Dynamika produkcji przemysłowej w październiku

Dynamika produkcji przemysłowej w październiku

GUS opublikował wstępne dane na temat produkcji przemysłowej w październiku. Tak jak oczekiwano, nie udało się utrzymać zaskakująco pozytywnych wyników z września i dynamika produkcji zwolniła.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w październiku br. o 1,6% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 4,6%) i o 3,5% wyższa w porównaniu z wrześniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3% wyższym w porównaniu z wrześniem br.

 

W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 16,9%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,1%, maszyn i urządzeń – o 9,9%, urządzeń elektrycznych – o 9,0%, papieru i wyrobów z papieru – o 5,1%, wyrobów farmaceutycznych – o 5,1%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,6% oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,1%.

 

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 11,3%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 9,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,1%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,1%, w produkcji artykułów spożywczych – o 2,3%.

Poleć ten artykuł:

Polecamy