Koniunktura w przemyśle nadal rośnie

Koniunktura w przemyśle nadal rośnie

Choć wyniki produkcji przemysłowej w marcu były zaskakująco słabe, nastroje przedsiębiorców pozostają dobre. Ankietowani w kwietniu przez GUS menedżerowie wskazują na rosnącą koniunkturę w przemyśle.

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5,4 (plus 4,9 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,2% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 10,9% (przed miesiącem odpowiednio 16,9% i 12,0%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Zarówno krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień oceniane są w kwietniu pozytywnie, nieco lepiej niż przed miesiącem. Wzrost portfela zamówień przekłada się na niewielką poprawę bieżącej produkcji oraz mniej pesymistyczne niż w marcu opinie dotyczące sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest wzrost należności, nieco większy niż przed miesiącem.

 

Opóźnienia płatności za sprzedane produkty utrzymują się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w marcu. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Utrzymują się korzystne przewidywania portfela zamówień i produkcji.

 

Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne. W jednostkach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać w niewielkim stopniu.

 

W kwietniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu i w kwietniu przed rokiem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) są korzystne, zbliżone do formułowanych w marcu. Podobnie jak przed miesiącem, najbardziej optymistyczne opinie zgłaszają podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 22,0 w kwietniu, plus 24,0 w marcu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 19,4 w kwietniu, plus 19,8 w marcu – poprawa w stosunku do opinii z kwietnia ostatnich siedmiu lat), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18,1 w kwietniu, plus 14,0 w marcu – oceny te są zbliżone do odnotowanych w kwietniu dwóch poprzednich lat), wyrobów farmaceutycznych (plus 18,0 w kwietniu, plus 17,2 w marcu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat), mebli (plus 17,2 w kwietniu, plus 20,5 w marcu – poprawa w stosunku do opinii z kwietnia ostatnich ośmiu lat), pozostałego sprzętu transportowego (plus 16,7 w kwietniu, plus 16,4 w marcu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku).

 

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 8,5 w kwietniu, minus 8,3 w marcu – opinie te są mniej pesymistyczne niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 7,7 w kwietniu, minus 1,0 w marcu – opinie gorsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku).

Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) najbardziej pesymistycznie oceniają swoją pozycję wobec konkurencji na rynku krajowym, przy zbliżonym poziomie negatywnych odpowiedzi dotyczących rynków krajów UE oraz poza krajami UE. Podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) pozytywnie oceniają swoją pozycję wobec konkurencji na rynku krajowym i nieznacznie negatywnie na rynkach poza krajami UE. Odpowiedzi przedsiębiorstw należących do wszystkich klas wielkości są nieco gorsze od zgłaszanych w poprzednim kwartale.

 

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 77,7% (77,2% przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów mebli, którzy także osiągnęli najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych (87,4%), urządzeń elektrycznych (84,1%), papieru i wyrobów z papieru (82,3%).

 

W kwietniu 13,8% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77,9% jako wystarczające, a 8,3% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 12,9%, 79,1%, 8,0%).

Poleć ten artykuł:

Polecamy