Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu dla kierowcy
Czy w świetle art. 31 ustawy o czasie pracy kierowców w brzmieniu obowiązującym od końca lipca 2011 r. każdemu pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy pracodawca ma obowiązek wystawiać zaświadczenie, o którym mowa w cytowanym przepisie?
Pracodawca (przedsiębiorca) jest zobowiązany wystawiać zaświadczenie tylko kierowcom wykonującym przewóz drogowy pojazdami podlegającymi pod regulację rozporządzenia 561/06, czyli przewożącym rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz prowadzącym przewóz osób powyżej 9 osób łącznie z kierowcą.
Pracodawca (przedsiębiorca) wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany wystawić kierowcy wykonującemu przewóz drogowy zatrudnionemu u tego przedsiębiorcy zaświadczenie, a kierowca ma je podpisać w przypadku, gdy:
- przebywał na zwolnieniu lekarskim od pracy z powodu choroby;
- przebywał na urlopie wypoczynkowym;
- miał czas wolny od pracy;
- prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub Umowy AETR;
- wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu;
- pozostawał w gotowości.
Obowiązek wystawienia zaświadczenia dotyczy także kierowców niebędących pracownikami, ale wykonujących przewozy na rzecz przedsiębiorcy, np. na podstawie umowy o dzieło.
Kierowca musi legitymować się takim zaświadczeniem w czasie kontroli drogowej na 28 dni kalendarzowych poprzedzających dzień kontroli lub odpowiednimi zapisami na każdy z takich dni na wykresówkach (tachograf analogowy) lub karcie kierowcy (tachograf cyfrowy). Zaświadczenie takie od 31 sierpnia 2011 r. zastępuje tzw. „żółte wykresówki” lub inne zaświadczenie, których nie można już stosować.