Jasna sprawa

Jasna sprawa

Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwach opiera się zazwyczaj na zmniejszaniu liczby inwestycji, wdrażaniu nowych technologii lub zakupie sprzętu, który zwiększy wydajność firmy. Można na nie również wpływać zwiększając efektywność zasobów ludzkich.Nowy sprzęt i technologie

Nowy sprzęt i technologie okażą się nietrafioną inwestycją, jeżeli personel nie będzie wykazywał chęci do pracy. Można by wprowadzić system premii uzależniony od efektów, jednak każdy dodatkowy wydatek z portfela firmy może osłabić pozycję firmy na rynku. Odnalezienie innego sposobu na zwiększenie efektywności personelu to krok w kierunku optymalizacji zasobów, które już posiadamy.

W przypadku personelu najważniejsze jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy (powierzchna biurowa, sprzęt oraz warunki mikroklimatyczne). Oświetlenie jest obszarem, który w przedsiębiorstwach nie jest jeszcze postrzegany jako źródło oszczędności.

Koszty oświetlenia

Oświetlenie zużywa aż 19 proc. energii elektrycznej na całym świecie. Około 60 proc. oświetlenia biurowego oparte jest na przestarzałych i niewydajnych systemach oświetleniowych. To właśnie w tym obszarze drzemie ogromny potencjał oszczędności, dotychczas pomijany przez przedsiębiorstwa.

Trochę teorii

Badania wykazują, że wydajność pracy personelu zwiększa się wraz ze wzrostem natężenia światła. Jest to zauważalne szczególnie w procesach produkcyjnych. Ponadto wymagana przez obserwatora ilość światła rośnie wraz z wiekiem. Jeżeli zapewnimy pracownikowi natężenie światła około 1000 lx, to możemy zredukować ilość jego błędów nawet o 90 proc.

Wniosek jest zatem tylko jeden – odpowiednie warunki oświetleniowe pozwolą osiągnąć maksymalną efektywność pracy personelu. Zapewnienie optymalnego natężenia światła to jednak duży wydatek. W dodatku trzeba się liczyć z otrzymywaniem większych rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Wyjściem z tego koła decyzyjnego może być zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, maksymalne wykorzystanie światła naturalnego oraz włączanie sztucznego oświetlenia tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne.

Prawo wymusza zmiany

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestowanie w technologie energooszczędne. Od 13 kwietnia 2010 roku na rynku UE obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu świetlówek standardowych jednopasmowych. W związku z tym obecnie zauważalna jest w przedsiębiorstwach tendencja do wymiany oświetlenia na świetlówki liniowe. Do 2016 roku mają zostać wycofane z użytku wszystkie żarówki jednopasmowe.

 

W kierunku światła

Ciemne noce i długie dni z ograniczonym dostępem do światła dziennego mogą powodować u ludzi uczucie zmęczenia w pracy. Badania naukowe udowodniły, że jest to spowodowane brakiem niebieskiego światła, które ma wpływ na nasz zegar biologiczny. – Philips opracował unikatowy rodzaj sztucznego światła, który optymalizuje poziom światła niebieskiego. Nasze świetlówki o nazwie Activiva podwyższają poziom energii oraz pomagają pracownikom koncentrować się na pracy – zdradza Rafał Wiraszka. – Praktyka dowodzi, że zastosowanie tej technologii w przedsiębiorstwach wpływa na zwiększenie efektywności pracy personelu o około 10 proc.

Studium przypadku

Firma Gazeley, międzynarodowy dostawca powierzchni biurowych, realizując strategię redukcji zużycia energii elektrycznej oraz zminimalizowania emisji dwutlenku węgla w swoich obiektach, zdecydowała się na nawiązanie współpracy z Philips. Opracowano projekt wdrożenia proekologicznego systemu oświetleniowego. Firma zainstalowała w swoich obiektach systemy sterowania z oprawami, które pozwalają oświetlić przejścia i otwarte przestrzenie tylko wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. To rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu czujników ruchu i nie wpływa ono w żaden sposób na czas życia lampy. Dzięki temu zredukowano koszty zużycia energii elektrycznej aż o 45 proc. – Innym przykładem korzyści, jakie można uzyskać dzięki odpowiedniemu oświetleniu, jest współpraca od 1980 roku Philipsa z producentami samochodów marki BMW. Wspólne projekty badawcze ukierunkowane były na poprawienie kontroli jakości podczas procesu malowania samochodów. Wykorzystywanie bardzo dobrych wzorców światła i używanie różnych „iluminacji” pozwoliło na wykrywanie nieprawidłowości i zarysowań, których nie dostrzegano przy dotychczas stosowanym oświetleniu – dodaje Rafał Wiraszka.

Dzięki ekologicznemu systemowi oświetlenia możemy zaoszczędzić nawet do 30 proc. zużycie energii elektrycznej i zredukować koszty wymiany żarówek na nowe. Potwierdza to zarząd tunelu portowego w Sydney, który dzięki zastosowaniu świetlówek MASTER TL-D Xtreme zaoszczędził znacznie na kosztach wymiany lamp.

Niezastąpione na produkcji

Uszkodzone lampy to plaga na linii produkcyjnej artykułów spożywczych. Taka sytuacja to nie tylko nieplanowane wstrzymanie produkcji w toku. Uszkodzona świetlówka dla partii towaru znajdującej się w tym czasie na linii produkcyjnej skutkuje skierowaniem jej na śmietnik z obawy przed ewentualnym przedostaniem się kawałków szkła do produktów. Z tego powodu Philips opracował świetlówki energooszczędne ze specjalną warstwą ochronną FEP, zabezpieczająca przed wydostaniem się szkła i związków rtęci na zewnątrz w razie przypadkowego uszkodzenia. Ponadto są one również wodoszczelne. Stłuczone lampy były częstą przyczyną strat towarów w piekarni Pågen AB w Szwecji, gdzie zdecydowano się na ich wymianę. – Jest to dla nas bardzo ważne, aby mieć bezpieczne oświetlenie, które zabezpiecza naszą produkcję w momencie awarii- mówią przedstawiciele zarządu.

Poleć ten artykuł:

Polecamy