Samochód na wiosnę
Jak przygotować samochód na wiosenne podróże? Przed rozpoczęciem wiosennych podróży, warto pomyśleć o przeglądzie i odświeżeniu auta po zimie. Škoda podpowiada jak w kilku krokach przygotować samochód, by móc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą w nowym sezonie.Dokładne...
Dokładne czyszczenie i przegląd auta
Przygotowania do wiosennej jazdy powinno się rozpocząć od gruntownego wyczyszczenia samochodu, zwracając uwagę na dokładne umycie karoserii oraz podwozia. Środki zapewniające przejezdność dróg zimą (piasek, chlorek magnezu) mogą wpłynąć negatywnie choćby na lakier. Następnie warto sprawdzić czy na karoserii nie pojawiły się jakieś ubytki lub rysy, którymi powinien zająć się profesjonalista.
– Po zimie trzeba sprawdzić stan szyb (czy nie pojawiły się na nich żadne odpryski) oraz wycieraczek, w których należy wymienić pióra, jeśli są zużyte. Śnieg, sól i błoto dostają się także do wnętrza samochodu, które dobrze jest po zimie dokładnie wyczyścić. Dywaniki należy umyć i osuszyć, a tapicerkę odkurzyć – podkreśla Radosław Jaskulski, trener Škoda Auto Szkoła.
Wymiana opon
– Sezonowa zmiana kół to stały punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Należy pamiętać o sprawdzeniu stanu opon i ewentualnej wymianie na nowe. Szczególnie dotyczy to ogumienia na tylnej osi, króre zużywa się znacznie szybciej – radzi Radosław Jaskulski.
Niezależnie od tego czy wymieniane są same opony czy całe koła, należy pamiętać o ich wyważeniu. Skalibrowanie opon ma na celu prawidłowy rozkład masy wokół osi obrotu kół. Dobrze wyważone koła poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie warto dokonywać wymiany na własną rękę. W serwisie zostanie też przy okazji skontrolowane ciśnienie w ogumieniu.
Serwis klimatyzacji
Wiosna to także czas na sprawdzenie klimatyzacji, której serwisowania nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Jej rzadkie wykorzystywanie zimą sprzyja zagnieżdżaniu się drobnoustrojów i kurzu. Wiosna to zatem najlepszy czas, aby wyczyścić układ i dzięki temu uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak infekcje układu oddechowego czy alergie. Przy okazji należy sprawdzić poziom czynnika chłodzącego i uzupełnić jego ewentualny brak.
Przegląd samochodu
Zimą z powodu trudnych warunków atmosferycznych w nawierzchni pojawiają się ubytki. Wyboje i nierówności trudno dojrzeć pod warstwą śniegu i ominąć. W związku z tym należy dokonać przeglądu zawieszenia i układu kierowniczego, który mógł być narażony na dodatkowe obciążenie. Warto też skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie – oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy płynu chłodniczego.
Naturalnie wszystko zależy od wieku samochodu – nie zawsze opłaca się jechać do ASO. Wiele rzeczy można samodzielnie sprawdzić lub z pomocą zaprzyjaźnionego mechanika. Mając młody wiekowo pojazd mniej prawdopodobne są usterki, więc tutaj nierzadko wystarczą okresowe przeglądy wykonywane zwykle, w zależności od marki i modelu, co 15 000, 20 000, 30 000 złotych.