IT dla Transportu Morskiego

IT dla Transportu Morskiego

Transport morski jest jedną z najbardziej znaczących gałęzi transportu. Rosnące procesy globalizacyjne oraz prace nad ułatwieniami międzynarodowej wymiany towarów drogą morską sprawiają, że rola tej gałęzi transportu systematycznie wzrasta.
Na polskim rynku wzrasta również

Firmy spedycyjne i logistyczne specjalizujące się w transporcie morskim i śródlądowym poszukują efektywnych narzędzi IT pozwalających im na skuteczne zarządzanie realizowanymi procesami biznesowymi.

Wyzwania i wymagania stawiane przed systemami zarządzania transportem i spedycją morską są bardzo wysokie. Zakres funkcjonalny rozwiązania musi nie tylko koncentrować się wokół ewidencjonowania zleceń spedycyjnych i prawidłowego obsługi procesów sprzedażowych, ale również spełnić wiele innych funkcji niezbędnych do optymalnego i ergonomicznego wspierania pracowników operatorów logistycznych.

Od blisko dziesięciu lat firma COMP-WIN rozwija system dedykowany dla obsługi transportu i spedycji morskiej. System SOZ – bo o nim mowa – jest wyposażony w ogromną liczbę funkcji pozwalających na pełną obsługę informatyczną firm logistycznych. Szczegółowy opis funkcjonalności jest opublikowany na stronie firmy (www.comp-win.pl), do zapoznania się z którym serdecznie Państwa zapraszam.

W niniejszym tekście pragnąłbym skupić się na elementach, które z całą pewnością decydują o atrakcyjności oferowanego przez nas rozwiązania i jego adekwatności do wymagań firm pretendujących do miana nowoczesnych operatorów, do wymagań firm chcących skutecznie wyprzedzać konkurencję i wychodzić z nowymi propozycjami dla swoich klientów oferując im lepsze i efektywniejsze usługi logistyczne.

SOZ nie jest jedynie systemem zarządzania zleceniami morskimi. Oczywiście jest wyposażony w kompletne funkcjonalności pozwalające na obsługę tychże zleceń: od modułu ofertowania poprzez rejestrację zleceń, sprzedawanych usług, zarządzania statusami aż po procesy rozliczeń sprzedażowych i kosztowych. SOZ to przede wszystkim swoboda komunikacji pozwalająca na wielokierunkową wymianę informacji z otoczeniem.

System, który jest w 100% rozwiązaniem webowym poprzez dedykowane moduły pozwala na współpracę z klientami. Dzięki nim klienci dokonują wycen zleceń, wprowadzają zlecenia przez stronę WWW oraz śledzą statusy i etapy ich realizacji. Są na bieżąco informowani o zmianach statusów, awizacjach, na bieżąco uzyskują dostęp do danych sprzedażowych oraz generują raporty KPI podsumowujące skuteczność obsługi logistycznej. Dla klientów o dużym wolumenie składanych zleceń Comp-Win proponuje rozwiązanie umożliwiające automatyczne ich przesyłanie – wprost z systemów informatycznych klientów bez względu na posiadany przez nich system.

Ponadto, SOZ pozwala na włączenie do procesów logistycznych partnerów, agentów morskich i podwykonawców usług dla operatora. Dedykowane moduły pozwalają na uzupełnianie informacji przez agentów (numery kontenerów, bukingi, zmiany statusów), podłączanie dokumentów spedycyjnych i celnych do poszczególnych zleceń itp. SOZ pozwala również na komunikację z portami i terminalami portowymi w zakresie elektronicznej wymiany danych. Poprzez dedykowane kanały informacji system może zostać łatwo zintegrowany z systemem finansowo-księgowym operatora, a pakiet szablonów dokumentów typowych dla spedycji i transportu morskiego oraz moduły komunikacyjne umożliwia bezpośrednią ich wysyłkę pocztą elektroniczną bądź faksem.

W swym zakresie SOZ obsługuje transport intermodalny w tym drogowe, kolejowe i lotnicze odcinki transportowe. Posiada też moduł obsługujący zarządzanie czynnościami celnymi, zabezpieczeniami, upoważnieniami itp. Współpraca z mapami cyfrowymi i urządzeniami telematyki dla jednostek transportowych w żegludze śródlądowej pozwalająca na optymalne wykorzystanie posiadanych środków transportowych (barek, holowników i pchaczy) to również ważne uzupełnienie funkcjonalne. Z punktu widzenia optymalnego zarządzania całość rozwiązania spięta jest modułem analitycznym pozwalającym na skuteczne zdobycie wysokiej jakości informacji zarządczej.

Na koniec należy podkreślić, iż opisywane rozwiązanie bardzo daleko wykracza poza standardowo pojmowane zarządzanie spedycją i transportem morskim i śródlądowym dając jego użytkownikom narzędzie pozwalające na wzrost atrakcyjności rynkowej, szybkie dostosowanie się do rosnących potrzeb i zmian w obsłudze poszczególnych klientów. Narzędzie gwarantujące jednocześnie wysoką niezawodność, ergonomię i stabilność w codziennej, niełatwej pracy spedytorów i kadry menadżerskiej operatorów logistycznych. Autor systemu, firma Comp-Win, pomaga również w edukacji studentów kierunków logistycznych poprzez udostępnianie systemu SOZ na wyższych uczelniach na terenie kraju (m.in. Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, SGGW).

Zbigniew Kępiński, Dyrektor ds. Integracji Systemów, Wiceprezes Zarządu COMP-WIN

Marek Tarnowski, Prezes Zarządu Solid Logistics Sp. z o.o.:

Jednym z ważniejszych elementów gwarantujących sukces firmy logistycznej, specjalizującej się w takich rodzajach transportu jak morski, lotniczy, drogowy, ponadgabarytowy, intermodalny z całą pewnością jest efektywny i niezawodny system informatyczny.

Nasza Firma przeszło pięć lat temu podjęła decyzję o całkowitym outsourcingu systemu informatycznego. Spośród wielu rozwiązań oferowanych na rynku wybraliśmy firmę Comp-Win, która oferuje szeroki pakiet usług i rozwiązań dla firm logistycznych.

System śledzenia przesyłek (T&T) oraz system obsługi zleceń morskich, drogowych i lotniczych (SOZ) zostały zainstalowane na serwerach firmy Comp-Win. To Comp-Win gwarantuje całodobową dostępność do systemu dla użytkowników, partnerów i agentów firmy. W ostatnim czasie uruchomiliśmy kolejne moduły EDI integrujące naszą firmę z systemami klientów, umożliwiając nam (oraz naszym klientom) płynną obsługę złożonych łańcuchów dostaw.

Wybrana technologia webowa sprawia, iż z ogromną łatwością integrujemy się

z klientami, partnerami i agentami morskimi w ramach jednego systemu.

Wdrożone rozwiązania działają sprawnie, przez co wzrasta między innymi efektywność iskuteczność wykonywanej przez nas pracy.

Mgr Michał Laskowski, asystent na Uniwersytecie Gdańskim, Instytut Transportu i Handlu Morskiego:

SOZ Morski jest wykorzystywany w dydaktyce Uniwersytetu Gdańskiego na specjalności Handel Morski. Studenci poznają możliwości systemu oraz typową pracę spedytora morskiego, taką jak wprowadzanie zleceń, towarów, tras transportowych oraz generowanie dokumentów spedycyjnych. Celem kształcenia na UG jest oferowanie praktycznej wiedzy, która studenci będą mogli wykorzystać już pierwszego dnia pracy z transportem morskim.

 

 

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy