Wielkie wydarzenie

Wielkie wydarzenie

To było jedno z najważniejszych wydarzeń 2011 roku w środowisku flotowym. Konferencja organizowana pod hasłem „Optymalizacja kosztów w zarządzaniu flotą” zgromadziła ponad 300 osób i obfitowała w wiele wyjątkowych wątków.

Najważniejszym było wręczenie nagród dla modeli, które zwyciężyły w Prawdziwym Teście Flotowym. Przedsięwzięcie miało na celu wyłonienie najbardziej przydatnych samochodów w firmach. Do PTF-u zakwalifikowano 35 samochodów – na podstawie typowań ponad 300 opiekunów flot, którzy wypełniali specjalne ankiety, a także głosowali na portalu log24.pl. Następnie ponad 60 fleet managerów ze Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych testowało pojazdy, by wyłonić te najlepiej odpowiadające potrzebom przedsiębiorstw. Pokonywali oni trasę 43 kilometrów, zarówno na terenach miejskich jak i podmiejskich. Pod uwagę brano takie elementy jak komfort, zawieszenie, wielkość przestrzeni bagażowej, działanie hamulców, itp.

Koszty były najważniejsze

Jednak największy wpływ na końcowy wynik miała ocena kosztów, takich jak cena zakupu (detaliczna), wartość rezydualna, opłaty za przegląd, itp. Dokładną analizę finansową, na podstawie danych otrzymanych z koncernów motoryzacyjnych, przygotowała kapituła: Jacek Częścik, Andrzej Torchała i Włodzimierz Młodziński.

Test zakończył się sukcesem Grupy Volkswagena, marek koreańskich (Kia i Hyundai) oraz Peugeota. Szczegółowe wyniki prezentujemy poniżej. Ceremonię wręczenie statuetek i dyplomów prowadził Adam Błuś, wydawca FlotyAutoBiznes, a zwycięzców wyczytywali członkowie kapituły.

Odpowiedzialność za auto służbowe

Prawdziwy Test Flotowy to jednak tylko jedna z części wielkiej konferencji, na której można było uzyskać wiele ciekawych informacji dotyczących optymalizacji kosztów w zarządzaniu flotą. Na temat zawiłości związanych z VAT-em opowiadała Anna Ochędzan, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Polski rząd nie ułatwia pracy przedsiębiorstwom, a pokazuje się, że może być jeszcze gorzej. Na przykład, zdaniem prelegentki, wątpliwe, by w najbliższym czasie wprowadzono przepis o możliwości pełnego odliczenia VAT-u od zakupu każdego samochodu i tankowanego do niego paliwa.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Mariusza Ratajczaka z Kancelarii Adwokat dotyczące między innymi odpowiedzialności pracownika za samochód służbowy. Wielu uczestników spotkania miało jednak niedosyt po ponad 30-minutowej prelekcji i ustawiało się w kolejce po bezpłatną poradę – specjalnie dla uczestników konferencji pracownicy kancelarii pełnili “dyżur”.

Zrezygnować z AC?

Rafał Hiszpański z TUiR Warta opowiadał o możliwości zoptymalizowania kosztów wciąż rosnących cen za ubezpieczenie. Jednym ze sposobów jest dofinansowanie do szkoleń doskonalenia jazdy dla kierowców firmowych. W jakiej wartości? – To wszystko zależy od dotychczasowej współpracy i… umiejętności negocjacyjnych menedżera – skomentował Hiszpański.

A czy można zrezygnować z ubezpieczenia AC we flotach? – Nie, ale… – rozwodził się Jacek Częścik z SKFS-u. Inni członek stowarzyszenia – Radosław Kraciuk opowiadał w jaki sposób obierać strategię wyboru dostawcy usług i produktów. Czynników jest bardzo wiele, ale Kraciuk zwrócił na jeden, wbrew pozorom nierzadko pomijany.

Trzy premiery

– Warto przeanalizować cały rynek. Na przykład w przypadku samochodów może się okazać, że dla danego przedsiębiorstwa najlepszą ofertę nie przedstawi żaden z liderów, tylko marka dopiero próbująca zdobyć uznanie osób zarządzających samochodami w przedsiębiorstwach – mówił Kraciuk.

A po chwili dodał: – jeśli nie jesteśmy mikroprzedsiębiorstwem warto korzystać z dwóch, trzech dostawców produktów lub usług. W razie kłopotów jedynego partnera, także my możemy popaść w tarapaty. Poza tym w przypadku kilku kontrahentów można łatwiej negocjować ceny lub różne odstępstwa. Jednak należy również ograniczyć liczbę firm współpracujących, gdyż musimy stanowić również „łakomy kąsek” dla usługodawcy/producenta.

Podczas konferencji doszło do trzech premier flotowych – na rynku zadebiutowały Ford Focus, Kia Picanto oraz Peugeot 508.

Zapraszamy 14. czerwca

Kolejne spotkanie flotowe już 14. czerwca, w Hotelu Airport Novotel przy 1. sierpnia 1 w Warszawie. Wstęp tradycyjnie wolny. A o czym będziemy rozmawiać? Szczegóły już wkrótce – prosimy śledzić naszą stronę internetową www.fab.com.pl i portal log24.pl.

Wyniki Prawdziwego Testu Flotowego

segment B (małe auta kompaktowe):

1. Škoda Fabia

2. Kia Venga

3. Ford Fiesta

Auta nominowane: Fiat Punto Evo, Opel Corsa, Peugeot 207, Renault Clio, SEAT Ibiza.

segment C (duże auta kompaktowe)

1. Kia cee’d

2. Hyundai i30

3. Volkswagen Golf.

Auta nominowane: Opel Astra, Peugeot 308, Renault Megane, Škoda Octavia.

segment D:

1. Škoda Superb

2. Volkswagen Passat

3. Ford Mondeo

Auta nominowane: Citroën C5, Opel Insignia, Peugeot 5008, Renault Laguna.

małe dostawcze (kombivany):

1. Peugeot Partner

2. Volkswagen Caddy

3. Citroën Berlingo

Auta nominowane: Fiat Doblo, Ford Tourneo Connect.

duże dostawcze:

1. Volkswagen Crafter

2. Opel Vivaro

3. Fiat Ducato

Auta nominowane: Ford Transit, Mercedes Sprinter, Renault Master, Volkswagen Transporter.

Testowano również nowego Forda Focusa (Czytelnicy nominowali poprzednią wersję). Jednak model, nie został wzięty pod uwagę przy sporządzaniu klasyfikacji, gdyż zadebiutował na rynku w 2011 roku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy