Dobre nastroje w przemyśle

Dobre nastroje w przemyśle

GUS opublikował bieżące dane na temat koniunktury gospodarczej. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest korzystnie, lepiej niż w marcu i analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 23 – wzrost o 6 p.proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów z drewna (plus 19 – wzrost o 5 p. proc.), urządzeń elektrycznych (plus 19 – wzrost o 1 p. proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18 – wzrost o 5 p. proc.) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 18 – wzrost o 15 p. proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie producenci odzieży (minus 10 – wzrost o 1 p. proc.).

 

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 9 (w marcu plus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Oceny bieżącego portfela zamówień są korzystne, na co w większym stopniu wpływa wzrost krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne. Bieżąca produkcja jest oceniana korzystnie, lepiej niż w marcu. Prognozy produkcji są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych.

 

Wzrasta poziom należności od kontrahentów. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej negatywnie niż przed miesiącem, a jej prognozy wskazują na możliwość poprawy. W najbliższych trzech miesiącach stan zatrudnienia może zwiększać się powoli . Zapowiadany jest niewielki wzrost cen.

 

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 77% (przed rokiem 73%). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów metali, skór i wyrobów ze skór, odzieży, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

 

W kwietniu 16% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 9% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 21%, 68%, 11%).

 

Fot. GUS

Poleć ten artykuł:

Polecamy