Urlop menedżera cz. 1
Wypoczynek jest potrzebny nawet najbardziej zapracowanemu menedżerowi. Tomasz Czarnecki postanowił zapytać kilku z nich jak spędzają wolne dni od pracy nabierając energii do dalszego działania. W pierwszej części tych mini wywiadów rozmawiamy z Mariuszem Derdziakiem z DKV Euro...
Lubię latać na wyspy
Mariusz Derdziak, doradca DKV Euro Service Polska
Jak spędzi pan tegoroczny urlop?
– Planuje urlop podzielić na dwie jednotygodniowe części. Pierwszą z nich mam już niestety poza sobą – polecieliśmy z rodziną samolotem na wyspę Lanzarote. Czeka nas jeszcze lot na grecką wyspę Zakynthos.
Najbardziej udane wakacje w życiu.
– Do tej pory często wraz z małżonką miło wspominamy czas spędzony podczas zwiedzania Kanady i USA. Myślę, że żadna nasza kolejna podróż, choć było ich wiele, nie jest w stanie pobić tych klimatów oraz wrażeń z odwiedzin w dwóch wielkich krajach Ameryki Północnej. Wyjątkowość tej podróży determinuje sam fakt otrzymania wiz wjazdowych. Szczególnie zaimponowały nam wielkie, zupełnie niezaludnione przestrzenie.
Rozumiem, że woli pan dwa krótsze urlopy niż jeden dłuższy?
– Tak. Ale rozumiem też ludzi, którzy wybierają opcję jednej dłuższej przerwy.
Podczas wakacji wykonuje pan jakieś obowiązki służbowe – czy telefon i komputer pozostają w szafie?
– Myślę, że to już nie te czasy, aby na pewnym stanowisku udało się spędzić urlop bez konieczności odpisania na ważnego maila lub odebrania istotnej rozmowy telefonicznej. Zatem ja takie czynności wykonuję.
Ma pan dowolność w wyborze terminu urlopu?
– Większość zakładów pracy tworzy tzw. plany urlopowe, co do których każdy pracownik zobowiązany jest się określić – w jakim terminie i jak długi wypoczynek planuje. My również pracujemy w tym systemie. Urlopy ustalane są indywidualnie wśród pracowników, aby nie zakłóciły pracy przedsiębiorstwa.
Urlop wymaga wcześniejszej zwiększonej aktywności zawodowej?
– Oczywiście, że każda dłuższa nieobecność w pracy wymaga należytego przygotowania. Mam na myśli zamknięcie projektów, których deadline przypada akurat w czasie absencji, jak również wyznaczenie osób do zastępstwa. Trzeba także poinformować wszystkich zainteresowanych o przerwie urlopowej – nagrać informacje na poczcie głosowej, zapisać stosownych komunikat w poczcie mailowej itp.
Ile czasu zajmuje adaptacja po powrocie do pracy?
– Uzależnione jest to od wydarzeń, jakie miały miejsce podczas nieobecności, ale średnio około 2-3 dni.
Korzysta pan z samochodu służbowego podczas wakacji?
– Moja praca zawodowa związana jest ściśle z koniecznością podróżowania samochodem służbowym, więc staram się podczas urlopu nie korzystać z samochodu. Jednak mam wielu znajomych, którzy podróżują tylko pojazdami.
Preferowany sposób spędzenia urlopu.
– Ogólnie to preferujemy wyspy. W części jest to pobyt powiązany ze zwiedzaniem a w części stricte wypoczynek.
Pokazać dzieciom świat
Piotr Nowak, współwłaściciel firmy Tronik
Jak planuje pan spędzić tegoroczny urlop?
– Jeśli chodzi o ten rok, zabieram moją rodzinę na wakacje objazdowe kamperem. Podróż rozpoczniemy od odwiedzenia Legolandu w Danii, aby dzieciaki miały frajdę i dobry początek wakacji. Później pojedziemy do Norwegii, na podbój fiordów i gór. W planach mamy archipelag Lofoty i przylądek NordKapp, jednak zostawiamy sobie miejsce na spontaniczność i możliwość zmian kierunku czy miejsca. To nasza pierwsza podróż kamperem, więc na pewno będzie ciekawie.
Najbardziej udane wakacje w życiu.
– Zdecydowanie najlepiej wspominam pobyt w Islandii. Byłem tam z żoną, która zresztą wpadła na ten jak się potem okazało znakomity pomysł. Zwiedzaliśmy ten piękny kraj aktywnie, codziennie przemieszczając się w inne miejsce. Spaliśmy w barakach na zastygłej lawie, schroniskach lub u miejscowych gospodarzy. Przebywaliśmy tam kilkanaście dni – to wystarczająco długo, aby zakochać się w Islandii, ale za krótko, by ją dobrze poznać. Na pewno jeszcze tam wrócimy.
Lepiej krótszy urlop a częściej czy jeden, dwa dłuższe?
– Moim zdaniem jedno i drugie. Uważam, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, najlepiej zaplanować jeden długi urlop oraz kilka krótkich wypadów w ciągu roku jak np. przedłużonych weekendów, aby nie „przegrzać” organizmu czekając tylko na ten, jedyny wyjazd.
Podczas wakacji pilnuje pan interesów firmy czy telefon i komputer pozostają w szafie?
– W trakcie długiego, zaplanowanego urlopu organizujemy w firmie pracę w taki sposób, aby nie było konieczne wykonywanie obowiązków służbowych, aby maksymalnie wypocząć i „oderwać się” od codzienności. Natomiast w przypadku krótkich wypadów jestem dostępny pod telefonem i czuwam nad tym co dzieje się w firmie.
Będąc współwłaścicielem firmy ma pan zapewne dużą dowolność w planowaniu terminu urlopu…
– Mam dowolność, ale nie żyje w oderwaniu od firmy oraz rynku dlatego zawsze biorę pod uwagę okoliczności i adekwatnie do nich planuję swoje urlopy.
Kilku, kilkunastodniowy wyjazd wymaga zwiększonej aktywności zawodowej przed wakacjami?
– To zależy od tego co akurat dzieje się w firmie. Zazwyczaj planuję pracę i patrzę w przyszłość, więc często siłą rzeczy organizuje działania tak, aby wszystko było wcześniej przygotowane.
Ile czasu zajmuje panu adaptacja po powrocie do pracy?
– Nie mam z tym kłopotów. Z przyjemnością wracam do pracy, ponieważ mam takie szczęście, że firma jest powiązana z moimi zainteresowaniami i to co robię zawodowo po prostu mnie interesuje.
Cały czas rozwijamy Tronika, robimy mnóstwo nowych, ciekawych rzeczy więc po prostu lubię pracować. Stąd brak problemów z „adaptacją”.
Korzysta pan z samochodu służbowego podczas urlopu?
– Tak, często korzystam z auta służbowego (Audi RS6), dlatego, że na tym etapie życia to dla mnie idealne rozwiązanie, łączące zapotrzebowanie na emocje sportowe i możliwość wygodnego przemieszczenia się całej rodziny.
Preferowany sposób spędzenia wolnych dni.
– Lubię spędzać urlop adekwatnie do zapotrzebowania „energetycznego” w danym okresie roku lub na danym etapie życia i rozwoju. Czasem jest to więc plaża i ocean z rafą koralową a innym razem miejskie wypady i codzienne zwiedzanie lub jazda na nartach. Obecnie najważniejszy jest dla nas czynny odpoczynek z dziećmi i poznawanie nowych miejsc. Chcemy z żoną pokazywać podopiecznym świat i przyrodę, zwłaszcza góry, dlatego takie podróże mamy w planach.