Perfekcyjne CV

Perfekcyjne CV

Bez CV ani rusz. To właśnie ono w dużej mierze przesądza, czy rekrutacja trwa dalej, czy też kończy się na etapie przesłania i przeczytania przez rekrutera dokumentu. 
CV to wizytówka kandydata i jednocześnie przepustka do pracy. Powinno spełniać zatem...

 

CV to wizytówka kandydata i jednocześnie przepustka do pracy. Powinno spełniać zatem określone wymagania, by należycie się z tej roli wywiązać. Jak pokazuje praktyka, wiele osób nie wie bądź nie przykłada wagi do tego, jaką formę nadać dokumentowi i jakie elementy wchodzą w jego skład. A to błąd – treść i forma idą ze sobą w parze a także świadczą o autorze.

Nadajemy formę

Naturalną cechą CV jest spójność. Wszystkie elementy powinny być na swoim miejscu, czytelnie oznaczone i opisane. Skoro budujesz własną pozycję, to przestrzegaj zasad ortografii i interpunkcji, trzymaj się też kroju i wielkości czcionki. Pisz zwięźle – CV nie powinno mieć więcej niż dwie strony. Nie przesadzaj z ozdobnikami. Nadmiar elementów graficznych sprawia, że dokument staje się nieczytelny albo niezrozumiały. Stosowanie ich z umiarem pozwala na koncentrację na kwestiach, do których przywiązujesz wagę, co może być równie istotne dla rekrutera. Dołączone zdjęcie ułatwi identyfikację kandydata, szczególnie, jeśli osoba rekrutująca jest wzrokowcem. Fotografia musi być profesjonalna i dostosowana do stanowiska. Selfie, filtry i zdjęcia z wakacji to zdecydowanie zły pomysł.

Bądź w zasięgu

Ułatw rekruterom skontaktowanie się z Tobą – umieść niezbędne dane w widocznym miejscu, na górze CV: numer telefonu, adres e-mail i miasto, w którym aktualnie przebywasz i szukasz pracy. Szczegółowy adres zostaw na później, kiedy będziesz podpisywać umowę.

Każde ogłoszenie o pracę zawiera określone wytyczne, które musi spełniać kandydat. Dlatego nie ma uniwersalnego CV. Za każdym razem powinno być dopasowane do ogłoszenia, na które się aplikuje. Wymagania i oczekiwania zawarte w ogłoszeniu przez pracodawcę to z punktu widzenia kandydata umiejętności. I takie umiejętności w CV należy umieścić, mając na uwadze, by były zgodne z prawdą. Jeśli firma czegoś nie oczekuje, nie ma potrzeby, by jej takowe elementy oferować.

Doświadczenie zawodowe

W doświadczeniu powinno się uwzględniać wszystkie firmy, które składają się na Twój zawodowy dorobek. Pamiętaj o chronologii – dokumentuj przebieg kariery, od aktualnego miejsca pracy do najstarszego, patrząc od góry. Uwzględnij nazwę stanowiska, daty (miesiące, lata) i najważniejsze obowiązki wraz z osiągnięciami. Osiągnięcia zawodowe są miarą Twojego sukcesu. Przywołuj jak najwięcej danych (o ile możesz je przywołać) – liczb, procentów, itp., które najwięcej powiedzą rekruterowi o zakresie obowiązków i wkładzie w sukces firmy. Unikaj szczegółowego opisywania stanowisk starszych niż ostatnie dwa miejsca pracy oraz niezwiązanych z nowym stanowiskiem. Niepotrzebnie odwróci to uwagę od tego, co najważniejsze.

Nie zwlekaj!

Skoncentruj się na studiach wyższych i podyplomowych, a także kursach istotnych z punktu widzenia konkretnego pracodawcy (porównaj z treścią oferty pracy). CV kończą zainteresowania, co nie znaczy, że można je lekceważyć. Ciekawe (prawdziwe) hobby stawia w korzystnym świetle kandydata – istnieje większe prawdopodobieństwo, że bardziej zaangażuje się w wykonywanie swoich obowiązków. Oczywiście, jeśli będzie robić to, co lubi.

Im CV bardziej dopasowane do wymagań pracodawcy, tym większa szansa, że zostanie pozytywnie rozpatrzone i otworzy drzwi do rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli stanowisko jest popularne i spodziewasz się licznej konkurencji, nie zwlekaj z wysłaniem aplikacji. Im później ją wyślesz, tym mniejsze szanse, że w ogóle zostanie otwarta.

Poleć ten artykuł:

Polecamy