Podróż z dziećmi

Podróż z dziećmi

Wyjazd na rodzinne wakacje często oznacza pokonanie setek kilometrów samochodem, aby dotrzeć do celu. Przejechanie kilku godzin w aucie bywa trudne i męczące, zarówno dla kierowcy jak i pasażerów, w szczególności dla dzieci. O czym powinniśmy pamiętać, aby podróż na wakacje z...

Bezpiecznie, z postojami

Jadąc samochodem na wakacje z rodziną dobrze zaplanujmy podróż i przede wszystkim nie spieszyć się w drodze do celu. – Jeśli jedziemy z dziećmi pamiętajmy, aby podróżowały w odpowiednio dobranych do ich wzrostu i masy fotelikach. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych – przypomina Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Z reguły dzieci źle znoszą wielogodzinną jazdę samochodem i potrafią być bardzo marudne, co przekłada się na rozdrażnienie kierowcy i wprowadza atmosferę pośpiechu. W takiej sytuacji lepiej z góry zaplanować więcej postojów, podczas których kierowca będzie miał chwilę, żeby odpocząć, a dzieci moment na zabawę.

Są ku temu na polskich drogach coraz bardziej sprzyjające warunki. warunki, bowiem na autostradach czy drogach szybkiego ruchu pojawiają się parkingi coraz częściej “wyposażone” nie tylko w miejsca, w których możemy umyć ręce, czy iść do toalety, ale również w place zabaw. Dla podpiecznych kilkanaście minut ruchu to czasem jak dla prowadzącego samochód kilkuminutowa drzemka. Dobre miejsce na bezpieczny postój stanowi także stacja paliw. To także chwila, aby napić się wody i zjeść coś pożywnego, ale lekkiego. Ciężkie posiłki mogą źle wpływać na samopoczucie podczas jazdy oraz senność, co w przypadku kierowcy może spowodować jego opóźnione reakcje.

Przygotujmy samochód

W miesiącach letnich policja odnotowuje bowiem największą liczbę wypadków, głównie z powodu brawury i nieuwagi kierowców, uśpionych wrażeniem doskonałych warunków drogowych. Podczas dłuższych tras łatwo o rozkojarzenie i pośpiech, starajmy się jednak zachować skupienie i dostosujmy prędkość do warunków przez cały czas trwania podróży. Pamiętajmy także, aby przez podróżą sprawdzić stan techniczny auta, przede wszystkim skontrolujmy działanie układu kierowniczego i hamulcowego, świateł oraz klimatyzacji – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Optymalna temperatura w aucie

Gorący, letni klimat może bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdolności motoryczne i psychiczne kierowców podczas prowadzenia pojazdu, dlatego pamiętajmy, aby korzystać z klimatyzacji. W gorącym okresie letnim, w trakcie podróży klimatyzacja bywa zbawienna i pomoże uniknąć senności i rozdrażnienia kierowcy – mówią trenerzy.

Starajmy się utrzymać w kabinie optymalną temperaturę od 20 do 22°C, chyba że różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu wynosi więcej niż kilka stopni. Wówczas odpowiednio dostosujmy temperaturę i uniknijmy przeziębienia u nas i u dzieci.

Pamiętajmy także, aby podczas postoju nie zostawiać dziecka samego w samochodzie. Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka. Z powodu wysokich temperatur na zewnątrz kabina bardzo szybko się nagrzewa i dziecko może osłabnąć, zemdleć czy dostać udaru

Poleć ten artykuł:

Polecamy