Innowacyjny system

Innowacyjny system

W Polsce wdrożono innowacyjną technologię Pick-by-Point autorstwa LUCA Systemy Logistyczne. Dokonała tego firma arvato services Polska dla klientów skarbca w Mennicy Polskiej. System służy do obsługi komisjonowania produktów handlowych Skarbca Mennicy Polskiej w Błoniu k.

Spółka SMP dystrybuuje monety kolekcjonerskie i numizmaty produkowane przez Mennicę Polską. Od dwóch lat operatorem logistycznym Skarbca Mennicy Polskiej jest arvato services Polska. Spółka obsługuje skarbiec na 200 mkw powierzchni magazynowej, specjalnie zabezpieczonej, w parku logistycznym Błonie k. Warszawy. W skład usług realizowanych przez arvato wchodzą: przyjęcie i składowanie produktów, komisjonowanie i wysyłka produktów do klientów indywidualnych na każdorazowe zlecenie klienta, kompletacja zestawów sprzedażowych oraz obsługa zwrotów i pomoc przy rozpatrywaniu reklamacji.

 

Trudny asortyment

Wraz z rosnącą różnorodnością produkcji i szybko zmieniającymi się asortymentami towarów zwiększają się wymagania dotyczące jakości komisjonowania przy jednoczesnej potrzebie redukcji kosztów. Chcąc sprostać wymaganiom klientów, którzy stale zwiększają różnorodność i liczbę wysyłanych produktów, arvato postanowiło wdrożyć w swoim centrum usługowo-logistycznym w Błoniu k. Warszawy nowatorski system Pick-by-Point do obsługi logistycznej klientów indywidualnych Skarbca Mennicy Polskiej. – Decydując się na wdrożenie systemu Pick-by-Point firmy LUCA, chcieliśmy zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na rynku kolekcjonerskim, co oznaczało nieustanny wzrost SKU – mówi Waldemar Kaczmarek dyrektor obszaru Telco i Nowych Technologii w arvato services Polska.

Do tego celu wybrano system, który sprostałby również wyjątkowej specyfice asortymentu, jakim są monety – różny kruszec, nieposiadające oznaczeń stosowanych na co dzień w logistyce (EAN, indywidualne numery seryjne). Dodatkowo wzięto pod uwagę kolekcjonerskie przeznaczenie asortymentu, wymuszające najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. – Wybraliśmy system Pick-by-Point ze względu na jego uniwersalność, prostotę obsługi oraz szybki czas wdrożenia. Elastyczność systemu pozwala łatwo dostosowywać go do nieustannie rosnącej ilości zamówień. Inne systemy wiązały się z małą elastycznością, dużą ilością łączy kablowych, a w przypadku zmiany ilości asortymentu blokowałoby dalsze rozwijanie procesów komisjonowania – wyjaśnia Waldemar Kaczmarek.

 

Funkcjonalny Pick-by-Point

Metoda funkcjonowania Pick-by-Point polega na oświetleniu gniazda magazynowego wiązką światła w oparciu o informacje zawarte w aktywnym zleceniu. Wiązka światła wypuszczana przez estradowy reflektor (tzw. moving head), wskazuje operatorowi produkt do pobrania z gniazda magazynowego, w którym znajdują się monety i numizmaty. Wiązka światła ma w sobie możliwość zmiany kolorów, kształtu wiązki lub koncentracji. Przez słuchawki lub za pomocą centralnego wyświetlacza operator, obsługujący regał do komisjonowania, otrzymuje informację o liczbie produktów do pobrania. Pobór produktów potwierdzany jest lub korygowany przez system kurtyny radarowej oraz sygnalizacji dźwiękowej. – Zaletą tego nowatorskiego systemu jest niewątpliwie efektywność funkcjonowania zarówno pod względem prędkości, jaki i wspomagania operatora, przy jednoczesnej eliminacji błędów komisjonowania. Istotny jest również brak fizycznych połączeń, co jest związane z dużą mobilnością rozwiązania i niskimi kosztami montażu – dodaje Waldemar Kaczmarek.

System Pick-by-Point jest nowatorski z uwagi na połączenie dwóch metod komisjonowania. Pierwsza umożliwia komisjonowanie na podstawie informacji wizualnej/wyświetlanej (Pick-by-Light), a druga wykorzystuje informację dźwiękową (Pick-by-Voice). Rozwiązanie to umożliwia również zbieranie informacji o ewentualnych błędach w komisjonowaniu oraz potrafi wskazać osoby popełniające błędy. Całość współpracuje z systemem SAP.

Podstawa – Pick-Radar

Ważnym elementem wdrożonego systemu Pick-by-Point jest system wspomagający Pick-Radar. Metoda polega na kontroli powierzchni i obszarów przed regałami z monetami i numizmatami za pomocą kurtyny świetlnej. Dzięki specjalistycznemu programowaniu do analizy obrazu możliwa jest precyzyjna kontrola dostępu do regałów lub palet leżących za tą powierzchnią. System pracuje na zasadzie Poke-Yoke i może być stosowany przy komisjonowaniu, sortowaniu i konfekcjonowaniu. Wszystkie parametry dostępów do poszczególnych gniazd są precyzyjnie rejestrowane.

Bezpośrednio po aktywacji zamówienia przed półkami uruchamiane zostają trzy powierzchnie: dostępu (zielona), zabroniona (czerwona) i wirtualny przycisk (niebieska). Pracownik może sięgać tylko do gniazda znajdującego się za powierzchnią zieloną. Przy sięgnięciu do obszaru zabronionego następuje rejestracja błędu i zostaje uruchomiony alarm. Rozmiary i pozycje obszarów kontrolnych kurtyny świetlnej mogą być dowolnie konfigurowane.

Wirtualny przycisk (powierzchnia niebieska) służy do kwitowania. Przycisk może zostać tak skonfigurowany, że strefa ta będzie aktywowana dopiero po pierwszym poprawnym pobraniu, uniemożliwiając przypadkowe skwitowanie. Na regale można skonfigurować także inne powierzchnie funkcyjne (korekta ilości, żądanie pustego pojemnika, przerwanie zlecenia, itp.) działające na zasadzie monitora dotykowego.

Poprzez dokładną rejestrację wszystkich operacji, system oferuje dodatkowo różnorodne funkcje statystyczne. Zastosowanie Pick-Radar umożliwia przeprowadzenie analizy ABC i analizy przebiegu. Do optymalizacji pracy magazynu można także wykorzystać analizę przewidywanego czasu zakończenia procesu komisjonowania.

 

Rozwiązanie dla Skarbca Mennicy Polskiej

Implementacja systemu Pick-by-Point trwała trzy miesiące, uwieńczyły ją testy, które miały na celu zmniejszenie ilości pomyłek i zwiększenie efektywności komisjonowania asortymentu. Do implementacji arvato przygotowała aplikację systemową w systemie SAP do komunikacji i zarządzania systemem Pick-by-Point.

W rozwiązaniu dla Skrabca Mennicy Polskiej zastosowano touchscreen wykorzystujący promienie podczerwieni tzw. kurtynę laserową, utworzony dzięki zapamiętaniu przez system pozycji gniazd z asortymentem i powiązaniu ich z danymi w systemie komputerowym. – Kurtyna laserowa w rzeczywistości jest niewidoczna. Nasze urządzenie, wysyłając 50 razy na sekundę, co pół stopnia, promień podczerwieni, wytwarza przed regałem ścianę świetlną, stanowiący 40 metrowy touchscreen, który może być modyfikowany w części software na potrzeby systemu oraz klienta. – mówi Bogusław Gnat dyrektor LUCA Systemy Logistyczne sp. z o.o.

Reflektor przesuwając wiązkę światła w kolejności, od lewa do prawa, wskazuje pracownikowi poszczególne gniazda, w których znajduje się komisjonowany towar. Gdy operator popełni błąd, umieszczając rękę w niewskazanym gnieździe, automatycznie zapala się czerwona lampa, informująca o nieprawidłowym poborze towaru, uniemożliwiając wzięcie niewłaściwej monety. Zasięg reflektora rzucającego wiązkę światła wynosi 25 metrów, przy czym zlecenie operatora, w razie potrzeby montażu dla klienta drugiej lampy, będzie przejmowane automatycznie, gdy tylko pracownik znajdzie się w jego strefie działania. Kurtyna może być obsługiwana przez kilka reflektorów, przypisanych do każdego pracownika. W razie potrzeby zmian w systemie, może on być modyfikowany bezpośrednio drogą elektroniczną z niemieckiego serwisu firmy LUCA.

Dzięki systemowi osiąga się poziom 100 wysyłek/h oraz 30 proc. wzrost wydajności przy ponad siedmiokrotnym wzroście SKU (z 60 do 430).

Sławomir Skarbecki prezes LUCA Systemy Logistyczne – System Pick-by-Point firmy LUCA został specjalnie dedykowany do warunków obsługi Skarbca Mennicy Polskiej. Innowacyjne rozwiązania naszej firmy, sprawdzone w ostatnim czasie w krajach Europy Zachodniej, postanowiliśmy wdrożyć również w Polsce, wykorzystując do tego profesjonalistę w zakresie logistyki magazynowej firmę arvato services Polska. Dzięki arvato mamy pewność, że przygotowane przez na rozwiązanie zostanie odpowiednio zaimplementowane i wykorzystane oraz przyniesie spodziewane efekty ekonomiczne.

 

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy