Prawniczy assistance dla firm transportowych

Prawniczy assistance dla firm transportowych

Dynamicznie zmieniające się i niezrozumiałe przepisy prawa drogowego i transportowego w Polsce oraz Europie, to jedna z największych bolączek firm przewozowych. Aż 42 procent przedsiębiorstw transportowych postrzega je jako zagrożenie dla rozwoju swojego biznesu[1]. Według...

Branża transportowa musi w ostatnich latach stawiać czoła wielu zmianom, także tym dotyczącym prawnych uregulowań pracy kierowców. Nic więc dziwnego, że firmy z sektora wymieniają zmieniające się ustawodawstwo jako jedno z największych zagrożeń dla swojego biznesu, zaraz po niedoborze kierowców na rynku pracy. Te dwa problemy się jednak łączą, twierdzi ekspertka D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej – To m.in. na kierowcach wykonujących usługę przewozu spoczywa obowiązek stosowania się do przepisów prawa odnoszących się do prawidłowego wykonywania transportu na terytorium danego kraju. Dodatkowe obciążenie, przy i tak już mocno wymagającej pracy kierowcy stanowi czynnik, który może potencjalnie zniechęcać do wybrania tego zawodu – uważa Justyna Turowska, radca prawny w D.A.S. I dodaje, że firmy transportowe powinny zwrócić uwagę na ten aspekt komfortu pracy swoich pracowników i rozważyć zapewnienie im dostępu do opieki prawnej.

Ubezpieczenie na problemy prawne

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań dostępnych dla przedsiębiorstw transportowych w kwestii zapewnienia prawnego wsparcia firmie, jak i jej pracownikom są ubezpieczenia ochrony prawnej. Pozwalają one m.in. dostęp do bezpłatnych, telefonicznych porad prawnych czy też wsparcia prawnego w postaci reprezentacji w sądzie. Dodatkowo, ubezpieczenie ochrony prawnej dla firm transportowych zapewnia ochronę przedsiębiorstwu oraz jego kierowcom także za granicą, zwykle w całej Europie. – Powszechnym problemem przewoźników drogowych są kary grzywny nakładane w związku z nieprawidłowo wykonanym transportem drogowym. Koszty postępowania odwoławczego oraz jego długość, w szczególności w przypadku postępowania zagranicznego, często stanowią barierę przed obroną od nałożonego mandatu. Ubezpieczenie ochrony prawnej gwarantuje możliwość weryfikacji szans powodzenia takiego odwołania, a tym samym szansę podjęcia właściwej decyzji w przedmiocie dalszych działań. To swojego rodzaju „prawniczy assistance” dla firmy – wskazuje Justyna Turowska z D.A.S.

Nasilone kontrole

Według danych zebranych na podstawie zgłoszeń od firm transportowych objętych ubezpieczeniem ochrony prawnej D.A.S. w 2017 roku, ubezpieczyciel wyróżnił 10 najczęstszych problemów prawnych, z którymi ma do czynienia branża. Najwięcej spraw dotyczy naruszenia czasu pracy przez kierowców czy też kłopotów występujących podczas wykonywanego przewozu, takich jak błędne naliczenie opłat za przejazd przez elektroniczny system poboru opłat czy brak wymaganych dokumentów. Znaczna część zgłoszeń dotyczy także wykroczeń drogowych z uwagi na trudności w poruszaniu się po drogach w obcym państwie.

Eksperci D.A.S. podkreślają także, że skala problemów prawnych firm przewozowych może być także uzależniona od częstotliwości kontroli w danym państwie. Jak wskazuje Kancelaria Anwaltskanzlei Roland Myca, partner D.A.S. w Niemczech, w ostatnim czasie nasiliły się chociażby kontrole BAG polskich kierowców dotyczące przestrzegania prawidłowego odbioru 45-godzinnego tygodniowego wypoczynku. W związku z tym ostrzega, że firmy transportowe mogą się spodziewać liczniejszych postępowań o nałożenie grzywny za odbiór wypoczynku swoich kierowców poprzez noclegi w kabinie, gdyż co do zasady, na terenie Niemiec jest to zabronione.

Problem za granicą

– Wsparcie prawnika wpływa na lepszą weryfikację czy dany kierowca został niesłusznie ukarany mandatem, bądź nałożona kara była w zawyżonej wysokości. Bez znajomości przepisów, wyłączeń i obowiązujących w danym kraju norm pracownik może nie mieć argumentów, aby obronić się przez zarzutami organu kontrolnego. W wielu sprawach udaje nam się rozwiązać problem prawny dzięki szybkiej poradzie. Bywają jednak bardziej skompilowane przypadki wymagające zaangażowania w proces sądowy. Ryzyko prawne przy wykonywaniu transportu drogowego jest duże, stąd warto mieć w swoim pakiecie ochronę prawną, aby w razie kłopotów móc liczyć na szybką i profesjonalną pomoc – zaznacza niemiecki adwokat Roland Myca z Kancelarii Anwaltskanzlei Roland Myca, specjalizującej się m.in. w obsłudze prawnej firm transportowych w zakresie niemieckiego oraz międzynarodowego prawa.

Firmy przewozowe, jak i kierowcy zawodowi, mogą na polskim rynku znaleźć dedykowane produkty ubezpieczeniowe obejmujące ochronę prawną w zakresie wykonywania usług transportu krajowego i międzynarodowego. Przy czym warto szukać ubezpieczenia ochrony prawnej, które zapewnia także dostęp do usług zagranicznych kancelarii specjalizujących się m.in. w prawie transportowym. Takie wsparcie pozwala wyeliminować konieczność szukania odpowiedniego dla sprawy profesjonalnego prawnika znającego nie tylko przepisy i procedury obowiązujące w danym kraju, ale także realia ich funkcjonowania. Zapewniają także pokrycie kosztów tłumaczeń niezbędnych dokumentów oraz kosztów dojazdów na zagraniczne rozprawy sądowe. oprac. cza

10 najczęstszych problemów prawnych związanych z kierowcami zawodowymi (Dane D.A.S.)

1. Naruszenie czasu pracy przez kierowcę.

2. Niewłaściwa kalibracja tachografu.

3. Mandat karny w związku z naruszeniem przepisów dotyczących ruchu drogowego.

4. Spowodowanie wypadku drogowego.

5. Błędne naliczenie opłat za przejazd przez elektroniczny system poboru opłat.

6. Spór z pracodawcą dotyczący wysokości wynagrodzenia oraz innych uprawnień pracowniczych.

7. Brak opłaty za wjazd do ograniczonej strefy ruchu.

8. Brak wymaganych dokumentów podczas wykonywania transportu drogowego.

9. Brak potwierdzenia klasy emisji spalin.

10. Brak odpowiedniego oznakowania pojazdu wykonującego transport ładunków ADR.

Poleć ten artykuł:

Polecamy