Transparentny łańcuch dostaw na zawołanie – Supply Chain Visibility Software
Dzięki użyciu Supply Chain Visibility Software przedsiębiorstwa chcą osiągnąć lepszą przejrzystość procesów w łańcuchu dostaw. Oprogramowanie to ma umożliwić zarówno sterowanie, jak i śledzenie globalnie połączonych łańcuchów dostaw z przepływającymi w nich produktami,...
Obecnie wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie w szybki sposób uzyskać jasnego obrazu aktualnych przebiegów zaopatrzenia i dystrybucji. Właśnie taka transparentność jest często oczekiwana, w szczególności w branży spożywczej, aby w sposób elastyczny i wystarczająco wcześnie reagować na opóźnienia np. w dostawach owoców, kakao oraz podobnych produktów z innych kontynentów, szczególnie tych o krótkiej dacie ważności.
Transparentność decyduje o efektywności
Przejrzystość procesów łańcucha dostaw decyduje o zyskowności przedsiębiorstwa, zwłaszcza w krytycznym pod względem czasu dostawy zaopatrzeniu produkcji oraz w dystrybucji, w globalnym środowisku, gdzie zaangażowanych jest wielu partnerów oraz w transporcie intermodalnym. Transparentność procesów jest podstawą efektywnego sterowania logistyką. W ostatnich latach wiele dyskutowano na temat zadań, jakie ma spełniać transparentność łańcucha dostaw (supply-chain-visibility).
Wykrystalizowały się przede wszystkim cztery obszary, które miały być wspierane przez oprogramowanie SC-Visibility: planowanie i prognozowanie (terminów, potrzeb, zapasów i zasobów), optymalizacja (konsolidacja ładunków i wypełnienie kontenerów), kontrola i analiza poprzez alarmowanie i zarządzanie sytuacjami wyjątkowymi oraz integracja partnerów biznesowych.
Głównym zadaniem SC Visibility Software jest tworzenie transparentności poprzez zobrazowanie globalnego łańcucha dostaw za pomocą standardowych punktów trackingowych, co pozwala na permanentną kontrolę wszystkich przepływów towarów i informacji przez wszystkich uczestników procesu logistycznego. Samo zintegrowanie różnych informacji wzdłuż łańcucha dostaw jest podstawowym wyzwaniem dla utworzenia systemu opartego na mierzeniu wydajności od wszystkich uczestników łańcucha, opartym na współczynnikach KPI.
Oprogramowanie to umożliwia centralny dostęp do kluczowych informacji, w zależności od zdefiniowanej grupy użytkowników, zarówno z przedsiębiorstwa, jak i spoza niego. Na platformie podawane są wraz z połączeniami wszystkie numery referencyjne, przykładowo numery dotyczące: zlecenia, przesyłki, kontenera oraz związane z cłem. Dzięki temu w szybki sposób można przedstawiać i kontrolować skomplikowane i długie łańcuchy dostaw.
Wdrożenie Supply Chain Visibility Software
Wdrożenie Supply Chain Visibility Software najlepiej przeprowadzić w trzech etapach, mających na celu możliwą redukcję kompleksowości przedsięwzięcia.
Pierwszy etap
„Tracking & Tracing” tworzy podstawy do zwiększenia przejrzystości w łańcuchu dostaw. Na tym etapie, na podstawie danych o wysyłkach od operatorów transportowych opracowuje się wizualizację łańcucha dostaw. Na ich bazie odbywa się planowanie i weryfikacja terminów dostaw oraz wizualizacja możliwych opóźnień (przez tzw. Exception Messages).
Drugi etap
To zarządzanie relacjami dostawców (Supplier Collaboration Management). Dane pochodzące od dostawców lub sieci produkcyjnych integrowane są w systemie w taki sposób, że zarówno same zlecenia, jak i przebiegi produkcyjne zostają odwzorowane w systemie. Wysyłający towary mogą tworzyć elektroniczne listy załadunkowe wraz z etykietami i dzięki temu są w posiadaniu precyzyjnych informacji ważnych dla dalszych procesów, takich jak magazynowanie, odprawy celne oraz obsługa akredytyw.
Ponadto kontroli podlegać mogą standardy jakościowe, a ewentualne rozbieżności od przyjętych standardów mogą być od razu korygowane (np. przez przepakowanie lub nowe etykietowanie). Dodatkowo kontrolować można przepisy pakowania oraz klauzule związane z warunkami Incoterms.
Trzeci etap
Obejmuje optymalizację łańcucha dostaw. Szczegółowe i wysokiej jakości informacje, które można uzyskać dzięki SC Visibility Software, umożliwiają przeprowadzenie analiz top-down lub bottom-up oraz benchmarkingu, a także tworzenie prognoz np. w cyklu tygodniowym lub miesięcznym. System ten umożliwia np. w krótkim czasie znaczne polepszenie konsolidacji ładunków w krajach ich pochodzenia. Do średnio- i długookresowych działań optymalizacyjnych należy wprowadzenie strategii zarządzania łańcuchem dostaw, jak również opracowanie planów awaryjnych. System zapewnia też możliwość tworzenia rankingu dostawców i operatorów transportowych dotyczącego ich wydajności, co pomaga w monitoringu współpracy z partnerami biznesowymi.
Wybicia:
Supply Chain Visibility Software umożliwia szybką reakcję na błędy i opóźnienia