P3 nie zwalnia. Mamy duży bank ziemi gotowy do zagospodarowania.

P3 nie zwalnia. Mamy duży bank ziemi gotowy do zagospodarowania.

O strategii P3 w Polsce, planach inwestycyjnych, parku P3 w Poznaniu, obiektach obsługujących logistykę ostatniej mili z Bartłomiejem Hofmanem, nowym dyrektorem zarządzającym P3 w Polsce, rozmawia Kinga Wiśniewska.Niedawno dołączył Pan do zespołu P3 Logistic Parks w Polsce,...

Niedawno dołączył Pan do zespołu P3 Logistic Parks w Polsce, obejmując stanowisko dyrektora zarządzającego. Jakie stawia Pan przed sobą zadania na najbliższą przyszłość?

Objęcie funkcji dyrektora zarządzającego w P3 Logistic Parks to wyjątkowy zaszczyt, ale i niemałe wyzwanie. Przejąłem stery w firmie w momencie jej dynamicznego rozwoju, który z uwagą obserwowałem na przestrzeni ostatnich lat. Priorytetem na ten moment jest nie tylko utrzymanie dotychczasowego poziomu, ale dążenie do wzrostów – zarówno jeśli chodzi o transakcje najmu, czy rozbudowy istniejących parków, jak i ekspansje na nowe tereny.

 

Czy planuje Pan zmianę strategii rozwoju firmy w Polsce?

Posiadając kompetencje deweloperskie oraz zaplecze finansowe właściwe dla długofalowych inwestorów, możemy rozwijać firmę dwutorowo – poprzez akwizycje lub nowe projekty deweloperskie. Patrząc na portfel P3 w Polsce, widzę potencjał wzrostu na obu tych płaszczyznach. P3, posiadając bank ziemi w swoich istniejących parkach, przy uwzględnieniu koniunktury gospodarczej i bardzo wysokiego zapotrzebowania na nowoczesną powierzchnię magazynową, będzie kontynuowało dotychczasową strategię rozwoju, jednocześnie przyglądając się nowym możliwościom inwestycyjnym poprzez akwizycje. Wspierać nas będzie w tym zespół doświadczonych ekspertów w zakresie zarządzania aktywami magazynowymi oraz developmentu.

 

Rok 2017 P3 zakończyło 400 000 m2 wynajętej powierzchni oraz 190 000 m2 nowych magazynów. Co macie w planach na najbliższy czas? Jakie nowe inwestycje?

W Polsce dysponujemy obecnie prawie 800 000 m2 powierzchni magazynowej. Ponadto w ramach istniejących czterech parków posiadamy grunty pozwalające na rozwój naszych inwestycji o dodatkowe ok. 700 000 m2nowoczesnych magazynów. Obecnie negocjujemy umowy na nowe hale magazynowe o łącznej powierzchni przekraczającej 100 000 m2. Jednocześnie przyglądamy się nowym lokalizacjom. Widzimy duży potencjał Górnego Śląska oraz Polski Centralnej, gdzie jesteśmy już obecni z naszym parkiem P3 Piotrków w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Teraz dokładniej przyglądamy się okolicom Łodzi i Warszawie.

 

Na jakim etapie znajdują się przygotowania do budowy nowego parku w Poznaniu?

Wyczerpaliśmy już potencjał rozbudowy pierwszej fazy projektu. W ostatnich dniach otrzymaliśmy także pozwolenie na budowę drugiej części parku i właściwie możemy ruszać z realizacją pierwszych obiektów. W drugim etapie poznańskiej inwestycji może powstać nawet 230 000 m2 nowoczesnych magazynów. P3 Poznań to jeden z największych parków logistycznych w zachodniej części kraju położony blisko drogi S11 połączonej bezpośrednio z autostradą A2. Park jest doskonałą lokalizacją dla operatorów logistycznych i firm prowadzących dystrybucję na rynki Europy Zachodniej, a także przedsiębiorstw produkcyjnych.

 

W ostatnich miesiącach sporo mówiło się o nowych miejscach na mapie obiektów logistycznych w Polsce. Pojawiają się nowe, mniej oczywiste lokalizacje. Czy planuje Pan budowę magazynów w okolicy mniejszych polskich miast?

Zgodnie z naszą strategią zwracamy się w kierunku lokalizacji mających potencjał interregionalny – tak jak w Poznaniu, Warszawie, czy Piotrkowie. W tym momencie nie planujemy budowy w okolicy mniejszych miast. Na naszym celowniku znajdują się grunty w głównych lokalizacjach, które pozwolą na długofalowy rozwój i budowę dużych parków logistycznych.

 

Trendy magazynowe nakazują budować bliżej miast. Czy planujecie rozwój również w takich lokalizacjach?

W ubiegłym roku zleciliśmy przeprowadzenie badań, które miały wskazać, w których europejskich miastach najlepiej sprawdzą się małe miejskie huby, dla szybkiej obsługi e-commerce w pobliżu centrów dużych miast. Pokazały one, że jedną z takich lokalizacji jest Berlin. Chcemy tam poszukać ziemi pod tego typu projekty. W Polsce także dostrzegamy zapotrzebowanie najemców na obiekty dobrze skomunikowane z centrami miast, pozwalające na obsługę logistyki ostatniej mili, dlatego nie pozostajemy bierni na tym polu. Analizujemy atrakcyjne grunty i jeśli znajdziemy takie, które spełnią wszystkie nasze kryteria, to z pewnością będziemy rozważać na nich inwestycje.

 

Nowoczesne magazyny, magazyny 4.0 – co się kryje pod tymi określeniami? Pojawiły się nowe proekologiczne rozwiązania w parkach P3?

W parkach P3 już od dawna wprowadzamy tego typu rozwiązania. W swoich projektach wykorzystujemy płyty warstwowe z rdzeniem PIR, które zwiększają izolacyjność magazynów. Ponadto w budynkach stosowane są krany z perlatorami i uruchamianiem na podczerwień, systemy solarne wspomagające ogrzewanie wody bytowej, a także oświetlenie LED. Innymi rozwiązaniami, które mogą być wdrażane na życzenie klienta, są np. bramy dokujące z systemem DOBO, czy system sterowania oświetleniem – DALI. Nasza najnowsza innowacja powstała w parku P3 Illescas w Madrycie – na parkingu przed magazynem uruchomiliśmy stację do ładowania pojazdów elektrycznych, która zasilana jest energią odnawialną.

 

P3 to pierwszy deweloper logistyczny na świecie, który jest sygnatariuszem i uczestnikiem United Nations Global Compact – inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jakie działania prowadzicie w tym zakresie w Polsce?

Dbamy o najwyższy standard naszych magazynów. Z tego względu pod koniec zeszłego roku podjęliśmy decyzję o uczestnictwie w United Nations Global Compact, największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ta wzywa firmy do dostosowania strategii i sposobu działania do uniwersalnych zasad dotyczących praw człowieka, pracy, środowiska naturalnego i przeciwdziałania korupcji.

Jesteśmy również członkiem GRESB, globalnego programu na rzecz ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG) dla firm działających w branży nieruchomości. GRESB ocenia działania w zakresie zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości i pomaga firmom we wprowadzaniu zrównoważonych praktyk. P3 należy już do firm o największej świadomości ekologicznej w europejskim sektorze nieruchomości logistycznych, a w naszym portfolio znajdują się budynki z oceną BREEAM na poziomie „bardzo dobry”. Nasz zespół ds. zrównoważonych rozwiązań dba o to, aby nasze magazyny nowej generacji były budowane według najwyższych standardów, spełniając i przewyższając nawet najbardziej rygorystyczne europejskie kryteria wpływu na środowisko, jednocześnie dostarczając także realne oszczędności operacyjne. Udział w GRESB pomoże nam realizować zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju i utrzymać pozycję lidera w tej dziedzinie w sektorze nieruchomości.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy