Optymalizacja wybranych obszarów logistyki

Optymalizacja wybranych obszarów logistyki

Zorganizowana przez Quantum software i wydawnictwo Eurologistics 4 listopada we Wrocławiu konferencja zgromadziła100 specjalistów i menedżerów z sektora logistyki oraz pokrewnych. Hotel Diament stał się areną wymiany doświadczeń: jak zwiększyć płynność i wydajność procesów...

Dzisiaj nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie sprawnego funkcjonowania poszczególnych ogniw przedsiębiorstwa produkcyjnego bez zaawansowanych systemów informatycznych.  To właśnie dzięki informatyzacji logistyka może sprostać wymaganiom nieustannie zmieniającego się otoczenia i coraz bardziej wygórowanych potrzeb partnerów biznesowych. Wraz ze zmianą oczekiwań klientów zmieniają się metody zarządzania poszczególnymi ogniwami w łańcuchu dostaw, w którym największą wartość ma nieograniczona komunikacja. W zasięgu ręki znajdują się rozwiązania, które są w stanie zapewnić płynny obieg informacji w obszarze logistyki, transportu i magazynowania, co jeszcze do wczoraj wydawało się nierealne. Takim rozwiązaniem są technologie software’owe, które zostały zaprezentowane podczas konferencji we Wrocławiu.  Spotkanie tradycyjnie otwierał Marek Jędra, wiceprezes  zarządu firmy Quantum software wraz z Adamem Błusiem, prezesem Eurologistics.  Na początek dr Agnieszka Tubis z Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu wprowadziła uczestników do skarbnicy wiedzy, zdradzając  sposoby racjonalizacji procesów logistycznych w dobie permanentnej transformacji rynków. Okazuje się, że dzisiaj nie wystarczy już oko i szkiełko menedżera. Wszechogarniająca optymalizacja procesów wymaga nieustannego controllingu ukierunkowanego na doskonalenie procesu z wykorzystaniem analizy wrażliwości. – Analiza wrażliwości koncentruje się na pokazaniu, jak będą zmieniały się wyniki i decyzje, jeśli zmienią się plany pierwotne lub podstawowe założenia. Można je wykorzystać do modelowania odporności systemu na nieprzewidziane oddziaływania wynikające np. z błędów wewnętrznych systemu, wpływu otoczenia itp. – wyjaśnia Agnieszka Tubis.

Zero mistakes philosophy

Piotr Krawczyk  z Quantum software przedstawił korzyści wynikające z wdrożenia systemu WMS w magazynie. Słuchacze tej prelekcji poznali sposoby kompletacji oraz rozwiązania zwiększające efektywność tego procesu, takie jak systemy transportu jednostek logistycznych, czy alternatywy terminala radiowego, czyli Voice Picking. Prelegent zaprezentował efekty wdrożenia systemu WMS w magazynie półautomatycznym, automatycznym oraz operatora logistycznego.

Inteligentny biznes

Przepis na prawidłowe rozliczanie kosztów w rozbudowanej sieci transportowej podał Andrzej Sobala z Quantum software. Tutaj nie wystarczą już standardowe  rozwiązania powszechnie stosowane w firmach średniej wielkości. Rozbudowana sieć transportowa wymaga wyższego poziomu analizy danych, jaki zapewnia system TMS.  Aplikacja, oprócz modułu wykonującego raporty i statystyki, ma dodatkową funkcje. Pozwala ona tworzyć analizy przetwarzające dane symulacyjne, co w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu jest warunkiem condicio sine qua non do zapewnienia konkurencyjności firmy.

Dystrybucja w sieciach sklepów convenience

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć prezentacji rekomendowanych praktyk w zarządzaniu dostawami. Dariusz Pszeniczka z Żabki Polska przedstawił specyfikę logistyki dystrybucji w sieciach sklepów convenience. Lokalizacja wielu punktów sieci w centrach miast praktycznie bez zaplecza lub/czy nierównomierne wielkości zamówień w czasie wymagają nieszablonowych rozwiązań w dystrybucji towarów. W takim systemie najważniejsze jest zapewnienie przepływu informacji. Płynną komunikację we wszystkich ogniwach łańcucha dostaw sieci Żabka Polska zapewniła implementacja interfejsów ( Z-MARKET, SAP, QGUAR), dzięki czemu komplementacja odbywa się w trybie online. System dostarcza również informacje o nieprawidłowościach na miejscu zbiórki oraz weryfikuje poprawność każdej operacji w powiązaniu z systemem CCTV.

Mobilna logistyka

Konferencja traktowała również o technologiach mobilnych. Wojciech Krypiak z Motorola Solutions zaprezentował najnowsze rozwiązania wspomagające pracę w magazynie oraz terenie. Wyjaśnił również jakie trendy zmieniają dynamikę operacyjną przedsiębiorstw. Ciągła komunikacja pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw oraz śledzenie produktu może zwiększyć nawet o 70 procent produktywność oraz zapewnić dwukrotny wzrost wskaźnika rotacji.

Integracja aplikacji

Jarosław Stakuń z Oracle Polska wyjaśnił jakie bariery można napotkać integrując aplikacje. Zdarza się, że podczas wdrażania aplikacji powstaje  „spaghetti integracyjne”, czy intensywna kastomizacja utrudniająca aktualizacje systemu. Zastosowanie narzędzi integracyjnych zoptymalizuje proces wdrażania, zapewni kontrolę nad procesami oraz zautomatyzuje procesy biznesowe, dzięki czemu nastąpi poprawa jakości procesu i lepszy zwrot inwestycji. Słuchacze tej prelekcji poznali również wzorce integracyjne oraz przykłady ich zastosowań w logistyce.

Doskonalenie struktury globalnych łańcuchów

O wyzwaniach logistycznych w obszarach produkcji mówił Piotr Leśniak z Quantum software. Przedstawił również korzyści wynikające z wdrożenia systemu MES. Z kolei Tomasz Peszek z Quantum software podkreślał rolę zarządzania otoczeniem zakładu podczas optymalizacji kosztów w logistyce. Na styku klasycznych ogniw łańcucha logistycznego znajduje się obszar niedostrzegany dotychczas przez architektów wydajności firmy. Brak lub złe zarządzanie otoczeniem zakładu zmniejsza poziom bezpieczeństwa na terenie firmy, redukuje efektywność procesów obsługi kierowców oraz powoduje wzrost korzystania z danych archiwalnych. Uniknąć tego można poprzez wdrożenie systemu zarządzania otoczeniem zakładu. Implementacja w firmie Mondi narzędzia YMS zapewniła płynność obsługi załadunków oraz rozładunków, usprawniła obieg informacji między portiernią a magazynem oraz podniosła wydajność pracy portierów.

Most pomiędzy klientem, dostawcą a operatorem

Konferencja obfitowała w studia przypadków  rozwiązań logistycznych stosowanych przez głównych graczy branży TSL. Po recepcie na sprawną dystrybucję w sieci sklepów convenience przyszedł czas na rekomendowane praktyki operatorów logistycznych. Jakub Karoń z Gefco Polska zdradził jakie narzędzia wykorzystuje operator do współpracy z kontrahentem i jego dostawcą. Na przykładzie jednego z klientów Gefco Polska zaprezentował również sposób na zmniejszanie kosztów. Skrócenie łańcucha dostaw poprzez integrację usług magazynowych w jednej lokalizacji w centralnej Polsce obniżyło koszty i zredukowało wielkość stock-u .Skróceniu uległ także łańcuch wymiany danych dzięki systemowi ISTA.

Prelekcje przeplatane były humorystycznymi scenkami zainspirowanymi procesami i technikami komunikacji w przedsiębiorstwach „nieskalanych” technologiami IT. Tradycyjnie organizatorzy poprosili uczestników o wypełnienie ankiety z ocenami zaprezentowanych warsztatów i seminariów. Każda kolejna edycja konferencji organizowanej przez Quantum software i Eurologistics cieszy się coraz większą popularnością, co świadczy o ciągłym niedosycie informacyjnym w obszarze logistyki produkcji. Czekamy na następne seminaria.

Poleć ten artykuł:

Polecamy