywiście zabrać z Polski, jeśli ją posiadamy, ale problem stanowi nierzadko brak mapy danego terenu. Z drugiej strony sprawny nawigator poradzi sobie również z papierową mapą, którą powinniśmy otrzymać za darmo od osoby wydającej pojazd lub kupić w odpowiedniej placówce.

Warunki zwrotu samochodu

Przy zwrocie auta do wypożyczalni należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że samochód został oddany bez uszkodzeń (tzw. protokół zdawczo-odbiorczy). Pojazd należy oddać w stanie, w jakim został udostępniony. Jeśli auto przy odbiorze było zatankowane do pełna, przed jego oddaniem do wypożyczalni warto napełnić bak także do pełna. W przeciwnym razie z karty kredytowej zostaną pobrane dodatkowe środki na pokrycie kosztów tankowania. Niektóre wypożyczalnie oferują usługę dotankowania, dzięki czemu unikniemy poszukiwania stacji benzynowej śpiesząc się na lotnisko.

Gdzie szukać informacji

Najlepiej wyszukać oferty wykorzystując Internet. W sieci nie brakuje dobrych recenzji i sugestii odnośnie najlepszych wypożyczalni, powinno to pomóc w wyrobieniu sobie zdania i podjęciu właściwej decyzji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy