Austria – zmiany od 1 stycznia 2017
Od 1. stycznia w Austrii wzrosły o 2,7% stawki pracowników zatrudnionych w branży transportowej i spedycyjnej. Stawki te obowiązują również polskich kierowców, którzy wykonują transport kabotażowy po Austrii.
Z oficjalnego komunikatu Europejskiego Związku Pracowników Delegowanych wynika, że wprowadzone zmiany mają na celu wymuszenie na zagranicznych firmach przestrzeganie austriackich przepisów, a co za tym idzie zapewnienie pracownikom godnych wynagrodzeń.
Zmiany w przepisach o płacy minimalnej w Austrii wynikają z wprowadzenia nowej, restrykcyjnej ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG).
Należy pamiętać, że w dalszym ciągu kierowcy delegowani do Austrii powinni posiadać wymagane dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia w języku niemieckim oraz powinni zostać zgłoszeni do właściwego urzędu.
Kary za nieprzestrzeganie wymogów płacy minimalnej w Austrii są bardzo wysokie. Pracodawcom, którzy zatrudniają powyżej 3 pracowników i wypłacają im niższe stawki, grozi kara grzywny od 1000 euro do10 000 euro za każdego pracownika.
Wymagane dokumenty
Firmy wykonujące kabotaż w Austrii są zobowiązane do przestrzeganie przepisów według których kierowcy muszą posiadać w kabinie pojazdu dokumenty w języku niemieckim potwierdzające wysokość ich wynagrodzenia, czyli:
- umowę o pracę,
- kartę płac,
- zapis wynagrodzenia i czasu pracy,
- potwierdzenie otrzymania wynagrodzenia lub przelewów bankowych,
- dokumenty potwierdzające kwalifikację grupy płacowej,
- formularz A1 wydawany przez polski ZUS – jeśli kierowca podlega ubezpieczeniu socjalnemu.
Zgłoszenie pracownika do urzędu
Przewoźnik ma obowiązek zgłosić kierowcę 7 dni przed rozpoczęciem przewozów w Austrii do Centralnego Urzędu Koordynacyjnego ds. Kontroli Nielegalnego Zatrudnienia.
Od nowego roku zgłoszenie trzeba wysłać drogą elektroniczną. W tym celu należy wypełnić formularz ZKO3 na stronie www.bmf.gv.at. Źródło: Tachonline.com