Zaoszczędzić na walutach
Rozliczanie się z zagranicznym kontrahentem może być kłopotliwe i obciążyć dodatkowo nasze firmowe konto. Warto poznać kilka zasad, jak uniknąć niepotrzebnych kosztów i zaoszczędzić na wymianie walut i obsłudze zagranicznych płatności.
Firmy transportowe,...
Firmy transportowe, szczególnie te świadczące usługi przewozów międzynarodowych, współpracują z podmiotami spoza Polski. Bardzo często przedsiębiorcy mający partnerów biznesowych za granicą stają przed refleksją, że koszty związane z przyjmowaniem płatności, pochłaniają istotną część zysków. Dzieje się to szczególnie wtedy, kiedy beztrosko podejdziemy do tematu walut. Istnieją sposoby, by wydatki zniwelować.
Odpowiedni bank
Bank – to pierwsze o czym myślimy rozmawiając na temat płatności. Właśnie ta instytucja najczęściej pobiera większość opłat. Koszty prowadzenia konta biznesowego nie są jednak tym co będzie nas szczególnie bolało, gdyż na tle innych opłat, tego rodzaju wydatki stanowią zdecydowanie drugorzędny problem. Dlatego też, wbrew obiegowej opinii, wybór odpowiedniego banku wcale nie jest tak istotnym zagadnieniem. Wynika to z tego, że większość z nich dysponuje relatywnie zbliżoną ofertą prowadzenia rachunków firmowych.
Warto się natomiast rozejrzeć szerzej, jeżeli zamierzamy korzystać z innych bankowych usług, tzn. z oferty kredytowej banku, czy właśnie konieczności wysyłki płatności za granicę Polski. Transakcje międzynarodowe, szczególnie w walutach innych niż euro, potrafią kosztować nawet po kilkaset złotych za przelew.
Koszty kont walutowych
Jak to zatem jest, że wybór banku nie stanowi aż tak istotnej kwestii, a zarazem to bank pobiera mnóstwo opłat? Paradoks? Nie. Głównym winowajcą są opłaty za przewalutowanie. Pomimo gwałtownego rozwoju technologii, banki w dalszym ciągu w standardowej ofercie bardzo drogo rozliczają transakcje walutowe. Bardzo drogo, to znaczy ile? Standardowo wchodząca na nasz rachunek płatność traci na wartości około 5 procent, jeżeli przyjdzie nie w tej walucie, w której prowadzony jest rachunek.
Tutaj rozwiązanie znajduje się właściwie samo. Skoro bank pobiera opłatę za automatyczną konwersję waluty, wystarczy otworzyć rachunki we wszystkich potrzebnych walutach i po problemie. Pozornie. Po pierwsze bardzo często rachunki walutowe są płatne miesięcznie. Otwierając ich za dużo, szybko możemy zostać obciążeni dużymi opłatami abonamentowymi. Należy się zastanowić, które waluty tak naprawdę będą nam potrzebne. Jeżeli lista okaże się długa, warto poszukać banku o niższych kosztach prowadzenia dodatkowych kont. Często rozwiązaniem mogą być podmioty z branży fintech, które potrafią z powodzeniem zastępować niektóre funkcje banków.
Drogie przewalutowanie
Sam fakt przyjęcia płatności w euro nie powoduje możliwości korzystnego rozliczenia kosztów w polskich złotych. Musimy jeszcze dokonać wymiany waluty. Jak wiadomo, zwykłym przelewem nie należy tego robić, chyba że ktoś chce utracić 5 procent wartości. To ponad 20 groszy na każdym euro, zatem więcej niż w większości kantorów stacjonarnych. Jakie mamy zatem alternatywy? Dla bardzo dużych kwot banki negocjują indywidualne często korzystne warunki. Co jednak, jeżeli jednorazowo nie obracamy setkami tysięcy lub milionami złotych? Dla mniejszych kwot możemy podjąć gotówkę w banku i zawieźć do kantoru stacjonarnego. Scenariusz ten ma jednak więcej wad niż zalet, o czym więcej w ramce.
Platformy walutowe
Czy istnieje inne rozwiązanie? Tak, można jeszcze skorzystać z platform wymiany walut. Podmioty takie mają często konta w większości polskich banków, dzięki temu środki przelewają przelewem wewnątrzbankowym. Pozwala to wysłać je najczęściej za darmo, a u odbiorcy będą one w ciągu około 15 minut. W rezultacie oszczędzamy na koszcie wpłaty i wypłaty gotówki. Wymiana również jest znacznie korzystniejsza niż w kantorach stacjonarnych, gdyż nie ma zwiększonej marży przez koszty obsługi gotówki.
Spora część takich serwisów pozwala jeszcze rozwiązać dodatkowy problem, który stanowi wysyłka płatności zagranicznych, o ile dotyczy on w ogóle naszej działalności. Transfery zlecane w takich instytucjach są bowiem znacząco tańsze niż w bankach. Przykładowo Walutomat.pl umożliwia nie tylko tanią wymianę waluty, ale jednoczesną jej wysyłkę do 33 krajów Europy, po bardzo korzystnych stawkach.
Kiedy jest korzystny kurs?
Pojawia się jednak ostatnie bardzo ważne pytanie – kiedy dokonać przewalutowania? Tutaj najpierw należy jednak przeanalizować czy posiadamy odpowiednią wiedzę, by dobrze celować w momenty na rynku walutowym. Jeżeli nie lub kwota nie jest wystarczająco duża, by z punktu widzenia budżetu własnego czasu/czasu roboczogodziny pracowników, opłacalne byłoby sprawdzanie tego godzinami, warto obniżyć koszty przewalutowania i wysyłki waluty. Osobom obawiających się trafienia w najgorszy moment wymiany, zawsze można polecić jedną prostą strategię – podzielić kwotę. Mając świadomość konieczności sprzedania środków najpóźniej za tydzień, połowę kwoty sprzedajemy dzisiaj, a połowę za tydzień.
W ten sposób kurs zostanie niejako uśredniony pomiędzy te dwa momenty. Nie będzie niestety optymalny, ale też istnieje niewielkie prawdopodobieństwo „strat” związanych z wybraniem niewłaściwej chwili. Warto mieć świadomość istotnego faktu: nasz biznes przeważnie zarabia na głównej działalności, a nie na spekulacji walutowej. Z tego powodu często dobrą radą jest zamiana od razu całej kwoty na walutę, w której ponosimy koszty/przechowujemy zyski. W ten sposób mamy gwarancję, że nagłe wahnięcie waluty nie spowoduje braku na koncie wpływającego na powstanie problemów z opłacaniem faktur lub wypłacaniem pensji.
Wybór waluty
A co zrobić, gdy kontrahent proponuje nam wybór waluty do płatności? Tutaj należy przede wszystkim wyjąć kalkulator i sprawdzić, po jakim kursie proponowana jest zapłata. Często przedsiębiorcy w swojej walucie proponują lepsze warunki, by przerzucić problem wymiany pieniędzy na drugą stronę. Po przeliczeniu kwoty, musimy się zastanowić, czy jesteśmy skłonni za taką sumę wziąć ryzyko na siebie. Mając do czynienia z sytuacją, w której kwoty są porównywalne, najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się wzięcie płatności w tej samej walucie, w jakiej ponosimy koszty. Jeżeli natomiast kontrahent proponuje nam dwie waluty obce, warto wybrać tą mniej zmieniającą swoją wartość względem złotego. Ryzyko nadzwyczajnej straty na spadku wartości jest wtedy mniejsze.
Dlaczego nie zawsze warto podjąć gotówkę w banku i zawieźć do kantoru stacjonarnego.
· Nasz bank musi dawać taką opcję, a nie zawsze tak jest.
· Nierzadko ta opcja bywa płatna
· I tak musimy zapłacić w kantorze różnicę w kursie.
· Tracimy nasz czas. Szefowie znają koszty roboczogodziny pracowników, ale czy wyliczali, ile kosztuje przykładowa strata 30 czy 60 minut ze swojego czasu?
· Nasze bezpieczeństwo. Nie każdy czuje się komfortowo jeżdżąc z dużą gotówką, można oczywiście poprosić o asystę współpracownika, rodzinę, ale tu znów dochodzą koszty lub angażowanie innych osób.