Światłowody zmieniają świat

Światłowody zmieniają świat

Łącze o przepustowości 100 Mb/s, czyli niemal dwudziestokrotnie szybsze niż średnia prędkość łącza szerokopasmowego w Europie, pozwoliłoby ściągnąć cały album muzyczny w pięć sekund, program telewizyjny w 30 sekund, a film w jakości HD w zaledwie siedem minut. Według danych...

Superszybkie łącza światłowodowe do domów (FTTH) oznaczają jednak dużo więcej niż tylko robienie tego samego – szybciej. Wiemy na pewno, że przepustowość łączy musi się zwiększać. Na podstawie obecnych wymagań wobec sieci widzimy jasno, że zapotrzebowanie na pasmo będzie rosło. Wiemy też, że z takim wzrostem zapotrzebowania mogą poradzić sobie wyłącznie światłowody.

Patrząc historycznie, popyt na pasmo wzrastał z roku na rok, napędzany przez coraz szybsze komputery, ekrany o wyższej rozdzielczości, a także coraz intensywniejsze pobieranie zdjęć i filmów. Przepustowość zwiększa się w tak przewidywalny sposób, że Jakob Nielsen, guru w sprawach korzystania z Internetu, wymyślił Prawo Pasma Internetowego, które mówi, że zapotrzebowanie na przepustowość zwiększa się co roku o 50 %. Choć wydaje się, że to ogromny wzrost, to faktyczne dane wpisują się w to prawo idealnie od 1983 r. aż do dzisiaj, dziesięć lat po jego pierwotnym sformułowaniu.

 

Aplikacje do składowania plików

Pracując dla FTTH Council Europe, jesteśmy często pytani, dlaczego ktokolwiek potrzebowałby takiego zapasu przepustowości, jaki zapewnia FTTH. Czy możemy wskazać usługę, która nie tylko skorzystałaby na wdrożeniu FTTH, ale wręcz wymagałaby tej technologii? W rzeczy samej, już dziś istnieją aplikacje wymagające FTTH, jednak często programiści upraszczają je, powodując, że są one mniej wydajne, ponieważ brakuje wystarczająco szybkich sieci do ich obsługi. To przykład klasycznej historii o kurze i jajku.

Dla przykładu, w lutym 2010 r. niemiecka firma hostingowa Strato uruchomiła aplikację HiDrive do zdalnego składowania plików, oferującą 100GB pojemności za 4,90 euro miesięcznie. W grudniu uruchomiono podobną usługę w Wielkiej Brytanii proponując 500GB za 19 funtów (22 euro). Biorąc jednak pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii większość użytkowników wciąż korzysta z wolniejszych łączy DSL, firma Strato wprowadziła także możliwość przesyłania danych na płytach DVD.

 

Aplikacje dla usług elektronicznych

Obecnie są już dostępne aplikacje, które przynoszą liczne korzyści agencjom rządowymi i samorządom, służące do e-learningu i elektronicznych usług zdrowotnych, ale także one są ograniczone przez możliwości istniejących sieci. Przykładem może być francuski start-up Link Care

Services. Firma oferuje zdalny monitoring wideo dla pacjentów z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami poznawczymi. Obecnie wszyscy klienci korzystają z łączy DSL, zaś firma jest sfrustrowana ograniczeniami, jakie to narzuca. Możliwe jest jednoczesne przesyłanie jedynie dwóch niskiej jakości kanałów wideo z domu pacjenta do centrum kontroli. Stosowanie technologii FTTH pozwoliłoby prowadzić monitoring w całym domu.

Pozostając w sektorze medycznym, spółka PT Inovação, oddział badawczo-rozwojowy Portugal Telecom, opracowała system, który pozwala lekarzom współpracować przy diagnostyce pacjenta za pomocą wideokonferencji, współdzielenia danych i innych form współpracy wykorzystujących łącza światłowodowe. Wysoka przepustowość światłowodów jest konieczna dla powodzenia zdalnych konsultacji medycznych. Jest niezwykle istotne, aby lekarze mogli mieć pełne zaufanie do oglądanych na żywo obrazów. Przekłamania mogłyby prowadzić do błędnej diagnozy o potencjalnie katastrofalnych skutkach dla pacjenta.

Coraz większą popularność zyskuje też e-learning, ale komfort takiej formy nauki znacznie wzrośnie dzięki zastosowaniu łączy o wysokiej przepustowości. Francuska firma Erdenet oferuje kursy udostępniane przez Internet, które studenci mogą realizować w swoim własnym tempie, korzystając z interaktywnego wideo i współpracy online. Przy pomocy zwykłego łącza DSL dodanie bogatych mediów – wideo, dźwięków i map – sprawia wiele trudności. To narzędzie wręcz wymaga łączy światłowodowych, które udostępnią szeroki wybór mediów uczniom.

Jak widać, światłowody pozwalają na uruchomienie wielu różnych usług. Niektóre usługi nowej generacji będą zawsze aktywne i będą pozostawały w tle, w czasie gdy my będziemy zajmować się innymi sprawami. Nowoczesna firma i nowoczesna rodzina funkcjonują na zasadzie sieci, co oznacza, że poszczególni członkowie jednocześnie korzystają z Internetu. Dodając do tego usługi publiczne, takie jak e-learning i zdalna medycyna, łatwo dostrzec, że wpłynie to na znaczny wzrost zużycia pasma. Już wkrótce może się okazać, że większość usług wypełni pasmo, a wówczas zabraknie przepustowości.

Poleć ten artykuł:

Polecamy