Data center dla każdej firmy

Data center dla każdej firmy

Olbrzymi przyrost danych wytwarzanych przez firmy przyczynił się do powstania zaawansowanych centrów danych - infrastruktur informatycznych do przechowywania, archiwizowania oraz przetwarzania informacji.Dawniej ilość informacji wytwarzanych przez przedsiębiorstwa była...

Dawniej ilość informacji wytwarzanych przez przedsiębiorstwa była ograniczona przez możliwości techniczne stosowanych rozwiązań. Dokumenty archiwizowano w postaci papierowej. Współcześnie widoczna jest tendencja rezygnacji z papierowego zapisu danych na rzecz archiwizacji w postaci cyfrowej. Dzisiaj za pomocą jednego kliknięcia myszką można utworzyć bazę danych, która zmieści się na jednej płycie CD oraz przenieść ją na serwery firmy. Ponadto zapis danych w postaci cyfrowej zapewnia do nich nieograniczony dostęp, umożliwia prowadzenie analizy informacji oraz tworzenie raportów bez czasochłonnego przeszukiwania ksiąg archiwalnych.

 

Przetwarzanie w chmurze

Choć wiele firm na całym świecie inwestuje w technologię cloud computing, polskie przedsiębiorstwa nadal z dystansem podchodzą do przetwarzania w chmurze. Eksperci twierdzą, że jedynie około 5 procent polskich firm korzysta z takich rozwiązań. Ilość cyfrowych danych przyrasta w tempie 60 procent rocznie i w 2011 roku przekroczy 1,8 zattabajtów (tryliardów bajtów). Na wzrost ilości informacji wpływ ma coraz większa liczba urządzeń mobilnych, nieustannie zwiększający się zasięg Internetu oraz postępująca digitalizacja świata. – Firmy są coraz bardziej świadome tego, że bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych jest niezbędne do dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa – mówi Marcin Bogusz, pełnomocnik zarządu ds. zaawansowanych technologii w spółce ACTION S.A. W 2010 roku sprzedaliśmy 2675 serwerów, co jest wynikiem o 65 procent wyższym w porównaniu do roku 2009. Jesteśmy przekonani, że kolejny rok będzie oznaczał dalsze inwestycje polskich firm w centra danych.

 

Jedynie około 5 procent polskich firm korzysta z przetwarzania w chmurze


Firmy mają możliwość zastosowania modelu cloud computing, który polega na przeniesieniu aplikacji i przetwarzania danych ze stanowiska użytkownika na serwer. Mogą wybrać chmurę publiczną lub prywatną, służącą jedynie danemu przedsiębiorstwu. Wybierając technologię przetwarzania w chmurze płacimy jedynie za to, z czego rzeczywiście korzystamy, licencja na oprogramowanie nie jest przypisana do jednego użytkownika – płaci się za rzeczywiste korzystanie z danej aplikacji. Cloud computing stanowi przyszłość przetwarzania i przechowywania danych, zarówno jeśli chodzi o zastosowania biznesowe, jak i konsumenckie.

 

Mniejszy też może

Istnieje bardzo dużo firm szczególnie z sektora MSP, których nie stać na stworzenie własnej chmury bazującej na prywatnej infrastrukturze lub które uważają, że ilość generowanych przez nie danych nie wymaga aż tak zaawansowanego rozwiązania. Jednak nawet w małym wymiarze zcentralizowanie danych, wykorzystanie możliwości wirtualizacji oraz przeniesienie aplikacji z komputera użytkownika do chmury pozwala na spore oszczędności. Dotychczasowy model zakładający, że 1 serwer = 1 zadanie, 1 serwer logiczny = 1 fizyczny, 1 użytkownik = 1 licencja oraz podejście przedsiębiorców, którzy często uważają, że sprzęt musi znajdować się w firmie i być jej własnością – wiązał się ze sporymi kosztami. A duże wydatki są dotkliwe zwłaszcza podczas rozwoju firmy, przy wzroście zatrudnienia, wymianie sprzętu i oprogramowania. Małe i średnie firmy mogą skorzystać z usług chmurowych w firmie zewnętrznej posiadającej data center lub stworzyć niewielkie prywatne centrum danych, dopasowane do wielkości prowadzonego biznesu.

 

Budować na starym fundamencie

Do budowy prywatnego data center można częściowo wykorzystać dotychczasowe serwery pod warunkiem, że zostały one zakupione maksymalnie dwa, trzy lata wcześniej. W przypadku starszych maszyn lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w kilka serwerów i macierz. Dla sektora MSP dobrym rozwiązaniem są serwery modułowe.

Podczas budowy centrum danych istotny jest dobór sprzętu, ponieważ nowe zasoby będą spełniać znacznie więcej funkcji niż w dotychczasowym modelu. Oprócz serwowania plików, baz danych, poczty i stron internetowych, będą również udostępniać dotychczasowe aplikacje użytkowników. Ponadto część serwerów w centrum danych odpowiada za jego bezpieczeństwo, szyfrując dane, tworząc backup oraz pełniąc funkcję firewalla. Dlatego tak ważne jest wybranie najlepszego i dostosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa sposobu przechowywania i przetwarzania danych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy