Giełdy transportowe i platformy logistyczne bez tajemnic!

Giełdy transportowe i platformy logistyczne bez tajemnic!

W jaki sposób firmy branży TSL mogą oszczędzać pieniądze? Dlaczego najcenniejszym ładunkiem w transporcie jest informacja i czy giełda transportowa może być układanką puzzle? Na te i wiele pytań odpowiedzieli goście Konferencji „Giełdy transportowe. Platformy logistyczne”, która...

Gośćmi Konferencji byli przedstawiciele firm: Transporeon, Europejskiej Giełdy Transportowej TRANS, Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz TimoCom.

Jako pierwszy wystąpił Bartłomiej Maćkiewicz, który nie tylko udowodnił, że logistyka jest źródłem zysków, a nie kosztów, ale także pokazał co zrobić, aby firma mogła zaoszczędzić w procesie organizacji dystrybucji. Na przykładzie platformy Transporeon przedstawił w jaki sposób można podnieść efektywność pracy, szybkość przekazywania zleceń, zredukować błędy komunikacyjne oraz skrócić czas postoju pojazdu podczas załadunku.

– Platforma oparta jest na modułach, z których każdy odpowiedzialny jest za poszczególny element procesu zarządzania transportem: przydzielanie zleceń, zarządzanie załadunkiem i rozładunkiem oraz monitoring frachtu. Można powiedzieć, że z powodzeniem integruje pracę załadowcy, przewoźnika i odbiorcy – wyjaśnił Bartłomiej Maćkiewicz, przedstawiciel handlowy na rynku polskim, rosyjskim, ukraińskim i w krajach nadbałtyckich firmy Transporeon.

Do tego, że informacja jest najcenniejszym ładunkiem przekonywali słuchaczy Agnieszka Sterniak i Grzegorz Haładus z Europejskiej Giełdy Transportowej TRANS.

– Sprawna komunikacja to podstawa sukcesu – mówił pan Grzegorz, odpowiedzialny za strategię komunikacyjną w firmie Logintrans. – Nasza giełda jest platformą wymiany informacji o wolnych ładunkach i pojazdach ciężarowych z obszaru całej Europy. Gwarantuje, że ładunek dotrze na czas, zapewnia bezpieczeństwo, bo to ono jest głównym filarem udanej współpracy – dodała Agnieszka Sterniak, Specjalista ds. Komunikacji na rynkach niemieckojęzycznych w firmie Logintrans.

Słuchacze dowiedzieli się również, że każda firma znajdująca się w serwisie podlega ocenie wiarygodności i rzetelności. Na forum transportowcy mogą opisywać często niełatwą rzeczywistość transportową, to także posiadają bardzo wygodny dostęp do wszelkich informacji (np. o punktach serwisowych rozmieszczonych w całej Europie). Najważniejsze wiadomości transportowe trafiają bezpośrednio na skrzynkę pocztową użytkowników giełdy. Z giełdą można się również komunikować za pomocą specjalnego komunikatora, działającego na podobnych zasadach jak popularne Gadu-gadu, czy Skype.

Następnie, o znaczeniu „Elektronicznej Platformy Logistycznej jako narzędzia wzbogacenia procesu edukacyjnego” mówiły: Marta Cudziło i Karolina Kolińska z Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Panie udowodniły, że serwis internetowy pozwalający na współpracę i zarządzanie wspólnym łańcuchem dostaw jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów doskonałą symulacją działań z którymi na co dzień zmaga się logistyk lub spedytor: od złożenia zamówienia przez klienta do potwierdzenia odbioru zamówionych produktów.

– Platforma umożliwia uczniom lub studentom wcielanie się w role na przykład dostawcy, odbiorcy, operatora logistycznego, przewoźnika. Do tego uczą się wykorzystywać wiele funkcji operacyjnych, między innymi przyjmowania i potwierdzania zamówień, planowania tras transportowych i doboru pojazdów, czy śledzenia dostaw – mówiła Marta Cudziło, Starszy Specjalista ds. Logistyki w ILiM.

Na zakończenie Konferencji wystąpił Bartosz Borowski, Head of Sales Department w firmie TimoCom, który przybliżył słuchaczom znaczenie optymalizacji organizacji transportu w firmach sektora TSL i sektora przemysłowego.

– Ideą naszej giełdy transportowej jest połączenie tysięcy firm, które muszą pasować do siebie jak puzzle – deklarował na samym początku przemówienia. – A co najważniejsze Giełda TimoCom jest maksymalnie bezpieczna. Decydującym czynnikiem jest wiarygodność jej członków, ponieważ zawierając transakcję, trzeba w pełni zdać się na swoich partnerów. Dlatego zawsze na wstępie sprawdzamy przedsiębiorstwo jak długo już istnieje oraz czy odnosi sukcesy ekonomiczne, ponadto ubiegający się uzyskują dostęp do naszej giełdy jeżeli są obecni na rynku co najmniej od sześciu miesięcy – dodał.

Uczestnicy Konferencji poznali również zasady działania Platformy Przetargowej, która została stworzona do optymalizacji transakcji kontraktowych w Europie, a także przekonali się w jaki sposób Platforma ułatwia procedury transakcyjne pomiędzy spedytorami, logistykami, a załadowcami.

W Konferencji wzięli udział studenci Wyższej Szkoły Logistyki oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Poznania, Nowej Soli, Słupcy, Leszna i Oświęcimia.

Patronat nad spotkaniem objął Portal Dobralogistyka.pl. Następne wykłady w ramach programu LogMeteeng – spotkania i warsztaty w Wyższej Szkole Logistyki w październiku. Zapraszamy!

Poleć ten artykuł:

Polecamy