Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

Precyzyjna intralogistyka
  •   

16 kwietnia 2018   Witold Zygmunt
Precyzyjna intralogistyka Stolbud Włoszczowa produkuje okna drewniane i drewniano-aluminiowe, drzwi wejściowe do domów oraz całą gamę drzwi wewnętrznych. O jakości wyrobów w znacznym stopniu decyduje jeden z finalnych etapów produkcji – lakierowanie.
 

Jego poprawny przebieg zapewnia wdrożenie zaawansowanych rozwiązań automatyki. Wyrazista kolorystyka i minimalistyczne wzornictwo wymagają szczególnej dbałości o jakość. Osiągnięcie idealnej bieli i jednocześnie przekazanie klientowi gwarancji, że kolor zachowa swój odcień podczas długich lat intensywnego otwierania i zamykania drzwi - to podstawa przewagi konkurencyjnej. Uzyskanie trwałej powłoki lakierniczej i do tego spełnienie wymagań unijnych odnośnie stosowanych we wnętrzach lakierów - to kolejne, wielkie wyzwanie zarówno dla producenta drzwi, jak i dostawcy technologii.

 

W przypadku współpracy Stolbud Włoszczowa oraz specjalistów z firmy Teknika udało się osiągnąć zamierzony efekt. Z linii produkcyjnej w miejscowości Włoszczowa schodzą skrzydła drzwiowe lakierowane w technologii 3D ekologicznymi farbami wodnymi utwardzanymi promieniami UV. Wszystko odbywa się w pełni automatycznie - od załadunku, do odbioru gotowego produktu.

Transportery i podnośniki

- W procesie lakierowania kwestie logistyki są kluczowe, ponieważ między poszczególnymi operacjami trzeba przenieść dość duży i ciężki element (skrzydło o długości nawet 2,2 metrów i szerokości do 120 cm) zachowując przy tym ostrożność. W przypadku pracy ludzkiej często dochodzi wówczas do uszkodzeń powłoki, krawędzi czy nawet upadku wyrobu, dlatego nieporównywalnie zwiększa się bezpieczeństwo i jakość wprowadzając zaawansowane systemy automatyzacji transportu - mówi Grzegorz Chylak, dyrektor sprzedaży Teknika.

 

Pomiędzy maszynami - od urządzenia czyszczącego SmartClean marki Sorbini, przez szlifierki Costa S i automat lakierniczy Easy po piec suszący VN 2000 - formatki przenoszone są transporterami i systemami podnośników ciśnieniowych. W linii pracującej w Stolbud Włoszczowa zastosowano również przenośnik wiatrakowy obracający ogromne skrzydła z wyjątkową lekkością.

 

Pierwszym wyzwaniem, jakiego musieli podjąć się projektanci linii było to, że do lakierowania kierowane są formatki skrzydeł z nawierconymi otworami i gniazdami. Podczas procesu aplikacji powłoka musi być naniesiona z tą samą dokładnością zarówno na szeroką płaszczyznę drzwi, jak i wąskie, frezowane krawędzie. Zdecydowano więc o zastosowaniu tu technologii natrysku, instalując dwuramienny automat lakierniczy Easy. Jego wyjątkowa precyzja, bazująca na czujnikach optycznych, rozpoznających elementy i dokładnym dopasowaniu natrysku, gwarantuje nie tylko uzyskanie idealnej powłoki, ale także oszczędność lakieru. Dla producenta drzwi liczy się również fakt, że Easy, gwarantując precyzję znaną w produkcji małych frontów meblowych, jest w stanie uszlachetniać powierzchnię także bardzo dużych formatek drzwiowych.

Szlifowanie w szerokim formacie

Do procesów szlifowania, w tym szlifowania międzyoperacyjnego, w linii Stolbud Włoszczowa zastosowano szlifierki szerokotaśmowe. Operator na dużym, kolorowym wyświetlaczu steruje wszystkimi parametrami obróbki, może także uprościć operacje korzystając z zapamiętanych w systemie standardowych programów produkcyjnych.

Suszenie promieniami UV

Piec suszący to najbardziej zaawansowane urządzenie do duszenia elementów pokrytych lakierami wodnymi i rozpuszczalnikowymi, wymagających długiego czasu utwardzania. Jego pionowa konstrukcja zapewnia oszczędność miejsca w hali produkcyjnej. Odparowywanie, suszenie i chłodzenie - wszystkie te procesy realizowane są przy pomocy czystego powierza gwarantującego najwyższą jakość uzyskanej powłoki. Odpowiedzialne są za to zaawansowane filtry powietrza z recyrkulacją, gwarantujące jednocześnie minimalne zużycie energii. Procesy logistyczne usprawniają tu drzwi przesuwne wahadłowe.

 

- W piecu nie mamy żadnych przenośników łańcuchowych, jedynie bardzo delikatne dla formatek przenośniki taśmowe, pracujące w ruchu jednostajnym - mówi Grzegorz Chylak. - Mamy tu także opatentowany system centrujący taśmę, zmniejszający ruch poprzeczny pasa i jednocześnie zwiększający jego odporność na działanie czynników termicznych i mechanicznych.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.