Z pasją do doskonałości od 15 lat
Jeden z największych zakładów produkcyjnych w Wielkopolsce, Bridgestone Poznań, obchodzi w tym roku jubileusz. Od 1998 r. powierzchnia fabryki zwiększyła się ponad sześciokrotnie i wynosi 19 ha, a w zakładzie powstaje obecnie ponad 500 rodzajów opon, które trafiają do 44 krajów na całym świecie.
Budowa zakładu w Poznaniu rozpoczęła się w styczniu 1999 r., kilka miesięcy po założeniu spółki. Pierwsza opona opuściła linię produkcyjną w lipcu, a już w październiku ruszyła produkcja masowa. Pierwszy wyprodukowany milion opon osiągnięto w 2000 r., do tej pory powstało ich już prawie 75 mln i liczba ta nieustannie rośnie. Trafiają one aż do 44 krajów – głównie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, ale także do bardziej egzotycznych miejsc, takich jak Oman, Hong Kong czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obecnie fabryka w Poznaniu jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu, który produkuje wysokiej jakości opony do samochodów osobowych.
Duże zaangażowanie pracowników Bridgestone w rozwój firmy jest kultywowanie dzięki kaizen – kulturze wdrażania drobnych zmian i usprawnień w środowisku pracy. Od 2001r. każdego dnia tygodnia został zrealizowany przynajmniej jeden kaizen – w sumie 5300. Obecnie w Bridgestone Poznań pracuje prawie 1600 osób, a co trzeci pracownik mieszka w Poznaniu.
Bridgestone Poznań przez wiele lat jako pierwszy i jedyny w Europie produkował opony typu Run Flat. Innowacyjna technologia umożliwia kierowcy bezpieczne kontynuowanie jazdy na uszkodzonej oponie zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Poznańska fabryka produkuje również wyjątkowo wąskie opony – 155 mm szerokości – przeznaczone do elektrycznego BMW i3. Wszystkie produkowane są w zakładzie, który tylko od 2010 r. został rozbudowany w sumie o 6 ha – to prawie 1/3 całej obecnej powierzchni Bridgestone w stolicy Wielkopolski.
Firma Bridgestone powstała w 1931r. w japońskim mieście Kurume. Jej założyciel, Shojiro Ishibashi, myśląc o globalnym rozwoju swojej firmy, postanowił przetłumaczyć swoje nazwisko na język angielski (ishi=stone, czyli kamień, a bashi=bridge, czyli most). Tak powstała nazwa Bridgestone. Zanim Ishibashi stworzył znaną na całym świecie markę opon, produkował gumowe obuwie, które szybko stało się popularne wśród japońskich robotników i zastąpiło tradycyjne słomiane sandały tabi.
Poznańska fabryka była pierwszym zakładem Bridgestone w Polsce i szóstym w Europie. Jest częścią międzynarodowego koncernu, który zatrudnia w sumie ponad 138 000 pracowników w ponad 50 zakładach na terenie całego świata.