Ustawa o ADR u prezydenta

Ustawa o ADR u prezydenta

Sejm poparł w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, z wyjątkiem tych, które dotyczą innego sposobu uzyskiwania tzw. świadectw ADR.

Do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych Senat wprowadził 19 poprawek. Posłowie nie poparli trzech, które dotyczą przeprowadzania egzaminu pozwalającego na uzyskanie tzw. świadectwa ADR – czyli dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu na przewożenie towarów niebezpiecznych. Poprawki te dopuszczają do egzaminowania w formie pytań i odpowiedzi pisemnych, co wiązałoby się ze zwiększeniem składu komisji do trzech osób – tłumaczył piątek poseł sprawozdawca komisji infrastruktury Jacek Krupa (PO). Ustawa ma na celu przystosowanie polskiego prawa do regulacji unijnych w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych. Zawiera m.in. definicje towarów niebezpiecznych. Ich przewóz ma być zgłaszany odpowiednim instytucjom, a kierowca przewożący towary niebezpieczne będzie musiał przedstawić zaświadczenie ADR.

Uchwalona pod koniec lipca ustawa zbiera – rozproszone po kilku aktach prawnych – zasady przewozu towarów niebezpiecznych: drogowego, kolejowego, żeglugi śródlądowej. Wcześniej zasady dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych były regulowane w trzech różnych ustawach, w zależności od tego jaki był to przewóz. Towary niebezpiecznie to m.in. wybuchowe, substancje toksyczne, promieniotwórcze albo żrące. Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej transportu lądowego towarów niebezpiecznych. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Poleć ten artykuł:

Polecamy