Już tylko 4 miesiące na audyt energetyczny

Już tylko 4 miesiące na audyt energetyczny

Nowe przepisy ustawy o efektywności energetycznej nałożyły na przedsiębiorców obowiązek wykonania audytu energetycznego do końca września br. Czasu pozostało już niedużo – jak alarmują eksperci taki audyt może trwać nawet do 3 miesięcy.

Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara finansowa w wysokości do 5 proc. rocznego obrotu firmy.

 

Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r. każde duże przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej musi przeprowadzić audyt energetyczny i złożyć stosowne oświadczenie do Urzędu Regulacji Energetyki w terminie do 30 września br. Obowiązkowi podlegają firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych spełniły jeden z dwóch warunków: zatrudnienie powyżej 250 pracowników lub roczne obroty powyżej 50 mln euro i suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec 2014 lub 2015 roku w wysokości nie mniejszej niż 43 mln euro. Audyt musi być powtarzany co cztery lata.

 

– Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej i polską normą audyt energetyczny musi obejmować 90 proc. nośników energii zużywanych w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. To ostatni moment na jego przeprowadzenie, bo należy przyjąć, że prawidłowo przeprowadzony audyt może potrwać nawet do trzech miesięcy – wyjaśnia Mateusz Barczyk, Optiminization Manager w Bilfinger HSG Facility Management.

 

Audyt energetyczny może być przeprowadzony jedynie przez podmiot niezależny od badanego przedsiębiorstwa, dysponujący niezbędną wiedza i doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu usług. – W praktyce wykonanie takiej usługi należy zlecić firmie dysponującej odpowiednim doświadczeniem i wykwalifikowanymi audytorami. Tylko rzetelnie przeprowadzony audyt da informacje o możliwych od uzyskania przed przedsiębiorstwo oszczędnościach zużycia energii – dodaje Mateusz Barczyk.

 

Firmy, które nie wykonają audytu i nie złożą oświadczenia do URE w wymaganym terminie podlegają karze finansowej w wysokości 5% rocznego obrotu przedsiębiorstwa. To bardzo dotkliwa kara dla firm tym bardziej, że korzyści z wdrożenia zaleceń płynąć z audytu mogą przynieść przedsiębiorcy wymierne oszczędności.

 

Eksperci zalecają przeprowadzenie audytu nie tylko firmom, które objęte są wymaganiami, ale także pozostałym przedsiębiorcą. Bardzo często oszczędności możliwe do osiągnięcia z wdrożeń i zaleceń powstałych w wyniku audytu wielokrotnie przekraczają koszty.

Poleć ten artykuł:

Polecamy