Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

04-Użycie numeru kontrolnego do podniesienia poprawności składowania

Dyskusja publiczna  |  4 wpisy  |  2 dyskutantów
 
Andrzej Lada-Kubala Andrzej Lada-Kubala Irytujący, drażniący, po prostu ja autor ma 20 podziękowań wpis ma 1 podziękowanie
 
#1
Praktyka którą chcielibyśmy przedstawić dotyczy użycia numeru kontrolnego w procesie składowania dostawy. Dziś podczas składowania najczęściej skanujemy kod z pierwszego poziomu belek lub umieszczone etykiety górnych belek na ramia. Standard ten nie gwarantuje iż operator wstawił nośnik we właściwą lokalizacje. Decydując się na oznakowanie kazdego gnizda numerem kontrolnym oraz wdrożeniem procedury iż potwierdzenie wstawienia wiąże się z wprowadzeniem do kolektora [skanera] tego numeru podnosi poprawność wstawień. Nuery kontrolne wygenerowane są w sposób losowy, są to zazwyczaj numery dwu cyfrowe ich wielkość pozwala na bezproblemowe odczytanie numeru nawet z najwyższego poziomu belek operatorowi wózka.

Czekamy na Państwa opinie

Andrzej Lada-Kubala Andrzej Lada-Kubala Irytujący, drażniący, po prostu ja autor ma 20 podziękowań
 
#2
Wyobraźmy sobie taką sytuacje, pracownik dostał zlecenie przemieszczenia towaru z bufora wejść w konkretny adres w obszarze składowania. Pobrał nośnik pojechał we wskazaną aleje odnalazł adres, w tym czasie podszedł do niego inny pracownik i poprosił o zdjęcie palety której potrzebuje. Nasz magazynier oczywiście jest pomocny i po krótkiej rozmowie ustala że po zeskłądowaniu palety podjedzie zdjąć nośnik. Paleta jest wstawiona w lokalizacje [niestety przez dekoncentracje trafia ona o jeden poziom za wysoko gdzie akurat także było puste miejsce] czas na potwierdzenie ruchu, pracownik skanuje kod z pickingu będącego pod miejscem w które miał wstawić albo etykietę miejsca umieszczoną na słupie. Ruch potwierdzony paleta zeskładowana tyle że w rzeczywistości stoi o jeden poziom wyżej. W tym opisie mieliśmy do czynienia ze składowaniem wymuszonym czyli we wskazanym przez system adresie. W przypadku kiedy to operator decyduje jest jeszcze gorzej. W każdym razie skanowanie adresu z dolnej beli lub kodu lokalizacji górnych umieszczonych na słupie nie gwarantuje iż towar trafił we właściwe miejsce. Stosując numer kontrolny ryzyko jest znacznie mniejsze. Jeśli każde miejsce w składowania miałoby swoją cyfre kontrolną przyznaną w sposób losowy zazwyczaj są to dwucyfrowe liczny operator wstawiając paletę musiałby zobaczyć jaki numer widnieje w miejscu w którym wstawił paletę. Jeśli był by to system wymuszony a lokalizacja była by niewłaściwa nie uda mu się potwierdzić ruchu, jeśli operator decydowałby to po podaniu cyfry kontrolnej system rozpoznałby miejsce i prawidłowo zarejestrował paletę. Dodam że część większych systemów WMS posiada mechanizm cyfry kontrolnej i jest w stanie go obsługiwać więc może warto rozważyć koszty jednorazowej operacji oklejenia magazynu i zarejestrowania cyfr w systemie ?

Marta Kowalska Marta Kowalska
 
#3
Fajna porcja wiedzy :)

Adam Mazur Adam Mazur
 
#4
Naprawdę przydatne informacje dla nie jednego

Aby dyskutować na forum, należy się zalogować.

Zgłoś naruszenie wpisu w dyskusji 04-Użycie numeru kontrolnego do podniesienia poprawności składowania

Możesz teraz zgłosić wybrany wpis do moderacji, jeśli uważasz, że narusza regulamin lub zasady dobrego wychowania.
Nasi moderatorzy sprawdzą Twoje zgłoszenie.

Zgłaszany wpis

Powód zgłoszenia