Pęd do informatyzacji produkcji
Rosnący stopień skomplikowania procesów produkcyjnych zwiększa zapotrzebowanie na rozwiązania IT. Najnowsze dane, zebrane przez międzynarodową agencję badawczą IDC, wskazują, iż do roku 2018 poziom inwestycji w IT, dokonywanych przez firmy produkcyjne działające w regionie...
Wśród producentów daje się odczuć trend mocniejszego skupienia na działaniach, których celem jest stworzenie środowiska charakteryzującego się doskonałością operacyjną. Zadanie to wspierane będzie przez rosnące inwestycje w narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji, oparte na rozwiązaniach informatycznych.
Analitycy oczekują, iż w latach 2014-2018 wśród producentów z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej wydatki na IT będą rosły w tempie 4.1% rocznie. Mniejsze tempo wzrostu wydatków na sprzęt i urządzenia zostanie skompensowane przez przyśpieszające inwestycje w oprogramowanie i usługi IT. W analogicznym do powyższego okresie mają one wynosić 5.3% rocznie.
Segment oprogramowania, odpowiadający aktualnie za 39% wydatków firm produkcyjnych na IT, oraz segment usług IT, reprezentujący 25% wydatków najszybciej będą rosły w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku segmenty te będą odpowiadać za łącznie 69% wydatków na IT.
Dodatkowo, technologie trzeciej platformy zaczną odgrywać bardziej znaczącą rolę w tych połączonych ze sobą środowiskach i programach. Rozwiązania Business Intelligence oraz aplikacje mobilne staną elementami niezbędnymi dla sukcesu przedsiębiorstw produkcyjnych w coraz bardziej zaawansowanym przemyśle. Funkcje informatyczne będą zyskiwać na znaczeniu, ich zadaniem będzie zagwarantowanie sprawnego działania zintegrowanego środowiska w firmie oraz jej otoczeniu, przyśpieszenie i rozwój zadań, a także uproszczenie procesu podejmowania decyzji.
Na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej nadal zapowiadają się obiecujące wzrosty, zwłaszcza w branżach charakteryzujących się zaawansowanym procesem produkcyjnym – mówi Martin Kuban z IDC CEMA, specjalista do spraw produkcyjnych. – Odbiciem transformacji środowiska produkcyjnego w tym regionie jest zwiększone zapotrzebowanie na wyspecjalizowane oprogramowanie i usługi IT, jak też na platformę technologiczną trzeciego stopnia.
W badanej grupie pięciu krajów, Polska i działające w niej przedsiębiorstwa produkcyjne są liderami, jeśli chodzi o wydatki na rozwiązania informatyczne. W 2013 roku sięgały one łącznie ok. 1,7 mld USD, według prognoz, w 2018 roku przekroczą 2 mld USD. Producenci z Czech, drugiego kraju na liście, wydali rok temu 1 mld USD, w 2018 prognozuje się wydatki na poziomie 1.25 mld. Węgry, Słowacja i Rumunia inwestują znacznie mniej – poniżej 0,5 mld USD. Większa ilość fabryk działających w Polsce w pewnym stopniu uzasadnia różnicę w wydatkach, ale dla porównania trzeba zauważyć, że nasi sąsiedzi wyprzedzają nas jeśli chodzi o inwestycje w robotykę. Dowodzi to dużej popularności rozwiązań informatycznych w polskich firmach produkcyjnych, co potwierdzają wypowiedzi dostawców z branży.
Andrzej Morawski, wiceprezes zarządu BPSC SA:
Wnioski płynące z badania IDC potwierdzają nasze prognozy i obserwację rynku produkcji przemysłowej. Coraz większą rolę będą odgrywały te rozwiązania informatyczne, które są w stanie zarządzić wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie, czyli od automatyki po plany strategiczne, sprzedażowe, etc. Dzięki temu wyjście ze stagnacji, jaką obserwowaliśmy w ostatnich latach, nie przerodzi się w klęskę urodzaju, spowodowaną niemożliwością wykorzystania w pełni potencjału poniesionych w czasie spowolnienia gospodarczego inwestycji w parki maszynowe. Bowiem tylko oprogramowanie zapewniające pełne wykorzystanie coraz bardziej zaawansowanej sfery wytwórczej może uchronić przedsiębiorstwa przed sytuacją, gdy przerosną je zbyt skomplikowane procesy produkcyjne.
Adam Jednoróg, project manager, PSI Polska Sp. z o.o.:
Na rynku rozwiązań informatycznych dla firm produkcyjnych zaobserwować możemy wyraźne zmiany. Widzimy tu zwiększone wydatki na rozwiązania IT wspierające podnoszenie efektywności produkcji. Wynikają one z coraz wyższej i stale rosnącej świadomości, ale także coraz większej dojrzałości firm produkcyjnych. Jeszcze kilka lat temu istniało powszechne przekonanie, że jedynym rozwiązaniem jakiego do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje typowa firma produkcyjna jest dobrze wdrożony system ERP. Dziś już wiadomo, że to nie wystarczy. Aby zachować konkurencyjność oraz wysoką jakość produktu niezbędne jest coś więcej. Wiedza ta przyszła do Polski także wraz z międzynarodowymi korporacjami. Zachodnie koncerny już dawno uświadomiły sobie, że aby być liderem na rynku należy wspomagać się różnymi rozwiązaniami informatycznymi. Są wśród nich nie tylko systemy ERP, ale także rozwiązania do planowania i realizacji produkcji (APS, MES), z zakresu utrzymania ruchu (CMMS), narzędzia logistyczne (WMS) czy rozwiązania managerskie, zbierające dane z różnych źródeł (EMI). Wszystkie te narzędzia pomagają osiągnąć oczekiwaną doskonałość operacyjną. Takie rozwiązania informatyczne pozwalają wypełnić lukę, jaka powstaje między narzędziami typowo biznesowymi a realizowaną produkcją. Od kilku lat możemy zauważyć także wyraźny wzrost zainteresowania firm metodami prowadzenia odchudzonej produkcji (Lean Manufacturing). Dzięki filozofii Lean firmy produkcyjne bardzo szybko dochodzą do wniosku, że potrzebują narzędzi informatycznych, takich które zapewnią wsparcie dla ciągłego podnoszenia efektywności produkcji oraz pozwolą na obniżenie kosztów działania.