Optymalizacja tras jako sposób na oszczędność paliwa

Optymalizacja tras jako sposób na oszczędność paliwa

oszty paliwa rosną. Nie zmienia to jednak faktu, że kierowcy wielu firm i tak muszą wykonywać swoje zadania i codziennie przemierzać dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Od wysokich cen nie da się uciec, jednak można zadbać o mniejsze zużycie paliwa dzięki lepszemu, optymalnemu planowaniu tras.

Koszty trasy stają się wyższe przez rosnące ceny paliw

Ceny paliw, a tym samym koszty trasy, rosną. Ma na to wpływ wzrost cen za baryłkę ropy, sytuacja geopolityczna oraz polityka podatkowa naszego kraju. Według danych Bankier.pl za lata 2000-2021 średnie detaliczne ceny paliw za 1 litr sięgnęły w 2021 najwyższych cen z roku 2012. Wiemy jednak, że pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ceny powyżej 6 zł / litr i mamy do czynienia z najwyższymi kosztami paliw w historii.

Oszczędność paliwa sposobem na cięcie kosztów

Wysokie ceny paliw nie oznaczają jednak, że przedsiębiorcy muszą się godzić na rosnące koszty trasy. Antidotum na wysokie ceny jest racjonalne i optymalne wykorzystywanie paliwa. 

Przedsiębiorstwa wykorzystujące optymalizacje tras są w stanie wygenerować nawet o 30% niższe koszty utrzymania floty, na co w największej mierze składa się redukcja zużycia paliwa.

Optymalizacja tras jest rozwiązaniem dla wszystkich firm, gdzie transport jest ważnym elementem prowadzenia biznesu:

  • przedsiębiorstwa logistyczne i spedycyjne,
  • firmy produkcyjne z własną flotą pojazdów,
  • firmy oferujące dobra lub usługi z dostawą,
  • branża instalacyjna i serwisowa.

Mniejsze zużycie paliwa dzięki dopracowanym trasom

Dedykowanym narzędziem do wyznaczania oszczędnych tras jest system do planowania i optymalizacji tras, w sieci można znaleźć go również pod pojęciami: planer tras lub optymalizator tras. Jest to wyspecjalizowane oprogramowanie, które dzięki zaawansowanym algorytmom jest w stanie ustalić trasy pojazdów flotowych tak, aby były optymalne. 

Należy jednak zwrócić uwagę, że oszczędna trasa nie zawsze równa się najkrótszemu przebiegowi. Aby trasa była oszczędna i zużywała najmniejszą potrzebną ilość paliwa, system musi wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in.:

  • długość trasy,
  • liczbę punktów na trasie,
  • natężenie ruchu na drogach,
  • okna czasowe dostaw.

Ręczne planowanie tras przy uwzględnieniu tak wielu czynników dla wszystkich kierowców zajmowałoby niezwykle dużo czasu, a w większych przedsiębiorstwach graniczyłoby z niemożliwością. Tymczasem oprogramowanie do planowania i optymalizacji tras jest w stanie wykonać wszystkie skomplikowane obliczenia zaledwie w kilka minut i przyczynić się do znacznych oszczędności paliwa. Oszczędności generowanych na każdej trasie i dla każdego kierowcy z floty. 

Jak optymalizacja tras przyczynia się do oszczędności paliwa?

Jednym z głównych celów zastosowania systemu do planowania tras w organizacji jest redukcja kosztów utrzymania floty. Przedstawimy trzy główne cechy planera tras, które mają bezpośredni wpływ na oszczędność paliwa. 

Koszty trasy pod kontrolą dzięki pracy algorytmów

Dzięki uwzględnieniu wielu czynników jednocześnie — zarówno zewnętrznych związanych z wymogami klientów i sytuacji na drodze, jak i wewnętrznych np. harmonogramów pracy kierowców czy dostępności pojazdów — algorytmy optymalizatora tras wyznaczają najbardziej wydajne trasy pod względem zużycia paliwa oraz innych zasobów. 

Dynamiczne zmiany trasy bez zwiększonych kosztów

Nawet jeżeli ręcznie ułożone trasy są przygotowane poprawnie to nagłe zmiany, które zdarzają się zdecydowanie częściej, niż byśmy tego oczekiwali i chcieli, wpływają na zwiększone koszty trasy. Nieobecność pracowników, odwołane dostawy, brak dostępu do specyficznego rodzaju pojazdu — te sytuacje wystarczą, aby kilkukrotnie poprawiona trasa wydłużyła się, przechodziła przez te same punkty lub kierowca był zmuszony do wykonania pustego przejazdu. Planer tras pozwala na dynamiczne zmiany trasy, uwzględniając oszczędność paliwa przy ponownej kalkulacji. 

Ustawienia okien czasowych zapobiegną pustym przejazdom

Paliwo jest zużywane w trakcie każdej trasy, niezależnie od tego czy dostawa została pomyślnie zrealizowana. Jeżeli kierowca przyjedzie do punktu zbyt wcześnie lub zbyt późno to odbiór towarów może być niemożliwy. W takim wypadku kierowca musi wrócić z towarem oraz przywieźć go w innym terminie. To wręcz potrójna strata paliwa. Trasy zaplanowane z uwzględnieniem okien czasowych zapobiegną temu problemowi, a Twoi kierowcy zaczną dostarczać towary na czas i to już za pierwszym razem.

Mniejsze zużycie paliwa to nie wszystko

Choć systemy optymalizujące dają tak wiele możliwości, to są one proste we wdrożeniu. Optymalizator tras Routimo jest oprogramowaniem dostępnym w modelu SaaS, czyli gotowym do użycia. Nie wymaga podpisywania długoterminowych umów ani nawet własnej infrastruktury serwerowej. Z bezpłatnego demo można korzystać bez zobowiązań aż przez 7 dni — bez konieczności podpięcia karty kredytowej czy automatycznego przedłużenia subskrypcji! 

Oszczędność paliwa to tylko jedna z wielu korzyści, jakie można uzyskać dzięki optymalnemu planowaniu tras. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach systemu Routimo, skontaktuj się z nami.

Poleć ten artykuł:

Polecamy