Wałbrzyska SSE zebrała 4.5 mld inwestycji

Wałbrzyska SSE zebrała 4.5 mld inwestycji

Wałbrzyska strefa liderem pod względem wartości nowych inwestycji – na budowę i rozbudowę zakładów przedsiębiorcy przeznaczyć mają blisko 4,5 mld złotych. To najlepszy wynik wśród 14 spółek zarządzających strefami ekonomicznymi w Polsce.

Dzięki wsparciu przyznanemu przez WSSE w 2018 roku zrealizowanych ma zostać prawie 50 projektów inwestycyjnych. W ich wyniku powstanie co najmniej 1400 nowych miejsc pracy.

 

Polskie strefy ekonomiczne wydały w 2018 roku blisko 350 zezwoleń i decyzji o wsparciu. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali w nich ponad 14,5 mld zł inwestycji. Aż 30% tej kwoty wygenerować mają projekty objęte pomocą wałbrzyskiej strefy. WSSE wsparła 48 inwestycji, z czego 11 decyzji wydanych zostało w oparciu o nowe zasady przyznawania pomocy publicznej (Polska Strefa Inwestycji).

 

– Angażowaliśmy się w budowanie nowego modelu od samego początku, jeszcze przed etapem legislacyjnym – mówi Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Bardzo ważnym aspektem wprowadzania zmian, było poinformowanie przedsiębiorców, że aplikować o wsparcie można teraz w szerszym zakresie. Analiza złożonych wniosków świadczy o tym, że komunikat dotarł do inwestorów – przyznaje prezes WSSE.

 

Zmiany weszły w życie we wrześniu zeszłego roku. Zwolnienia podatkowe dostępne są na całym obszarze inwestycyjnym Polski, przez co przedsiębiorcy nie muszą lokować się na terenach objętych strefami ekonomicznymi. Nowa ustawa ułatwia dostęp do ulg szczególnie mikro, małym i średnim firmom. Skraca również czas oczekiwania na decyzje. Wprowadzono dodatkowe kryteria jakościowe, które generować mają więcej rozwojowych i wysokopłatnych miejsc pracy. Z kolei kryteria ilościowe (minimalna wysokość nakładów) uzależnione są obecnie od stopy bezrobocia w danym powiecie. Progi te zmniejszono dla przedstawicieli MŚP, co stanowi dla nich dodatkową zachętę. Przyznawaniem decyzji o wsparciu dalej zajmują się spółki zarządzające strefami, które stały się głównym punktem kontaktu dla inwestorów oraz koordynatorem przyznawania pomocy publicznej.

 

– Nasze działania chcemy prowadzić w oparciu o trzy główne priorytety. Po pierwsze – współpraca, w którą powinny zostać zaangażowane wszystkie środowiska mające wpływ na rzeczywistość gospodarczą – przedsiębiorcy, pracownicy, szkoły i uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje okołobiznesowe. Kolejny cel to dotarcie z przekazem do przedstawicieli lokalnych – małych i średnich przedsiębiorstw, poinformowanie ich o większych możliwościach w aplikowaniu o wsparcie. Trzeci priorytet to przystąpienie do kolejnej fazy rozwoju inwestycyjnego Polski. Czynniki, które determinowały ten rozwój w przeszłości tracą dziś na sile. Przemysł 4.0, elektromobilność, energia odnawialna, polityka inwestycyjna krajów azjatyckich – to dziś wektory, na których należy opierać naszą strategię wzrostu – wymienia prezes Badora.

Poleć ten artykuł:

Polecamy