O pracownikach na Manufacturing Summit
Problem braku pracowników jest szczególnie palący dla firm produkcyjnych. Nie mogliśmy zatem pominąć tej kwestii w programie konferencji Manufacturing Summit, która odbędzie się za nieco ponad 2 tygodnie.
Sytuacja jest szczególnie dotkliwa w przypadku stanowisk szeregowych. Rosnącej liczbie nowych inwestycji towarzyszy gwałtowny spadek bezrobocia, co doprowadziło do stanu w którym dbanie o pracowników i zwiększanie atrakcyjności ofert zatrudnienia stało się równie ważne, jak dbałość atrakcyjność produktów.
Tematy dotyczące sytuacji na rynku pracy, jej przyczyn, oraz tego, jak można wykorzystywać nieuniknioną dziś różnorodność pracowników w kulturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, trafiły do sesji plenarnej. Zagadnienia, które będą przedstawione podczas prelekcji, trafią następnie pod debatę podczas panelu eksperckiego.
O analizę aktualnej, trudnej sytuacji na rynku pracy, poprosiliśmy Tomasza Ślęzaka, wiceprezesa zarządu firmy Work Service, największej agencji pracy tymczasowej działającej w naszym rejonie Europy. Pan Ślęzak opowie m.in. o potencjale jeszcze szerszego pozyskiwania pracowników ze Wschodu także Dalekiego; oraz zastanowi się, jakie zmienili się pracownicy w Polsce, odnosząc to do zachodzących zmian społecznych. Badania rynku HR, regularnie prowadzone przez Work Service, zapewniają ogromną ilość danych, które będzie można wykorzystać podczas prelekcji.
Magdalena Smolarska i Adam Szablewski z Faurecii pomówią zaś o tym, jak zarządzanie różnorodnością staje się kluczowe w erze walki o talenty, co jednocześnie zwiększa elastyczność organizacji w reagowaniu na zmiany otoczenia. Firma Faurecia podążając za realizacją polityki różnorodności skupia się na budowaniu zespołów, w których znajdują się ludzie posiadający różne punkty widzenia, pochodzący z różnych kultur, są różnej płci, w różnym wieku, reprezentują różne pokolenia, etc. W tej strategii Faurecia stara się w pełni wykorzystać ich potencjał, umiejętności i zdobyte doświadczenia. Podążając właśnie w kierunku kreowania kultury różnorodności możemy zacząć spodziewać dodatkowych zysków w postaci wymiernych korzyści biznesowych oraz wpływu na rozwój i innowacyjność organizacji. Mówić wprost – Faurecia stanowi doskonały dowód na to, że różnorodność się opłaca.
W panelu dyskusyjnym, stanowiącym, podsumowanie tematyki zarządzania zasobami ludzkimi, chcielibyśmy poruszyć m.in. takie kwestie jak:
- przyczyny problemów z pozyskaniem pracowników przez firmy produkcyjne,
- wynagrodzenia i ich znacznie w motywacji pracowników,
- komunikacja z różnymi pokoleniami pracowników,
- problem pracy zmianowej na produkcji,
- skuteczność programów motywacyjnych dla pracowników szeregowych,
- nadgodziny i skłonność do ich przyjmowania.
Po więcej szczegółów dotyczących konferencji zapraszamy na stronę www.manufacturingsummit.pl