Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

Przegląd samochodu przed zimą
  •   

2 grudnia 2010   PUBLINK Agencja PR
Podczas zimowych miesięcy samochody są eksploatowane w wyjątkowo trudnych warunkach, dlatego bardzo istotne jest właściwe przygotowanie auta do drogi. Ekspert zakładu Renault Warszawa Puławska wskazuje kluczowe elementy przeglądu pojazdu przed zimą.
 

Według zapowiedzi synoptyków, w sezonie 2010/2011 aura nie będzie rozpieszczać kierowców, a zima może być równie surowa jak w ubiegłym roku. Gorsze warunki pogodowe, zachmurzone niebo, szybko zapadający zmierzch i opady śniegu powodują, że warto wybrać się do profesjonalnego serwisu, aby zweryfikować stan przygotowania naszego pojazdu do zimy. Do najważniejszych elementów, badanych podczas takiego przeglądu, należą: kontrola hamulców, amortyzatorów, układu kierowniczego i zawieszenia, sprawdzenie ciśnienia i stanu opon, akumulatora i paska osprzętu silnika oraz świateł, a także poziomu i stanu płynów w układach chłodzenia oraz hamulcowym.

W autoryzowanym serwisie warto sprawdzić również akumulator: jego wydajność i stan naładowania. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jazda w korkach, z włączonymi wieloma urządzeniami – dmuchawą, ogrzewaną szybą, ładowarką do telefonu czy nawigacją – może spowodować częściowe rozładowanie akumulatora. A do uruchamiania silnika w niskich temperaturach musi on być w pełni sprawny i o właściwej pojemności.

Obowiązkowo należy również sprawdzić wyposażenie awaryjne, takie jak koło zapasowe, podnośnik, klucz do kół, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica z aktualną datą ważności oraz kompletna apteczka – mówi Marcin Rosłoniec, szef serwisu mechanicznego w zakładzie Renault Warszawa Puławska.

W przypadku nowoczesnych samochodów – wyposażonych zwykle w centralne zamki – powoli do lamusa odchodzą odmrażacze do zamków, warto jednak zadbać o właściwe zabezpieczenie uszczelek drzwi przed przymarzaniem, nacierając je specjalnymi preparatami wazelinowymi. Standardowe akcesoria dobrze jest też rozszerzyć o typowo zimowy sprzęt: łopatkę do śniegu oraz szczotkę z dłuższym twardym uchwytem, która pozwoli – z jednej strony – na szybkie i skuteczne oczyszczenie samochodu po intensywnych opadach, a z drugiej – na usunięcie zamarzniętego śniegu, gromadzącego się w nadkolach.

Jedną z podstawowych kwestii podczas zimy jest prawidłowa widoczność. Obowiązkowo należy więc sprawdzić stan oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego pojazdu. Warto też zaopatrzyć się w zestaw zapasowych żarówek.Oświetlenie wnętrza pojazdu jest często lekceważone przez kierowców, choć zimą rośnie liczba jazd po zmroku. Należy więc sprawdzić, czy podręczny przedni schowek jest oświetlony, podobnie jak przyciski i pokrętła na kokpicie. Jeżeli w trakcie jazdy w trudnych warunkach zechcemy przełączyć ogrzewanie, nawiew, klimatyzację czy odparowywanie szyb, szukanie w ciemności odpowiedniego regulatora może narazić podróżujących na realne niebezpieczeństwo – podkreśla Marcin Rosłoniec.

Schowek w przednim kokpicie odgrywa zimą dodatkową rolę – należy w nim przechowywać przedmioty, które w razie potrzeby muszą być pod ręką: odmrażacz i czyste ściereczki do szyb oraz skrobaczkę do lodu. Wielu kierowców rezygnuje z zakupu odmrażaczy ze względu na ich koszt (około 10 zł za opakowanie 500 ml), jednak w praktyce wystarczy raz zaaplikować płyn na szyby w kluczowych miejscach i po kilku sekundach można zasiąść za kierownicą. Pomaga to zaoszczędzić 5-10 minut skrobania szyb na siarczystym mrozie i wcześniej wyruszyć w drogę.

Odrębną kwestią jest płyn do spryskiwaczy. W zimowych warunkach jest używany kilkakrotnie częściej niż latem, warto więc mieć zapasowe opakowanie. Istotne jest również, aby był to produkt markowy. Często zdarza się, że dostępne w atrakcyjnych cenach płyny nieznanych producentów nie utrzymują podstawowego, kluczowego dla bezpieczeństwa podróżujących parametru – temperatury. Substancja, która według opisu na etykiecie nie zamarza nawet przy minus 25C czy minus 30C, już przy kilku stopniach poniżej zera może zamarznąć, uszkadzając układ spryskiwaczy szyb. Drugą istotną kwestią jest oddzielenie płynu letniego od zimowego.Letni płyn należy całkowicie usunąć ze zbiornika i dopiero wtedy wlać płyn zimowy. Chciałbym przypomnieć, że jeżeli w samochodzie na gwarancji nie zmienimy w porę płynu na zimowy i uszkodzimy na przykład pompkę spryskiwacza, to taki element nie zostanie wówczas wymieniony w ramach naprawy gwarancyjnej – wyjaśnia Marcin Rosłoniec.

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym dla dobrej widoczności elementem są szyby, lusterka i wycieraczki. O ile części szklane można sprawdzić pobieżnie, o tyle wycieraczki stają się podczas zimy kwestią kluczową. Podobnie jak płyn do spryskiwaczy, są w tym czasie używane kilkakrotnie częściej niż latem. Ich pióra powinny przylegać prostopadle do szyby, a potencjalne uszkodzenia – zarówno przecięcie w poprzek (dzielące wycieraczkę na kilka odcinków), jak i naderwanie wycieraczki wzdłuż pióra – kwalifikują ją do natychmiastowej wymiany.

Sprawny samochód to bezpieczny samochód. Samodzielne sprawdzenie poszczególnych podzespołów pomoże zdiagnozować stan naszego auta, ale nie zastąpi okresowej wizyty w serwisie. Właśnie dlatego w każdym z czterech zakładów Renault Warszawa na pierwszym miejscu harmonogramu przeglądów zostało umieszczone badanie elementów kluczowych dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów – mówi Marcin Rosłoniec, szef serwisu mechanicznego w zakładzie Renault Warszawa Puławska.

 

Renault Retail Group Warszawa Sp. z o.o. powstała w 2004 roku. Cztery zakłady w Warszawie oferują kompleksową obsługę klientów indywidualnych oraz firm, w tym profesjonalne doradztwow zakresie flot, również multimarkowych. RRG to firmowe salony sprzedaży nowych samochodów Renault i Dacia oraz używanych aut wszystkich marek, serwisy mechanicznei blacharsko-lakiernicze, sprzedaż części zamiennych oraz ubezpieczenia,likwidacje szkód i stacje kontroli pojazdów.RRG Warszawa należy do Renault Retail Group, wicelidera w dystrybucji samochodów w Europie i integralnej części koncernu Renault.Więcej informacji: www.renaultwarszawa.pl.W grudniu 2009 roku Zakład Renault Warszawa Praga został uznany za Najlepszy Serwis Blacharsko-Lakierniczy i otrzymał Nagrodę PROTEKTOR, przyznawaną corocznie w ogólnopolskim konkursie przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.