Magazyn: innowacyjny kreator

Magazyn: innowacyjny kreator

Polski magazyn (niedalekiej) przyszłości to taki, w którym nie reaguje się na wydarzenia gospodarcze, ale się je kreuje.Nawet jeżeli powyższe zdanie (podlane nieco sosem patosu) wydaje się być oczywiste (po kolejnym przeczytaniu), to zawiera bardzo ważne przesłanie, co do...

Nawet jeżeli powyższe zdanie (podlane nieco sosem patosu) wydaje się być oczywiste (po kolejnym przeczytaniu), to zawiera bardzo ważne przesłanie, co do którego chciałbym Czytelników przekonać kolejnymi argumentami i spostrzeżeniami z rynku i praktyki projektowej w Polsce. Zrobię to, nie zawsze opierając się jedynie na chwilowej sytuacji gospodarczej i koniunkturze, bowiem procesy magazynowe muszą opierać się na zdecydowanie większej ilości argumentów.

 

Obecnie w wielu firmach utrwala się przeświadczenie, że logistyka jest jedynie elementem procesu produkcyjnego lub dystrybucyjnego, który generuje wyłącznie koszty. Jeżeli zmienić jednak perspektywę patrzenia na proces logistyczny, to można szybko zauważyć, iż zwiększenie jego efektywności (powtarzam to ciągle w rozmowach z klientami) prowadzi do generowania oszczędności bezpośrednio wpływających na zwiększenie marży produktowej lub procesowej.

 

Spróbujmy zatem zmienić nasz punkt widzenia na magazyn i poszukać przyczyn i możliwości zwiększenia wyżej wymienionej efektywności (celowo używam tego sformułowania, gdyż w przeciwieństwie do wydajności, zawiera ono większy obszar możliwych korzyści, nie zawsze wprost dających się zmierzyć zyskiem bezpośrednim – przykłady poniżej) i aby odpowiedzieć na postawione na wstępie pytanie: „jaki ma być magazyn w przyszłości?”.

 

Perspektywa działania

 

Prawidłowo przeprowadzony proces planowania i realizacji inwestycji w procesy magazynowe może, w zależności od branży i stopnia skomplikowania procesowego, trwać od 6 do 24 miesięcy. Tym samym, szukając efektywności działania, szukamy optymalnego terminarza realizacji, nie czekając do momentu, kiedy nasze zasoby logistyczne staną u kresu swoich możliwości (utrata przepustowości magazynu).

 

Ze względu na czas zwrotu z inwestycji (zależnie od branży i stopnia skomplikowania – średnio od 3 do 8 lat) musimy także przewidzieć rozwój naszego rynku i to prowadzi nas do kolejnego sformułowania będącego bazą naszej strategicznej decyzji…

 

Profil magazynu

 

Poprzez profil magazynu rozumiemy w tym przypadku ukierunkowanie zakresu inwestycji na magazyn specjalistyczny (częściej spotykany w branży produkcyjnej np. napojów i produktów spożywczych, urządzeń i maszyn lub produktów farmaceutycznych) lub magazyn wielofunkcyjny i elastyczny w swoim przekroju towarów i procesów (dla dystrybutorów FMCG operatorów logistycznych itp.). Strategiczne znaczenie tej decyzji polega na przyjęciu wizji rozwoju firmy w ten sposób, aby jej integralna część, związana z logistyką, była adekwatna do zaplanowanego rozwoju (np. miała odpowiednie rezerwy mocy lub możliwości rozbudowy) bez utraty spójności procesu czy też budżetu inwestycyjnego i operacyjnego.

 

Stopień zaawansowania technologicznego

 

Automatyzacja procesów nie może (nie powinna) być celem samym w sobie, a jedynie być użytecznym narzędziem, które jest skalowalne i zapewnia optymalne (ergonomiczne) warunki pracy. Tutaj kryje się kolejny walor i cel przyszłego magazynu: ma być atrakcyjnym miejscem pracy dla jego załogi i ma powodować pozytywny odbiór po stronie obsługi, gdyż jest ona ważnym jego elementem i potrzebuje ciągłego wzrostu kompetencji zawodowych. Tak więc efektywność osiągamy dzięki zmniejszeniu rotacji załogi – to ważny cel przy realizacji przyszłego magazynu, niestety, często zapominany przy formułowaniu strategii firm.

 

Stopień realizacji zadań

 

Magazyn powinien w swoich założeniach realizować określone zadania (wydajność) ilościowe w stosunku do obsługiwanego strumienia towarowego. Planowanie strumieni to chyba najtrudniejsza faza realizacji, dlatego decyzja o tym, czy planujemy jego przepustowość na dni spiętrzeń lub na dni zawierające wartości średnie przepływów ma kolosalne znaczenie dla inwestycji i przyszłych środków operacyjnych. Właściwy balans i poszukiwanie alternatywnych środków realizacji zadań w okresie spiętrzeń należy do kanonu planistów realizujących budowę przyszłego ośrodka realizacji zadań logistyki.

 

Tak więc nasz magazyn w przyszłości to taki, który dzięki swojej adaptacji do stojących przed nim zadań jest w stanie zrealizować je we właściwym czasie, generując nadwyżki marży oraz zapewniając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo naszym klientom i pracownikom.

Poleć ten artykuł:

Polecamy