Okna z maszynową precyzją

Okna z maszynową precyzją

Stolarka otworowa to jedna z ważniejszych specjalności eksportowych polskiej gospodarki. Według Centrum Analiz Branżowych z ponad 12 mln wyprodukowanych w 2012 roku okien, co trzecie trafiło na zagraniczny rynek.Rodzime firmy zyskują przewagę konkurencyjną, m.in. stosując...

Rodzime firmy zyskują przewagę konkurencyjną, m.in. stosując pionierskie rozwiązania w zakresie termiki okien. To właśnie produkcja energooszczędnej stolarki PVC stanowi główny udział w obrotach firmy MS więcej niż OKNA. Spółka funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat i w tym czasie stała się jednym z liderów w branży. Zrzeszając w sobie trzy firmy, Spółka specjalizuje się w produkcji okien i drzwi PVC, drewnianych oraz aluminiowych, a także akcesoriów okiennych i elementów wykończeniowych z kamienia. Obecnie Grupa MS zatrudnia blisko 500 pracowników i dysponuje zapleczem produkcyjnym o łącznej powierzchni 100 000 mkw.

Stolarka PVC wytwarzana jest w fabryce w Słupsku, wyposażonej w park maszynowy pozwalający na produkcję okien energooszczędnych i pasywnych. Firma posiada własne maszyny do cięcia, zgrzewania i oklejania foliami profili PVC, a także linie produkcyjne szyb zespolonych. Całość produkcji realizowana jest w oparciu o bieżące zamówienia, składające się głównie z indywidualnych projektów w zakresie kształtu i wielkości stolarki. Technologia produkcji pozwala na wytworzenie najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie okien np. HFL, w których sposób zgrzewania profili imituje stolarkę drewnianą, a także drzwi balkonowych, uchylno-przesuwnych PSK czy też wielkogabarytowych drzwi podnoszono-przesuwnych HS. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają poszczególne etapy procesu produkcji w fabryce MS więcej niż OKNA.

Obróbka profili

Z magazynu zewnętrznego, co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego, profile przewożone są do magazynu znajdującego się wewnątrz hali. Tam uzyskują temperaturę otoczenia. Tworzywo sztuczne, jakim jest PVC, rozszerza się lub kurczy pod wpływem zmian temperatury, dlatego konieczna jest jej stabilność, aby materiał utrzymywał swe dokładne wymiary.

Z magazynu zewnętrznego, co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego, profile przewożone są do magazynu znajdującego się wewnątrz hali

Profile wykorzystywane w produkcji okien są oklejane, aby uzyskały kolor i fakturę, np. imitującą drewno. Najpierw profil jest oczyszczany przez sprężone powietrze oraz obracającą się szczotkę, a następnie powlekany primerem – substancją umożliwiającą przyklejenie folii do plastikowej powierzchni. Poddawany działaniu lamp UV, podgrzewa się do temperatury 60 stopni Celsjusza, co poprawia przyczepność kleju. Na folię dekoracyjną o odpowiednio dobranej szerokości nakładana jest cienka warstwa kleju, po czym folia jest aplikowana na profil. Zestaw rolek dociskających umożliwia precyzyjne dopasowanie okleiny do kształtu profilu. Aby zapobiec uszkodzeniom podczas dalszej obróbki i późniejszego montażu, powierzchnia zabezpieczana jest folią ochronną. Tak oklejone profile poddawane są sezonowaniu, aby klej uzyskał pełną wytrzymałość. Właściwy proces produkcji zaczyna się od frezowania otworów technologicznych, np.: pod klamki, otwory odprowadzające wodę, naznaczone zostają również miejsca montażu okuć. Następnie profil trafia na piły, które docinają go pod kątem 45 stopni na wymaganą długość, z naddatkiem na zgrzanie. Takie cięcie pozwoli na późniejsze połączenie profili w ramę lub skrzydło okna. Frezowanie i wiercenie odbywa się w jednym, w pełni zautomatyzowanym procesie, całość programowana jest przez komputer.

Wzmocnienia termiczne

Do wnętrza przyciętego profilu wkładane są wzmocnienia termiczne. Ich zastosowanie pozwala na odczuwalną poprawę parametrów cieplnych i znaczną oszczędność. W odróżnieniu od wzmocnień stalowych, stosowanych przez innych producentów, wzmocnienia MS więcej niż OKNA są skonstruowane z włókna szklanego, wypełnionego pianką poliuretanową. Są tak samo sztywne jak stal, a przy tym lżejsze i bardziej elastyczne. Odkształcone pod wpływem naprężeń, wracają do swojej pierwotnej postaci. Najnowszym osiągnięciem jest jednak opracowanie wzmocnień w technologii SteelPUR®, łączącej w sobie zalety wzmocnień stalowych i kompozytowych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie parametrów okna pasywnego. Rodzaj, grubość przykręcanego wzmocnienia dobierane są do profilu zależnie od jego długości. Śruby są mocowane maksimum co 30 cm, dzięki czemu wzmocnienia przejmują naprężenie z profilu, uniemożliwiając jego wypaczenie. Na tym samym stanowisku przykręcane są także elementy okuć ramy, zapewniające prawidłową szczelność całej konstrukcji.

Zgrzewanie

Tak przygotowane profile są umieszczane na wózkach transportowych i dostarczane do maszyny zgrzewającej. W jednej przegrodzie znajduje się kompletny zestaw, potrzebny do produkcji ramy lub skrzydła okna. Wzmocnione profile układane są na zgrzewarce. Najpierw ich krawędzie podgrzewane są do temperatury 250 stopni Celsjusza. Po około 30 sekundach grzałki chowają się, a krawędzie profili są do siebie dociskane. Aby zachować idealną prostopadłość, wszystkie narożniki dociskane są w tym samym momencie. Część podtopionego tworzywa wypływa na wierzch, tracąc około 3 milimetry z każdej strony profilu. Dlatego elementy podczas docinania mają o 6 milimetrów więcej niż ostateczny wymiar ramy czy skrzydła okna. W następnym etapie zgrzana rama trafia do oczyszczarki, która usuwa naddatek materiału. Wypływka z wierzchu przycinana jest przez noże, z boku jest frezowana przez piły CNC, a od środka przez frezy palcowe. Zgrzane i oczyszczone elementy można przekazać do okuwania.

Okuwanie

Do skrzydła najpierw ręcznie przykręcany jest dolny zawias, potem zakładane są kompletne okucia – stalowe narożniki z ryglami, zasuwnica służąca do otwierania i zamykania okna oraz rozwórka, pozwalająca na jego uchylenie. Na końcu zakładane są przedłużki, umożliwiające przeniesienie napędu na cały mechanizm wokół okna. Tak przygotowane skrzydło trafia do automatu, który precyzyjnie przykręca okucia do skrzydła, każdy wkręt z jednakową siłą. Ramy, bezpośrednio ze zgrzewarki trafiają na automatyczny stół, który przygotowuje otwory pod zawiasy, następnie w dolnym profilu ramy zakładany jest wypełniacz z tworzywa, który zapobiega zbieraniu się kurzu w szczelinie. Kolejno nawiercane otwory odprężeniowe zapobiegają odkształceniom profilu pod wpływem temperatury. Montowany jest także zaczep antywyważeniony, będący skuteczną ochroną przed włamaniami oraz zawiasy: dolny i górny. W przypadku okien balkonowych do dolnego elementu ramy nitowana jest aluminiowa osłona, zapobiegająca uszkodzeniu progu podczas użytkowania. Na końcu zakładana jest również listwa transportowa, ułatwiająca montaż parapetu oraz okapnika. Do tak przygotowanych ram na kolejnym stanowisku montażowym wkładane są skrzydła.

Wkłady szybowe

Równolegle, w dziale produkcji szyb zespolonych przygotowywane są wkłady szybowe do okien. Najpierw ze stojaka pobierana jest duża tafla szkła o wymiarach 6 na 3 metry. Automatycznie przewożona jest na stół do rozkroju i dokładnie pozycjonowana. Aby cięcie na mniejsze formatki było precyzyjne, cały proces jest sterowany komputerowo, przy użyciu oprogramowania do optymalizacji cięcia. Dzięki temu wykorzystuje się jak najwięcej szkła, pozostawiając niewiele odpadu. Następnie, zgodnie z nacięciami, szkło łamane jest przez pracowników.

Aby cięcie (szkła) na mniejsze formatki było precyzyjne, cały proces jest sterowany komputerowo, przy użyciu oprogramowania do optymalizacji cięcia

Jednym z elementów wkładu szybowego jest ramka dystansowa, wypełniona granulatem, tzw. „sitem molekularnym”. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci, która na etapie produkcji mogłaby być zamknięta w szybie. Spoiwo ramki zapewnia jej hermetyczną szczelność, uniemożliwia wydostanie się gazu na zewnątrz oraz zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do środka. Umyta w automatycznej myjce formatka szkła wjeżdża do prasy do zespalania, na kolejnej szybie montowana jest ramka dystansowa i całość również trafia do prasy. Tam następuje napełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem, dzięki któremu szyba i całe okno uzyskują lepsze parametry izolacyjne. Po zespoleniu (ściśnięciu w prasie) kolejny automat nakłada na krawędzie wkładu masę poliuretanową, nadając szybie ostateczną szczelność i wytrzymałość. Nowością są elastyczne ramki SuperSpacer nakładane automatycznie pomiędzy myjką a prasą, również na szyby kształtowe (trójkąty, trapezy, łuki). Ramka ta, oprócz doskonałej izolacyjności cieplnej, poprawia również izolacyjność dźwiękową szyby (okna). Do szyb z ramką SuperSpacer, zamiast poliuretanu aplikowany jest uszczelniacz typu hotmelt.

Montaż końcowy

Tak przygotowany wkład szybowy trafia na stanowisko montażu końcowego. Pracownik, sczytując kod kreskowy z okna, uzyskuje informację, która szyba jest do tego okna przeznaczona oraz na którym stojaku się znajduje. Wkład szybowy do okna osadzany jest dopiero po włożeniu w skrzydło podkładek odprowadzających wodę oraz klocków dystansowych usztywniających konstrukcję. Ostatnim etapem produkcji jest zapinanie plastikowych listew przyszybowych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie szyby zespolonej oraz nadanie całemu oknu estetycznego wyglądu. Tak przygotowane kompletne okno przewożone jest na miejsce załadunku, a następnie do punktów sprzedaży.

Poleć ten artykuł:

Polecamy