Operator logistyczny obniża ryzyko błędu

Operator logistyczny obniża ryzyko błędu

Ze Stefano Vincinelli, dyrektorem generalnym regionu Południowej i Wschodniej Europy Grupy Fiege, rozmawia Alicja Kostecka

Na czym polega specyfika obsługi logistycznej firm farmaceutycznych?Rozwój usług logistycznych dla branży farmaceutycznej jest dla Fiege...

Rozwój usług logistycznych dla branży farmaceutycznej jest dla Fiege jednym ze strategicznych kierunków działalności w Polsce. Wymagania dotyczące obsługi farmaceutyków są niezwykle restrykcyjne i wiążą się ze spełnieniem wielu rygorystycznych przepisów, które mają na celu zapewnienie produktom farmaceutycznym i ich użytkownikom bezpieczeństwa. Fiege obsługuje w Polsce kilku klientów farmaceutycznych, świadcząc usługi logistyczne zgodne z procedurami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). Na wysoką jakość obsługi naszych klientów wpływa także możliwość czerpania z wieloletniego doświadczenia płynącego z obsługi kilkudziesięciu klientów farmaceutycznych w oddziałach Fiege we Włoszech, Szwajcarii czy Niemczech. Dzięki posiadanemu know-how, ogromnemu doświadczeniu pochodzącemu z przeprowadzania skomplikowanych procesów w oparciu o certyfikaty GDP i GMP jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom innowacyjne rozwiązania logistyczne, które pozwolą im skupić się na swojej podstawowej działalności.Branża farmaceutyczna i obsługa klientów z tego sektora wymagają zastosowania specjalistycznych, dedykowanych rozwiązań. Możemy wyróżnić dwa obszary, na których warto się skupić w zakresie organizacji i planowania procesów. Wynikają one ze specyfiki produktów i wymagań prawnych związanych z obsługą rynku farmaceutycznego. Pierwszy obszar działania dotyczy uzyskania odpowiednich, przewidzianych prawem licencji, zezwoleń, potrzeby zatrudnienia wykwalifikowanych farmaceutów oraz składania raportów wymaganych przez upoważnione do tego organy.Drugi obszar, na którym należy się skupić, to wymagania naszych klientów, takie jak: jakość na najwyższym poziomie, elastyczność, bezpieczeństwo produktów, możliwość obniżenia kosztów, możliwości zagospodarowania dodatkowych inwestycji.Obsługa hurtowni i składów konsygnacyjnych wymaga spełniania wymagań dotyczących warunków składowania farmaceutyków: utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności w hurtowniach i składach konsygnacyjnych oraz przestrzegania ściśle określonych procedur dotyczących zwalczania szkodników oraz zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanym lekom.Także budowanie stabilnych i niezawodnych łańcuchów dostaw oraz organizowanie transportu zgodnie z zachowaniem restrykcyjnych wymagań w warunkach umożliwiających monitorowanie temperatury jest niezbędnym warunkiem fachowego dystrybuowania i przechowywania produktów leczniczych.Rekomendacje naszych klientów potwierdzają rzetelność świadczonych przez Fiege usług i potwierdzają naszą wiarygodność na rynku..

 

Jaki wpływ na łańcuch dostaw dla farmacji mają standardy GDP?

 

Standardy Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w sposób restrykcyjny opisują sposoby dostarczania, przechowywania oraz transportu produktów farmaceutycznych. Przepisy te obejmują zalecenia w zakresie projektowania hurtowni i składów konsygnacyjnych, utrzymania właściwego stanu technicznego i sanitarnego lokalu hurtowni farmaceutycznej. Pomieszczenia magazynowe hurtowni farmaceutycznej muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów (niepylących, łatwych do dezynfekcji i czyszczenia) oraz posiadać urządzenia termoregulacyjne, wentylacyjne oraz takie, które umożliwiają rejestrowanie i całodobową kontrolę temperatury i wilgotności.Zalecenia Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej mają również wpływ na wszystkie procesy magazynowe, jak przyjmowanie towaru, ich wysyłkę, zarządzanie numerami partii oraz zwroty.Jak widać spełnianie wymagań GDP ma ogromny wpływ na obsługę produktów leczniczych i jest wyznacznikiem prawidłowej obsługi farmaceutyków.Utrzymywanie wysokich standardów pracy oraz obsługa klienta w oparciu o zalecenia GDP jest gwarantem świadczenia usług na najwyższym poziomie i zgodnie z obowiązującym prawem. Spełnianie wymagań i przestrzeganie ściśle określonych procedur jest związane z codzienną pracą na składzie konsygnacyjnym lub w hurtowni farmaceutycznej. Regularnie przeprowadzane badanie poziomu usług w Fiege są wyraźnym i przejrzystym dowodem dostarczania naszym klientom doskonałych jakościowo rozwiązań.

 

Czy nadzór Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad procesami magazynowania w branży farmaceutycznej wydłuża łańcuch dostaw?

 

Moim zdaniem nie ma bezpośredniego wpływu nadzoru inspektora farmaceutycznego na wydłużenie procesów łańcucha dostaw. Spełnianie restrykcyjnych wymagań wynikających ze stosowania praktyk GDP samo w sobie wydłuża procesy (wraz z odpowiednim przystosowaniem urządzeń, pomieszczeń i środków transportu), natomiast inspektor farmaceutyczny nadzoruje, czy procesy te są przeprowadzane zgodnie ze wszystkimi zaleceniami.

 

Na czym polega istota procesów magazynowania w tej branży? Czy mógłby pan wskazać, jakie trendy obowiązują w tej branży?

 

Świadczenie usług przez operatora logistycznego dla sektora farmaceutycznego jest w Polsce wciąż we wczesnej fazie rozwoju. W krajach takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Włochy procesy zachodzące w magazynach i oferowanie przez operatora wysoko wyspecjalizowanych usług są dużo bardziej rozwinięte. W krajach tych Fiege oferuje usługi od etykietowania, pakowania produktów leczniczych, obsługę przyszpitalnych aptek, poprzez koordynowanie centralnych zakupów, sterylizację przyrządów, a w Holandii także logistykę materiałów radioaktywnych. W ostatnich miesiącach można jednak zaobserwować wzmożone zainteresowanie outsourcingiem usług logistycznych w Polsce – firmy farmaceutyczne mają coraz większą świadomość tego, jakie możliwości i korzyści daje odpowiednio wymodelowana współpraca w ramach łańcucha dostaw.Jeśli chodzi o automatyzację – z mojego punktu widzenia może ona odegrać istotną rolę w logistyce produkcji, natomiast w przypadku dystrybucji towarów gotowych, w małych ilościach, dominować będą raczej elastyczne, manualne rozwiązania. Wciąż relatywnie niskie koszty pracy w Polsce sugerują w najbliższym okresie raczej stosowanie rozwiązań opartych o pracę wykwalifikowanych pracowników, a nie inwestowanie w automatyzację. W Fiege rozważamy możliwość wdrożenia rozwiązania automatycznego pickingu, który z powodzeniem działa w naszych oddziałach we Włoszech czy Niemczech.

 

Jaką rolę odgrywa zarządzanie zapasami w branży farmaceutycznej?

 

Zarządzanie poziomem zapasów wygląda podobnie jak w innych branżach. Z jednym wyjątkiem – firma farmaceutyczna jest zobowiązana do posiadania odpowiednich stanów magazynów leków ratujących życie. Jeśli ich ilość na magazynie jest niewystarczająca, grozi to nie tylko spadkiem sprzedaży, ale także poważnymi konsekwencjami prawnymi.

 

Czy technologia RFID ma szansę rozwinąć się w tej branży?

 

Dobre pytanie… Obecnie, przynajmniej w Polsce – technologia RFID nie jest bardzo popularna. Technologia RFID ma ogromny potencjał, stosowanie jej daje możliwość dużych oszczędności, a także jest ona gwarantem wysokiej jakości, wymaga jednak sporych inwestycji. Aby korzystać ze wszystkich możliwości tej technologii, cały proces powinien się rozpocząć na etapie produkcji oraz łańcucha dostaw – już od linii produkcyjnej aż do farmaceuty czy lekarza. Oczywiście każde ogniwo powinno być wyposażone w odpowiednie narzędzia umożliwiające korzystanie w pełni ze wszystkich możliwości RFID. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się technik automatycznej identyfikacji. Myślę, że jej stosowanie znacznie wzrośnie w najbliższych latach dzięki ustanowieniu globalnych standardów, poprawieniu efektywności samej technologii oraz obniżeniu kosztów jej wdrażania.

 

Jakie są główne przeszkody w sprawnej realizacji łańcucha dostaw branży farmaceutycznej?

 

Zacznijmy od tego, że zbiór zasad i przepisów prawa farmaceutycznego określający realizację łańcucha dostaw w branży farmaceutycznej nie daje zbyt dużo możliwości interpretacji naszej roli jako dostawcy usług logistycznych. Musimy prowadzić naszą działalność w ramach, które w znaczny sposób ograniczają nasze możliwości oraz potencjalne usługi, jakie moglibyśmy zaoferować tej branży.Kolejną przeszkodą jest niewielki poziom kosztów logistyki w stosunku do całego łańcucha produkcji. Firmy dopiero zaczynają kalkulować opłacalność współpracy z operatorem logistycznym, nie zdając sobie sprawy, jak wielkie oszczędności może im to przynieść. Ale jak już wspomniałem, poziom zainteresowania outsourcingiem usług logistycznych w tej branży rośnie i liczymy na to, że firmy coraz częściej będą chciały współpracować z doświadczonym w zakresie świadczenia usług dla branży farmaceutycznej operatorem.

 

W jaki sposób wyeliminować ryzyko pomyłek w łańcuchu logistycznym dla farmacji?

 

Najlepiej poprzez zostanie klientem Fiege… A rozwijając zagadnienie – trzeba eliminować ryzyko błędów już na etapie definiowania odpowiednich procesów logistycznych, wspartych o najnowocześniejsze technologie. Profesjonalna obsługa operatora logistycznego to przede wszystkim zasługa dopracowanych procedur, wspieranych pracą wykwalifikowanej, kompetentnej kadry, której codziennym zadaniem jest niedopuszczanie do błędów na żadnym z etapów obsługi. Każda z obsługiwanych przez nas branż traktowana jest wyjątkowo i dokładamy szczególnych starań, aby wszystkie procesy łańcucha dostaw funkcjonowały bez żadnych problemów.

 

Jaki wpływ na ten łańcuch dostaw ma zarządzanie przeterminowanymi lekami?

 

Firmy farmaceutyczne często mają problemy z zarządzaniem przeterminowanymi lekami albo produktami pochodzącymi ze zwrotów. To kolejny przykład na korzyści płynące z korzystania usług operatora logistycznego, który posiada odpowiednie know how i technologie do obsługi leków przeterminowanych. Leki przeterminowane są odseparowane od innych produktów leczniczych – nie tylko w systemie, ale także fizycznie – aby nie dopuścić do ich dystrybucji. Następnie leki te są odbierane i utylizowane przez upoważnioną do tego firmę.

Poleć ten artykuł:

Polecamy