Nie ma produktów doskonałych – o zarządzaniu jakością w Qguar WMS

Nie ma produktów doskonałych – o zarządzaniu jakością w Qguar WMS

Status jakości decyduje o przeznaczeniu oraz odbiorcy produktu. Dzięki temu produktem można łatwiej zarządzać, a tym samym unikać kosztownych czy zagrażających zdrowiu i życiu konsumenta pomyłek. Można również maksymalnie wykorzystywać dostępny asortyment magazynowy - nawet...

Właściwe zarządzanie statusami jakości daje ogromne korzyści w działaniach związanych z produkcją, transportem i magazynowaniem. Na samym początku życia produktu konieczne może być pobieranie próbek z linii produkcyjnej i wysyłanie np. do laboratorium celem przeprowadzenia badań. Już na tym etapie pojawia się wyzwanie logistyczne, polegające na stosownym oznaczeniu towarów oczekujących na wyniki badań, a wiec takich, których nie można wydać. Kiedyś radzono sobie z tym problemem np. przy pomocy różnokolorowych naklejek. Teraz status jakości może być zapisywany w systemie klasy WMS, który automatycznie nie dopuści do wydania towaru nienadającego się do wysyłki.

Precyzyjne rozróżnienie towarów ze względu na status jakości ma duże znacznie w kontekście działów sprzedażowych, posługujących się zintegrowanym z WMS-em oprogramowaniem klasy ERP. Działy te muszą bowiem widzieć tylko te towary, które można sprzedać. W tym celu – na podstawie danych z Qguara WMS Pro – system ERP udostępnia tylko artykuły o statusie jakości umożliwiającym ich obrót handlowy. Pozostałe towary mogą być dla nich niewidoczne, a jeśli są widoczne, to w innym magazynie logicznym systemu ERP.

Wiemy już, że Qguar WMS Pro, obsługując statusy jakości, może blokować tę część towarów, która z różnych przyczyn nie nadaje się do obrotu handlowego tymczasowo lub trwale. W zależności od specyfiki magazynu mamy do czynienia z całą gamą innych przypadków. Jednym z nich jest wspomniane oczekiwanie na badania mające potwierdzić jakość produktu. W innym towar może przechodzić kwarantannę, wymaganą do dopuszczenia go do obrotu. Niższy status wynika z konieczności przeprowadzenia kolejnych cykli technologicznych procesów produkcyjnych (np. domrażania) lub zwrotu, ponieważ przed kolejną wysyłką do odbiorcy konieczne jest sprawdzenie, czy towar nie ma wad. Mógł też zostać uszkodzony podczas standardowych prac magazynowych.

Podobne sytuacje można mnożyć, ale liczy się fakt, że status jakości informuje nie tylko o przeznaczeniu produktu, ale również – co często wiąże się z przeznaczeniem – decyduje o jego odbiorcy. Za przykład weźmy linię do produkcji żywności, wytwarzającą artykuł o różnych smakach. Tuż po przezbrojeniu linii pod nowy smak, w produkcie o nowym smaku, mogą pojawić się śladowe ilości produktu sprzed przezbrojenia. W efekcie powstanie pewna ilość pełnowartościowego i nadającego się do spożycia produktu, który jednak nie spełnia norm sprzedażowych i nie może trafić do obrotu. Taki wyrób, o obniżonym statusie jakości, można sprzedawać np. w sklepie przyzakładowym za niższą cenę lub podarować organizacjom humanitarnym. W innych sytuacjach, jeśli określony produkt z jakichś powodów nie nadaje się do spożycia, może zostać przeznaczony na paszę dla zwierząt. W każdym przypadku można uniknąć marnotrawstwa – sprzedając lub oddając artykuły o niższym statusie jakości.

Z towarem nienadającym się do klasycznego obrotu handlowego może mieć do czynienia każdy magazyn. System Qguar WMS usprawnia zarządzanie jakością takiego towaru w sposób bezpieczny i rozsądny. Prowadzi to do oszczędności wynikających z unikania pomyłek oraz racjonalnego gospodarowania takimi niedoskonałymi artykułami.

Poleć ten artykuł:

Polecamy