Mocna pozycja kandydatów
Firma Hays Poland przygotowała raport dotyczący wynagrodzeń i trendów na polskim rynku pracy w 2016 roku. Przedstawiamy jego fragmenty dotyczące sektora produkcji.Aby wzbogacić merytoryczną zawartość raportu, Hays podczas jego przygotowywania współpracuje z Akademią Leona...
Aby wzbogacić merytoryczną zawartość raportu, Hays podczas jego przygotowywania współpracuje z Akademią Leona Koźmińskiego. – Akademicka analiza sytuacji na rynku pracy jest szczególnie istotna przede wszystkim w kontekście obecnie zachodzących zmian – mówi Michał Młynarczyk Managing Director CEE Hays. – Warunki zaczyna dyktować pracownik, dlatego firmy, chcąc utrzymać najlepszych fachowców, muszą stosować przemyślane i zindywidualizowane programy rozwojowe. Dopiero wówczas wzmocniona umiejętnie rozwijanymi talentami swoich pracowników organizacja będzie w stanie odpowiadać na nowe wyzwania rynku i utrzyma trwałą przewagę konkurencyjną.
Prócz oceny sytuacji na rynku, opublikowane zostało też zestawienie poziomów wynagrodzeń dla wykwalifikowanych specjalistów. – Dane, które gromadziliśmy przez ostatnie 12 miesięcy, są kompleksowym źródłem informacji na temat wynagrodzeń oraz dominujących w 2016 roku trendów rynkowych – podkreśla Michał Młynarczyk. – Analiza wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku powstała na podstawie kilku tysięcy projektów rekrutacyjnych zleconych Hays Poland zarówno przez klientów z sektora MŚP, jak i duże międzynarodowe korporacje. Dane zawierają poziomy minimum, maksimum oraz najczęściej oferowane miesięczne wynagrodzenia brutto w PLN dla osób pracujących na pełny etat, uśrednione dla terytorium Polski.
Powody do satysfakcji
Obraz rynku pracy fachowców, wyłaniający się z raportu Hays Poland, jest zdecydowanie optymistyczny – stwierdza dr hab. Witold T. Bielecki, prof. ALK, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. – Osoby dobrze wykształcone, uważnie śledzące trendy i uzupełniające wiedzę między innymi na studiach podyplomowych i MBA są poszukiwane na rynku, zarabiają dobrze i mają powody do satysfakcji.
– Zauważony przez analityków Hays problem braku lojalności wobec pracodawców, dotyczący całych zespołów przechodzących do konkurencji, to krótkoterminowa strategia – dodaje. – Nieetyczni pracownicy są zagrożeniem dla każdej organizacji, a ktoś, kto raz wykazał się brakiem lojalności, będzie tak postrzegany przez każdego kolejnego pracodawcę.
– Osoby, które po przeczytaniu raportu dojdą do wniosku, że na swoich stanowiskach zarabiają za mało, zachęcam do podjęcia próby samooceny posiadanych kompetencji i ewentualnie do wprowadzenia własnego „programu rozwoju” – podsumowuje prof. Bielecki. – Pracodawców zachęcam do tego samego w odniesieniu do zatrudnionych. W każdym przypadku dobrym rozwiązaniem jest nauka – doskonalenie już posiadanych umiejętności i zdobywanie nowych.
Trendy na rynku pracy w sektorze produkcji
W ubiegłym roku utrzymywał się trend rozbudowy i modernizacji parków maszynowych. Podobny będzie rok 2016, w którym nastąpi realizacja szeregu inwestycji w ramach zakładów produkcyjnych, gdzie wykorzystane będą najnowsze innowacyjne technologie.
Niewielka mobilność pracowników problemem dla pracodawców
Ze względu na duże zapotrzebowanie na pracowników o profilu produkcyjno-inżynieryjnym, w branży coraz częściej mówi się o rynku kandydata. Oznacza to, że osoba z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami, dysponująca dodatkowo znajomością języka angielskiego może wybierać spośród wielu ciekawych ofert pracy.
Trend ten zmusza firmy do pozyskiwania kandydatów z innych, często odległych, lokalizacji. Zauważamy utrzymującą się zależność pomiędzy poziomem stanowiska a gotowością kandydatów do relokacji. Podczas gdy największą mobilnością wykazują się kandydaci na stanowiska menedżerskie, to wśród specjalistów obserwuje się niewielkie zainteresowanie relokacją, szczególnie gdy nie wiąże się ona z awansem.
Podwójne raportowanie
Biorąc pod uwagę struktury organizacyjne firm produkcyjnych, nadal silny jest trend związany z „umacierzowieniem”. Działanie wielu zakładów w ramach większych i często globalnych struktur korporacyjnych upowszechnia podwójne czy też wielopoziomowe raportowanie w ramach organizacji.
Ta tendencja, od lat charakterystyczna dla branży automotive, upowszechnia się również w innych obszarach produkcyjnych. Bardzo rzadko spotyka się pracowników, którzy w swoim życiu zawodowym nie zetknęli się z podwójnym raportowaniem, zespołami projektowymi, pośrednim zarządzaniem i innymi elementami charakteryzującymi nowoczesne systemy zarządzania produkcją. Zmiany te nie byłyby możliwe bez nowoczesnych systemów ERP, które umożliwiają sprawny przepływ informacji w coraz bardziej skomplikowanych strukturach firm.
Pracodawcom najtrudniej pozyskać specjalistów, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych stanowisk inżynierskich w branżach automotive, elektronicznej czy FMCG. Źródłem przewagi konkurencyjnej pracodawców w walce o najlepszych pracowników, poza wysokością wynagrodzenia, systemem premiowym czy benefitami pozapłacowymi, w coraz większym stopniu stają się przejrzyste plany rozwojowe dotyczące konkretnego kandydata.