4 prognozy dla Internetu Rzeczy w przemyśle
W tym stuleciu czekają nas ogromne zmiany w technikach komputerowych dla biznesu. Rozkwit przeżywać będzie Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), który będzie miał wpływ nie tylko na przedsiębiorstwa, ale i cały ekosystem oraz społeczeństwa.Podłączanie urządzeń fizycznych do sieci...
Podłączanie urządzeń fizycznych do sieci komputerowej nie jest niczym nowym. Jednak zebranie 50 miliardów urządzeń w jednej sieci, zarządzanej, jako pojedynczy ekosystem to zdecydowanie nowa jakość. Tak skrótowo można zademonstrować skalę przemian technicznych w dziedzinie IIoT, których dziś jesteśmy świadkami.
Głos urządzeń
Rozwiązania IIoT – będące jednocześnie logicznym następstwem i siłą napędową rozwoju epoki informacji – zmienią sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, zarządzamy cennymi zasobami, realizujemy procesy przemysłowe oraz ulepszamy operacje biznesowe. Co równie ważne przyczynią się one także do stworzenia nowych okazji rynkowych, a ich szacowany wpływ na światowy poziom PKB (w sektorze dóbr konsumpcyjnych i przemyśle) do roku 2020 wyniesie nawet 14 bilionów dolarów.
Umożliwienie komunikacji z Internetem 50 miliardom urządzeń przy pomocy niedrogich czujników sprawia, że zyskują one własny głos. To właśnie transmisja danych o pracy i środowisku roboczym tych urządzeń jest kluczem do ulepszenia procesów. Dzięki postępom w obszarze technik analizy danych, możliwe jest przekształcenie bogactwa informacji dostarczanych do firmowych sieci w praktyczne narzędzia, pozwalające na ulepszenie funkcjonowania każdego systemu. Połączenie nowych technologii sprawia, że obecne przemiany niosą ze sobą olbrzymi potencjał korzyści dla firm, całych gospodarek, społeczeństw oraz kondycji naszej planety. Dlatego cztery najważniejsze przewidywania w zakresie rozwoju przemysłowego Internetu rzeczy to:
1. Rozwój zastosowań IIoT dorówna ekspansji konsumenckich aplikacji internetowych.
Nieważne czy chodzi o łańcuchy dostaw, linie produkcyjne, rurociągi, systemy gospodarki wodnej, czy inteligentne miasta, trwa rozwój nowej fali aplikacji IIoT na skalę porównywalną do ekspansji internetowych “apek” w sektorze konsumenckim. Będą one wykorzystywane do realizacji procesów, które jeszcze do niedawna wydawały nam się niemożliwe. Już dziś sprawdzane są możliwości technologii IIoT w zakresie zwiększenia zbiorów w rolnictwie, dzięki analizie danych gromadzonych z wielu czujników umieszczonych na polach uprawnych w czasie rzeczywistym. Z kolei z dala od pól w zakładach przemysłowych przedsiębiorstwa podnoszą efektywność maszyn przy pomocy IIoT. Dzięki czujnikom zamontowanym w urządzeniach w całym zakładzie i mobilnej aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, operatorzy mogą sprawdzić, czy występują jakieś problemy, czy potrzebna jest ich interwencja oraz jak ją przeprowadzić, podchodząc do maszyny, lub nawet znajdując się poza budynkiem i korzystając z tabletu. To dopiero początek możliwości.
2. Liczba “rzeczy” podłączonych do IIoT gwałtownie wzrośnie.
Teraz, gdy urządzenia mogą komunikować się już z systemami sterowania, oprogramowaniem, personelem operacyjnym i aplikacjami do analizy danych, rozwiązania IIoT staną się komponentami wszystkich systemów i procesów smart, o których tyle słyszymy.
Dla przykładu, rury kanalizacyjne wyposażone w czujniki wykrywające wycieki, umożliwią rozwój systemów “smart water”. Inteligentne liczniki będą dostarczać dane o lokalnych prawidłowościach na poziomie konsumpcji energii i aktualizować w czasie rzeczywistym informacje o zapotrzebowaniu, umożliwiając pracę rozwiązaniom “smart grid”. Gdy spojrzymy na miasto to parkometry i sygnalizacja świetlna będą monitorować natężenie ruchu drogowego oraz informować o przestępstwach na ulicach w ramach systemów “smart city”. Z kolei systemy oświetleniowe będą dostarczać systemom automatyki budynków dane o obecności ludzi i wpływie na środowisko – “smart buildings”. W Polsce realizujemy bardzo dużo inwestycji z zakresu inteligentnych budynków. Integracja z innymi systemami to kwestia czasu. Nawet dojazd do pracy będzie bardziej “smart” – czy to przy pomocy samochodu bezzałogowego, czy transportu publicznego, korzystających z systemów IIoT, które podniosą ich wydajność.
W przemyśle maszyny produkcyjno-przetwórcze będą monitorować własną pracę i stan techniczny w ramach tzw. “smart plant”.
3. Siłą napędową innowacji będą zarówno startupy, jak i duże przedsiębiorstwa.
Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów przemian w dziedzinie IIoT jest to, że za rozwój innowacji odpowiadają zarówno przedsiębiorstwa z listy Global 500, jak i startupy oraz partnerstwa między organizacjami z obu tych grup. Nawet rządy państw wchodzą do gry, uruchamiając dobrze finansowane programy krajowe i regionalne, których celem jest kapitalizacja korzyści technologii IIoT. Jako że rozwiązania IIoT pozwalają na ulepszenie każdego procesu, systemu i urządzenia, mamy do czynienia z prawdziwą eksplozją zainteresowania, zaangażowania i nowatorskich pomysłów we wszystkich sektorach gospodarki. Tak wielkie zainteresowanie przeradza się w coraz większą liczbę praktycznych rozwiązań, co oznacza, że nowe urządzenia i platformy nie tylko zapewnią nam większą efektywność, ale doprowadzą do powstania zupełnie nowych modeli biznesowych.
4. Nowe standardy zapewnią przejrzystość.
Czerpanie korzyści z rozwoju IIoT opiera się na współpracy wielu graczy, która z kolei wymaga opracowania powszechnych zasad rozwoju i wykorzystania technologii w rozwiązywaniu problemów biznesowych i społecznych. Tworzenie organizacji, które wspierają sektor prywatny i publiczny we wspólnym rozwoju metod i standardów, uproszczą rozwój interoperacyjnych i efektywnych aplikacji oraz platform IIoT.
Możemy spodziewać się bardzo wiele w perspektywie najbliższych dwóch lat. Już dziś rozwój technologii sprawia, że maszyny i systemy stają się tańsze, szybsze, bardziej inteligentne, a w efekcie także bardziej efektywne i produktywne. Wszystkie te korzyści przyczyniają się do tego, że rozwiązaniom IIoT trudno się oprzeć i będą one napędzać wzrost zysków (zarówno brutto jak i netto) w wielu różnych branżach. Jednak poza wyższymi zyskami dla przedsiębiorstw i szerokimi korzyściami ekonomicznymi, technologie IIoT umożliwią też uzbrojenie przedsiębiorstw i władz publicznych w nowe, lepsze narzędzia, odpowiadające na największe wyzwania współczesnego świata: zanieczyszczenie środowiska, dostęp do energii, żywności i wody oraz globalne zmiany klimatyczne.
IoT w zapobieganiu awariom
Globalna ankieta ABB, obejmująca ponad 200 menedżerów z branży energetycznej, elektrycznej, gazowej i wodnej, wykazała rosnące przekonanie, że integracja IT-OT jest kluczowym elementem każdej strategii zarządzania aktywami. Około 80 procent respondentów oceniło integrację IT-OT w zarządzaniu aktywami jako wartościową. 58 proc. respondentów posiada lub planuje wdrożyć strategię wykorzystania IoT do zarządzania aktywami, zaś 55 proc. poinformowało, że znaczenie zarządzania aktywami wzrosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Podobna ankieta ABB przeprowadzona w całym sektorze kolejowym wykazała również, że zwiększona integracja IT i OT jest kluczowa dla procesu planowania długofalowego.
W najnowszym raporcie poświęconym temu zagadnieniu Raiford Smith z Entergy Services Inc. stwierdził, że zgodnie z jego przekonaniem trend ten będzie postępować. – Myślę, że będzie to wyglądać podobnie jak w przypadku wdrożenia zaawansowanej infrastruktury pomiarowej (AMI) – powiedział. – Zakłady zaczną od planowania pojedynczego przypadku zastosowania, jednak szybko uznają, że potrzebują bardziej zaawansowanego cyfrowo, połączonego środowiska ze znacznie większą liczbą czujników. Zamiast wysyłać technika do ręcznego zbierania danych i inspekcji aktywów, będą chciały otrzymywać dane w czasie „bardziej rzeczywistym” oraz dysponować możliwościami analitycznymi, które pozwolą na nieustanne monitorowanie aktywów, alarmowanie o nieprawidłowościach i reagowanie na pojawiające się problemy.