Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Produkcja osiągnęła szczyt?
  •   

24 kwietnia 2018   Witold Zygmunt
Produkcja osiągnęła szczyt? Dane GUS na temat produkcji przemysłowej z marca wskazują, że seria doskonałych wyników wreszcie znalazł swój finał. Wzrost rok do roku nie przekroczył 2%, co jest wynikiem znacznie gorszym niż oczekiwano po dobrym styczniu i lutym.
 

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w marcu br. o 1,8% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 11,0%) i o 11,4% wyższa w porównaniu z lutym br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3% niższym w porównaniu z lutym br.

 

Komentatorzy wskazują, że słabe wyniki to przede wszystkim efekt złych danych z Niemiec, które są największym odbiorcą wyrobów z polskich fabryk. Utrzymanie dynamiki utrudnia też wysoki poziom bazowy - marzec 2017 był dla przemysłu jednym z najlepszych miesiąców w roku.

 

W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 17,9%, papieru i wyrobów z papieru – o 6,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 5,8%, w produkcji artykułów spożywczych oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – po 5,4%, w produkcji urządzeń elektrycznych – o 4,1%.

 

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 24,2%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 5,3%, maszyn i urządzeń – o 5,0%.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.