Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Ford wdraża egzoszkielety w fabrykach na szeroką skalę (VIDEO)
  •   

9 sierpnia 2018   Witold Zygmunt
Ford wdraża egzoszkielety w fabrykach na szeroką skalę (VIDEO) Po roku testów w dwóch pilotażowych zakładach, Ford postanowił na szeroką skalę wdrożyć egzoszkielety w swoich fabrykach. Pracownicy będą ubierać je w 15 zakładach koncernu na całym świecie.
 

Opracowany wspólnie z firmą Ekso Bionics egzoszkielet o nazwie EksoVest ma formę kamizelki z elementami wspierającymi ręce i ramiona. Urządzenie ma za zadanie wspomaganie pracowników wykonujących takie operacje na linii produkcyjnej jak np. przykręcanie śrub nad głową. Powtarzanie tej operacji ponad 4 tys. razy dziennie powodowało duże zmęczenie i monotonię, co przekładało się na zwiększone ryzyko wypadków.

 

Pilotaż wdrożenia odbył się w dwóch amerykańskich fabrykach - Wayne i Flat Rock. - Nie chcę już nigdy z tego rezygnować - mówił jeden z operatorów biorących udział w pilotażu. - Nie wyobrażam sobie teraz jak mogłem robić coś nad głową bez tej kamizelki.

 

EksoVest wywołał też ogromne zainteresowanie wśród pozostałych pracowników, podchodzących i pytających o jego możliwości. Egzoszkielet dopasowany jest do pracowników o zróżnicowanym wzroście i zebrał szczególnie dobre opinie ze względu na niską masę - w odróżnieniu od innych rozwiązań, nie ma tu akumulatorów, zaś elementy wspierające ręce działają za pomocą sprężyn. Nie pomagają one w ponoszeniu, ale za to wybitnie zmniejszają wysiłek związanym z pracą nad głową, typową dla wielu operacji w fabrykach samochodów.

 

Po testach Ford zamówił 75 kamizelek do piętnastu fabryk, EksoVest stosowane są teraz m.in. we wszystkich zakładach koncernu w USA. Rozwiązanie trafiło do przemysłu z medycyny - Ekso Bionics pierwsze prace nad egzoszkieletami prowadziło z myślą o pacjentach z niedowładem kończyn.