Top 10 – Najdroższe strefy ekologiczne w Europie
Portal Green-Zones zdiagnozował europejskie strefy ekologiczne, w których naruszenia są karane najsurowiej. Może to znacznie zmniejszyć budżet urlopowy, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.
Belgia zajmuje 10. i 9. miejsce wśród najwyższych grzywien dla strefy środowiskowej, z trwale ustanowionymi strefami niskiej emisji (LEZ) w Antwerpii i Brukseli. Wszystkie pojazdy, które nie są zarejestrowane w Belgii lub Holandii muszą zarejestrować się tutaj przed wejściem w strefę niskiej emisji zgodnie z przepisami LEZ. Pojazdy muszą się również zarejestrować, jeśli spełniają normę Euro. W przeciwnym razie może zostać nałożona grzywna w wysokości 150-350 euro, w zależności od rodzaju i częstotliwości naruszenia.
Pośrodku znajdują się strefy w Austrii i Wielkiej Brytanii, gdzie za nieprzestrzeganie przepisów nakładane są kary pieniężne w wysokości do 2.000 euro, sklasyfikowane według normy EURO, typu i wagi pojazdu. Dania zajmuje 1 miejsce i tym samym jest liderem w zakresie wysokości grzywny. Od 2008 r. pojazdy niektórych klas typu muszą spełniać co najmniej normę Euro 4 lub być doposażone w zatwierdzony filtr przeciwpyłowy Euro 3, zanim będą mogły wjeżdżać do stref ekologicznych w Kopenhadze, Aalborgu i innych miastach. Kara za wjechanie do duńskiej strefy o niskiej emisji bez plakietki dotyczącej strefy niskiej emisji może wynieść do 20.000 DKK (ok. 2.700 euro) np. dla kierowcy ciężarówki i jego spedytora. Ponadto: pojazd może zostać zatrzymany do czasu wpływu grzywny.