Brak pracowników i trudności z zatrzymaniem ich w przedsiębiorstwach to jeden z większych problemów, z którym muszą zmierzyć się firmy z branży logistycznej działające w Polsce. Sposobem na przywiązanie pracowników do miejsca pracy jest między innymi zapewnienie im dobrych warunków na jej wykonywanie. Znaczenie ma wszystko – dostęp do światła dziennego, widok z okna, odpowiednia ilość przestrzeni dostosowanej do rodzaju wykonywanych zadań, bezpieczeństwo, ale i miejsce odpoczynku. Dbanie o satysfakcję pracowników i atmosferę w pracy, dostosowanie budynków pod kątem zapewnienia przyjaznego środowiska stało się już w wielu przedsiębiorstwach standardem.
Brak pracowników doskwiera również branży
transportowej. W perspektywie kilku lat przewoźników drogowych czeka zwiększenie kosztów osobowych. Wpływ na tę sytuację mają m.in. wzrost poziomu wynagrodzeń i wprowadzanie kolejnych regulacji, których celem jest ograniczenie dostępu do rynku pracy w Europie Zachodniej osób zatrudnionych w krajach Europy Środkowej. Jakie skutki może przynieść oczekiwany wzrost kosztów osobowych w przedsiębiorstwach transportowych i w jakim stopniu wpłynie na tę sytuację rynek pracownika?
Wzrost wynagrodzenia, przyjazne warunki pracy z pewnością wpływają na poziom zadowolenia każdego pracownika. Z badania „Stres i satysfakcja 2018” wynika, że bardzo ważnymi czynnikami mającymi wpływ na satysfakcję z pracy są dobra atmosfera oraz pozytywne relacje. A co o szczęściu i satysfakcji sądzi prof. Maciej Błaszak? Dążenie do szczęścia oznacza dążenie do rezultatów, które motywują nas do działania. Okazuje się, że jedną z najsilniejszych nagród, która pobudza nas do działania jest zmienność. Wracając do pracy… Z badań przeprowadzonych przez Daniela Kahnemana wynika, że dojazdy do pracy otwierają listę czynności obniżających nasze poczucie szczęścia. Na przeciwległym biegunie znajduje się seks i kontakty towarzyskie. Prof. Błaszak przytacza również kanadyjskiego ekonomistę Johna F. Helliwella, który wykazał,
że zawiązanie choć jednej przyjaźni przez osobę samotną podwyższa jej poczucie szczęścia tak, jak trzykrotne zwiększenie zarobków.