Koniunktura słabnie, ale nadal na plusie
GUS opublikował dane dotyczące koniunktury przemysłowej w listopadzie. Ankietowani dyrektorzy przedsiębiorstw w większości zgłaszają pozytywne oceny koniunktury.
W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 2,5 (plus 3,0 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,2% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,7% (przed miesiącem odpowiednio 15,1% i 12,1%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W listopadzie bieżący portfel zamówień oceniany jest nieznacznie pozytywnie, podobnie jak w październiku, na co wpływają utrzymujące się korzystne opinie dotyczące krajowego portfela zamówień, przy nieznacznie bardziej pesymistycznych niż w ubiegłym miesiącu ocenach zagranicznego portfela zamówień. Po niewielkim ograniczeniu odnotowywanym we wrześniu br., bieżąca produkcja w listopadzie jest zwiększana w tempie zbliżonym do zgłaszanego w październiku. Opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są mniej negatywne niż w ostatnich dwóch miesiącach. Należności rosną nieco szybciej niż w październiku br. i w listopadzie ostatnich trzech lat.
Wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty jest nieznacznie wolniejszy niż w ostatnich dwóch miesiącach. Stan zapasów wyrobów gotowych oceniany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania i utrzymuje się na poziomie odnotowywanym w październiku. Przewidywania dotyczące portfela
zamówień są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy na najbliższe trzy miesiące wskazują, że produkcja może być ograniczana po raz pierwszy od grudnia 2014 r. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej są nieznacznie bardziej negatywne niż w październiku. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać niewielkich redukcji zatrudnienia, jednak mniejszych niż w listopadzie ostatnich siedmiu lat. Dyrektorzy jednostek zapowiadają niewielki spadek cen wyrobów przemysłowych, w skali zbliżonej do prognozowanej w październiku br. i listopadzie ostatnich dwóch lat.
W listopadzie podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) formułują opinie pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w październiku. Przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 23,8 w listopadzie, plus 25,3 w październiku – oceny te są bardziej korzystne niż w listopadzie ostatnich czterech lat), papieru i wyrobów z papieru (plus 18,2 w listopadzie i plus 17,7 w październiku – oceny te są bardziej korzystne niż w listopadzie ostatnich siedmiu lat), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 14,5 w listopadzie, plus 13,5 w październiku – oceny te są bardziej optymistyczne niż w listopadzie ostatnich siedmiu lat), mebli (plus 14,2 w listopadzie, plus 18,1 przed miesiącem). Równie korzystne oceny są zgłaszane przez zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 20,9 w listopadzie, plus 20,1 w październiku).
Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 13,2 w listopadzie, minus 9,6 w październiku), metali (minus 5,4 w listopadzie, minus 1,6 w październiku).