Prosta decyzja finansowa
Wybór auta jest związany również z decyzją o doborze formy jego sfinansowaniu. Jak to powinno wyglądać u mikroprzedsiębiorcy lub osoby prywatnej?
Wystarczy określić, jaka kwota miesięcznie może być przeznaczona na zakup auta, a następnie sprawdzić, jaki samochód leży w zasięgu możliwości nabywcy.
– Wielu klientów, zastanawiając się nad zakupem samochodu, najpierw rozważa nabycie auta używanego. Taka kalkulacja opiera się na kwocie dostępnej gotówki i sprawdzeniu, jaki samochód można za nią kupić. Analizę warto jednak zacząć od odpowiedzi na pytanie: ile mogę miesięcznie wydać na auto? Znając odpowiedź, nabywca może rozpocząć konfigurowanie wybranego samochodu, a wtedy może się okazać, że stać go na nowe auto – mówi Michał Dyc, dyrektor sprzedaży detalicznej Volkswagen Bank Polska.
Jak wskazują badania preferencji zakupowych polskich nabywców, osoby planujące zakup samochodu chętnie sięgną po kredyt, jednak mają wobec niego sprecyzowane oczekiwania. Kredyt powinien być elastyczny: od 0 proc. wkładu własnego, z możliwie niskimi miesięcznymi ratami, na niedługi okres (3-4 lata) oraz z możliwością wyboru formy zakończenia umowy i samodzielnego zadecydowania o dalszym losie samochodu.
Dlaczego elastyczne zakończenie kontraktu jest tak ważne? Ponieważ umowę finansowania samochodu zawiera się na 3 lub 4 lata, a trudno przewidzieć, jak zmieni się po tym okresie sytuacja finansowa czy osobista kredytobiorcy i czy nie będzie potrzebował nowego, większego auta. Przygotowując się do zakupu pojazdu warto więc sprawdzić.