TFKable i JDR zbudują zakład produkcji kabli podmorskich 

TFKable i JDR zbudują zakład produkcji kabli podmorskich 

JDR Cable Systems (JDR), lider w produkcji subsea cable i umbilical, należący do TFK Group, otrzymał wsparcie finansowe na realizację projektu inwestycyjno – budowlanego w ramach brytyjskiego, rządowego programu BEIS Offshore Wind Manufacturing Investment Support (OWMIS). Najnowocześniejszy zakład produkcji kabli podmorskich TFKGroup powstanie do 2024 r., w Cambois, w pobliżu Blyth Northumberland. Pozostałe finansowanie projektu poza środkami własnymi i wsparciem rządu brytyjskiego – pochodzi z kredytu udzielonego przez konsorcjum banków Société Générale, HSBC i BGK oraz gwarancji udzielonej przez UK Export Finance. Prace budowlane rozpoczną się w najbliższych tygodniach. W ramach projektu zaplanowano stworzenie 171 nowych miejsc pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu 270 istniejących w już działających zakładach produkcyjnych JDR.

TELE-FONIKA Kable i JDR Cable Systems realizuje kolejny ważny krok w przyjętej strategii rozwoju. Początek nowej inwestycji to jednocześnie zakończenie prac rozwojowych prowadzonych w zakładzie JDR Hartlepool.

– Rozwój  sektora morskiej energetyki wiatrowej prowadzony jest od dłuższego czasu i obecnie przynosi wymierne korzyści poprzez zapewnienie tańszej energii konsumentom oraz  wysokiej jakości miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii. Natomiast inwestycje takie jak ta z JDR, przy wsparciu rządowym, są dokładnie tym, co zakłada nasza brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego, mówiąc o przyspieszeniu inwestycji, których celem jest zmniejszenie naszej ekspozycji na niestabilne globalne ceny paliw kopalnych – powiedział Kwasi Kwarteng, Business and Energy Secretary,

– Jednymi z najważniejszych wyzwań, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie, będą globalne zmiany klimatyczne, ochrona środowiska oraz rozwój energii odnawialnej. Dlatego też, cieszymy się, że ogłoszone przez rząd Wielkiej Brytanii cele inwestycyjne, przyspieszyły nasze strategiczne plany inwestycyjne, które zakładają dalszy rozwój TFK.Group  w kierunku morskiej energetyki wiatrowej, wzmacnianie dobrze ugruntowanych łańcuchów dostaw oraz umożliwią nam tworzenie kolejnych miejsc pracy. Plan inwestycyjny w Wielkiej Brytanii od początku zakładał zlokalizowanie obiektu produkcyjnego w regionie z największym potencjałem, który co do zasady pozwoli nam wzmocnić naszą pozycję  w  szybko rozwijającym się i największym rynku morskiej energii odnawialnej w Europie – dodała Monika Cupiał-Zgryzek, TFKable Chief Executive Officer, JDR Executive Chairman

Nowy obiekt będzie pierwszym etapem powiązanym z planowanym rozszerzeniem portfolio produktów JDR i TFK, dodając HV export i  long length array cables eksport do istniejących możliwości produkcyjnych. A uruchomiona produkcja uzupełni istniejącą ofertę JDR dostarczaną przez jednostki w Hartlepool i Littleport w Wielkiej Brytanii. Efektem finalnym inwestycji będzie nowoczesny park maszynowy z nową linią łańcuchową ciągłej wulkanizacji (CCV) do produkcji kabli w izolacji wraz z niezbędnym wyposażeniem. Tym samym, nowy obiekt JDR wzmocni strategiczną pozycję produkcyjną JDR w Wielkiej Brytanii, jak również w globalnej przestrzeni na rynku energii odnawialnej, ze względu na pełną zdolność do kompleksowej produkcji (in-house) kabli podmorskich wysokiego napięcia dedykowanych do morskich farm wiatrowych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy