Fabryki coraz bardziej zielone
Inwestycje firm produkcyjnych w rozwiązania ekologiczne przybierają na sile. Jak w każdej gałęzi gospodarki, poszanowanie środowiska naturalnego nabiera coraz większego znaczenia, zaś możliwości pochwalenia się wdrożeniami eko-innowacji stanowi znaczący plus w oczach odbiorców...
Mądrze przygotowana i przeprowadzona inwestycja nie tylko pozytywnie wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa, ale też poprawi efektywność operacji i w dłuższej perspektywie sama się sfinansuje. Przyjrzyjmy się projektom proekologicznym związanym z gospodarką energetyczną, prowadzonym ostatnio w Polsce.
Nestlé odzyskuje energię
W zakładzie produkcyjnym Nestlé w Kargowej w woj. lubuskim trwają prace mające na celu odzysk energii z komina pieca waflowego. Metamorfozę przechodzi także cały system wytwarzania ciepła.
W efekcie tych ekologicznych inwestycji, które zakończą się w pierwszym kwartale 2016 roku, zużycie gazu wykorzystywanego na cele cieplne w fabryce w Kargowej zmniejszy się o 38%, a zużycie wody w kotłowni aż o 61 proc.
Odzysk energii z pieca waflowego, w którym wypiekane są m.in. waflowe listki wykorzystywane do produkcji batonów Lion, będzie możliwy dzięki zainstalowaniu na kominie tego pieca wymiennika ciepła. Wymiennik pozwala na uzyskanie 120 kW dodatkowej mocy cieplnej. Dzięki tej energii podgrzewana będzie woda, którą następnie można wykorzystywać do celów technologicznych, czyli na przykład do ogrzewania zbiorników i instalacji w fabryce. W efekcie spowoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję ciepła w tradycyjnej kotłowni o 5-8 proc. w zależności od pory roku, a to przełoży się na zmniejszenie zużycia gazu i emisji dwutlenku węgla.
Część większego projektu
Inwestycja związana z piecem waflowym jest realizowana równolegle z całkowitą zmianą systemu wytwarzania ciepła. Dużą kotłownię parową, będącą standardem jeszcze kilka lat temu, zastąpi nowoczesna kaskada kotłowni wodnych, w których para wytwarzana będzie poprzez małe wytwornice bezpośrednio w miejscu zużycia.
– Rozwiązanie to jest znacznie bezpieczniejsze, wpłynie też na 38-procentową redukcję zużycia gazu wykorzystywanego na cele cieplne w fabryce oraz 61-procentową redukcję zużycia wody w kotłowni. Nestlé stara się minimalizować negatywny wpływ na środowisko we wszystkich aspektach swojej działalności i stosować innowacje w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji, tak aby wywierać pozytywny wpływ na ekosystem – przekonuje dyrektor fabryki, Jakub Żurowski.
Steico ogrzewa się odpadami
Przyglądając się procesowi produkcyjnemu płyt LVL w Czarnej Wodzie (woj. pomorskie) nie ma wątpliwości, że każdy gram drewna jest tu na wagę złota. Dzięki nowej, ekologicznej kotłowni o mocy 13,4 MW także resztki poprodukcyjne znajdują swoje zastosowanie – powstaje z nich zielona energia wykorzystywana m.in. do suszarń czy ogrzewania basenów warzelnianych.
Aby pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną, niezbędną do procesów technologicznych w uruchomionej w lipcu 2015 fabryce LVL w Czarnej Wodzie, firma Steico wybudowała nową, w pełni ekologiczną i energooszczędną kotłownię biomasową, w której będą spalane wyłącznie odpady produkcyjne pochodzenia drzewnego.
Steico LVL to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego nowatorskiego materiału konstrukcyjnego, którą wybudowano w zaledwie rok od wmurowania kamienia węgielnego. Równie imponujące tempo udało się utrzymać w przypadku budowy nowej kotłowni. – Inwestycja została zrealizowana w ciągu 15 miesięcy – informuje Szymon Krystecki z firmy Steico. – Obecnie trwają jeszcze odbiory kotła i urządzeń, ale instalacja już pracuje.
2,4 tony biomasy na godzinę
LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, którego dodatkowym atutem jest prostsza, a tym samym mniej kosztowna obróbka niż w przypadku stali czy betonu. Niższe koszty transportu, szybszy i łatwiejszy montaż i lepsza ochrona przeciwpożarowa to dodatkowe zalety przemawiające na korzyść tego nowatorskiego tworzywa, które zjednują mu coraz więcej zwolenników, zwłaszcza orędowników budownictwa energooszczędnego.
Klejony warstwowo fornir jest materiałem w pełni ekologicznym, nie tylko dzięki naturalnemu surowcowi, z którego powstaje, ale również całemu procesowi jego produkcji – w zakładzie w Czarnej Wodzie nie marnuje się ani gram drewna. Mniejsze kawałki, które nie są przydatne do produkcji LVL, są zagospodarowywane na potrzeby innego produktu firmy – płyt izolacyjnych, natomiast pozostająca kora jest wykorzystywana do produkcji zielonej energii. Jest ona wytwarzana w nowym kotle na biomasę. Firma Steico zdecydowała się na kocioł firmy Vyncke typ JNO o mocy 13,4 MW.
– W kotle jest spalana biomasa mokra pozostająca po produkcji płyt LVL, czyli kora z korowania kłód i trociny z kapowania, odpad suchy w postaci forniru pozaklasowego, który nie zostanie wykorzystany na potrzeby produkcji, jak również pył drzewny pochodzący z procesu obróbki gotowych płyt – wymienia Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. – Przy pełnej wydajności kocioł będzie spalał około 2,4 tony biomasy na godzinę i produkował w tym czasie około 16 ton pary technologicznej.
Zasili suszarnię i prasę główną
Koszt inwestycji kotłowni biomasowej wraz z całą infrastrukturą wyniósł 20 mln złotych. Przyjazna środowisku kotłownia na biomasę stanowi znakomitą alternatywę dla kosztownych źródeł ciepła na gaz płynny, olej opałowy i gaz ziemny. Nowa kotłownia nie tylko pozwoli dostarczyć do zakładu niezbędną energię cieplną, ale też pozwoli wykorzystać w efektywny sposób odpady poprodukcyjne. Cała uzyskana z biomasy energia zostanie wykorzystana na potrzeby procesów technologicznych produkcji LVL – do zasilania suszarni i prasy głównej. W razie potrzeby energia z tego kotła może zostać wykorzystana do wspomagania pracy urządzeń do produkcji płyt porowatych, które również powstają w Czarnej Wodzie. Jest to druga kotłownia pracująca na terenie zakładu – pierwsza węglowa ma łączną moc 69 MW.
IKEA kupuje farmy wiatrowe
IKEA postanowiła z kolei zainwestować w pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Szwedzki koncern w minionym roku kupił kolejne farmy wiatrowe, które w połączeniu z dotychczas działającymi pokrywają już niemal 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, jakie generują działające w Polsce fabryki, centra dystrybucyjne, sklepy i biura.
Grupa IKEA kupiła farmy wiatrowe we Wróblewie oraz dwie kolejne w Gizałkach i Lubartowie. Nowe farmy wiatrowe mogą wytworzyć łącznie do 339 GWh energii rocznie. Grupa IKEA posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich), które według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh rocznie.
– Inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce to kolejny ważny krok w realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju, która zakłada osiągnięcie niezależności energetycznej przez Grupę do 2020 roku – powiedziała Evelyn Higler, prezes IKEA Retail w Polsce. – Oznacza to, że chcemy wytwarzać tyle energii ze źródeł odnawialnych, ile zużywamy we wszystkich naszych sklepach, fabrykach, centrach handlowych czy biurach. Nowe inwestycje umożliwią nam osiągnięcie niezależności energetycznej na polskim rynku. Oprócz farm wiatrowych inwestujemy także w inne odnawialne źródła energii, takie jak instalacje do spalania biomasy w fabrykach, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Według prognoz wszystkie sześć farm wiatrowych Grupy IKEA w Polsce będzie co roku wytwarzać do 473 GWh energii wiatrowej, co razem z energią cieplną produkowaną z biomasy przez IKEA Industry pokryje całe zapotrzebowanie na terenie kraju.