Prywatnie służbowym wg Ministerstwa Finansów

Prywatnie służbowym wg Ministerstwa Finansów

Problem użytkowania aut służbowych do celów prywatnych brzmi jak wciąż powracająca melodia i to wcale nie ta najmilsza dla ucha. Niejednokrotnie przedstawialiśmy sposoby menedżerów flot na radzenie sobie z powyższą kwestią, ale postanowiliśmy również uzyskać informacje od...

Kilka miesięcy temu wystosowaliśmy do Ministerstwa Finansów 16 pytań związanych użytkowaniem aut służbowych na potrzeby prywatne. Układaliśmy je w porozumieniu z kilkoma menedżerami flot. Nasze pismo zajęło prawie 7000 znaków wordowskich. Jeśli ktoś jest ciekawy treści – odsyłamy na www.fab.com.pl do działu newsy i tytuł ”Pytanie do Ministerstwa Finansów”.

Po kilku tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź. Długo zastanawialiśmy się, czy ją opublikować, ale patrząc na reakcję uczestników naszego networkingowego eventu, podczas którego pokazaliśmy poniższe pismo, zdecydowaliśmy się upublicznić wiadomość od rzecznika prasowego ministerstwa. Dodajmy, że zajmuje ono ok. 2900 znaków czyli jest 2,5 razy krótsze niż zapytania ze strony FAB-a… Publikacja w oryginale, bez redakcyjnych poprawek i skrótów.

Szanowny Panie Redaktorze, uprzejmie wyjaśniam, że skutki podatkowe związane z wykorzystywaniem przez pracowników udostępnianych im przez pracodawcę samochodów do celów prywatnych są takie same jak dla pozostałych świadczeń otrzymanych od pracodawcy. Przychód po stronie pracownika nie powstaje, gdy udostępnienie przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych następuje odpłatnie, na przykład na zasadach określonych w regulaminie lub umowie zawartej między pracodawcą a pracownikiem.

W zależności od zasad przyjętych przez pracodawcę, korzystanie przez pracownika ze służbowego samochodu w celach prywatnych może być obojętne podatkowo, a może także stanowić przychód ze stosunku pracy, jeżeli jest świadczeniem nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym. Jeżeli zatem pracodawca w regulacjach wewnętrznych np. w regulaminie wynagradzania ustalił, że korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych jest nieodpłatne, wówczas wartość takiego świadczenia oblicza się na podstawie art. 11 ust. 2-2b i dolicza do pozostałych przychodów ze stosunku pracy, co wynika z postanowień art. 12 ust. 1 ustawy.

Od łącznej wartości uzyskanego dochodu tj. od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia i otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych pracodawca oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie normują zasad wykorzystywania/udostępniania samochodów służbowych do celów prywatnych, gdyż kwestia ta pozostaje poza właściwością rzeczową tej gałęzi prawa.

Oznacza to, że udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania Pana Redaktora nie jest możliwe. Jednakże każdy pracodawca użyczający firmowy samochód swoim pracownikom do celów prywatnych chcący mieć pewność, czy prawidłowo ustala wartość otrzymanego przez pracownika z tego tytułu świadczenia może uzyskać „w swojej sprawie” wykładnię prawa. Od 2007 r. istnieje bowiem instytucja indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, o której mowa w Rozdziale 1a w Dziale II z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Więcej informacji na temat interpretacji indywidualnych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Administracja podatkowa >> Działalność >> Interpretacje indywidualne – informacje praktyczne. Płatnik może także telefonicznie uzyskać wyjaśnienia z zakresu prawa podatkowego łącząc się z Krajową Informacją Podatkową wybierając z telefonu stacjonarnego numer 0 801 055 055 albo z telefonu komórkowego (22) 330 03 30. Dla dzwoniących z całego kraju stosowana jest jednakowa stała opłata za połączenie z telefonu stacjonarnego, natomiast opłata za połączenie z telefonu komórkowego zależy od opłat określonych w umowach z operatorami. Z wyrazami szacunku,

Wiesława Dróżdż Rzecznik Prasowy Ministra Finansów

Ktoś może uznać, że pracownicy MF są zapracowani i nie mogą przysłać odpowiedzi na zbyt wiele pytań. Kilkukrotnie zapraszaliśmy przedstawicieli rządu na spotkanie z flotowcami, by osobiście rozwiał wątpliwości. Za każdym razem bez pozytywnego efektu…

Fot. Opel

Poleć ten artykuł:

Polecamy