Rozwój rynku magazynowego w Europie Środkowej
Zgodnie z raportem firmy Cushman & Wakefield w pierwszej połowie 2012 r. w Europie Środkowej wybudowano około 370 000 mkw. powierzchni magazynowej o wartości 170 milionów EUR. Większość powierzchni powstała w Polsce.
Sytuacja na rynkach regionalnych jest stabilna i nie oczekuje się większych wahań koniunktury w najbliższych miesiącach. Relatywnie dobre wyniki sektora pozytywnie wpływają na nastroje inwestorów, deweloperów oraz firm. Pustostany utrzymują się na stabilnym poziomie 10%. Jedynie na Słowacji i w Czechach, gdzie popyt nieznacznie przewyższa podaż, wskaźnik pustostanów jest niższy. To potwierdza potencjał rozwojowy rynku Europy Środkowej.
W pierwszej połowie 2012 r. w Europie Środkowej oddano do użytku łącznie 370 000 mkw. nowej powierzchni magazynowej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja). Jest to najlepszy wynik od trzech lat (w zeszłym roku w tym samym okresie zbudowano 200 000 mkw.). W porównaniu do rekordowych lat 2008 oraz 2009 (w pierwszej połowie 2009 r. zbudowano 1,3 mln mkw. powierzchni) jest to jednak jeden milion mkw. powierzchni mniej. Obecne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie wynoszą 15 milionów mkw.
„Popyt w pierwszej połowie spadł z 1,5 miliona mkw. w zeszłym roku do poziomu 1,2 miliona mkw. Głównym źródłem popytu jest sektor produkcyjny (w szczególności motoryzacyjny), który w dużym stopniu uzależniony jest od kondycji gospodarki niemieckiej. Największe transakcje odnotowano w Polsce. Czechy również wykazały aktywność na rynku magazynowym. Te dwa kraje stanowią czynnik stabilizujący w całym regionie. Pomimo trwającego kryzysu, rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej znajduje się w stosunkowo dobrej sytuacji. Kontynuacja planów ekspansji deweloperów oraz inwestorów w nieruchomości magazynowe świadczy o możliwościach osiągania zadowalających zysków w tym sektorze” – powiedział Ferdinand Hlobil, dyrektor działu powierzchni magazynowych w Europie Środkowej firmy Cushman & Wakefield.