Koniunktura w przemyśle na plusie
GUS przekazał dane na temat koniunktury w przemyśle w styczniu 2016 roku. Rok zaczął się w dobrych nastrojach - większość ankietowanych dyrektorów przedsiębiorstw ocenia koniunkturę optymistycznie.
W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 0,8 (minus 1,1 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,2% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12,4% (przed miesiącem odpowiednio 12,5% i 13,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W styczniu bieżący portfel zamówień oceniany jest negatywnie, na co wpływają pesymistyczne opinie dotyczące zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja w styczniu jest ograniczana w większym stopniu niż w grudniu. Opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. Należności nieznacznie spadają, choć wolniej niż analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty jest zbliżony do zgłaszanego w grudniu, ale nieco większy niż w analogicznym okresie ostatnich dwóch lat.
Stan zapasów wyrobów gotowych oceniany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania, podobnie jak przed miesiącem. Prognozy portfela zamówień, produkcji, sytuacji finansowej są lepsze od przewidywań z grudnia; portfela zamówień i produkcji – nieznacznie pozytywne, a sytuacji finansowej – nieco mniej negatywne od formułowanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach planowane jest utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia wyrobów przemysłowych. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny nie zmienią się.
W styczniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieco mniej negatywnie niż przed miesiącem. Oceny dotyczące ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są optymistyczne, w średnich – zbliżone, a w dużych – lepsze od sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 18,9 w styczniu, plus 18,4 w grudniu, zbliżone do zgłaszanych styczniu ubiegłego roku), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 18,4 w styczniu, plus 9,3 w grudniu – lepsze niż w analogicznym okresie ostatnich siedmiu lat), mebli (plus 17,5 w styczniu, plus 12,8 w grudniu – oceny te są lepsze niż w styczniu ostatnich ośmiu lat) pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 15,9 w styczniu, plus 13,8 w grudniu), urządzeń elektrycznych (plus 13,3 w styczniu, plus 11,7 w grudniu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 13,1 w styczniu, plus 8,6 w grudniu – opinie te są lepsze niż w styczniu ostatnich siedmiu lat).
Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 17,4 w styczniu, minus 12,6 w grudniu – opinie te są gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat), skór i wyrobów ze skór (minus 11,5 w styczniu, minus 6,3 w grudniu – oceny te są gorsze niż w styczniu ostatnich trzech lat).