Sytuacja przedsiębiorstw logistycznych i transportowych związana z pandemią to zagadnienie, któremu przyglądamy się na bieżąco. Tym razem prezentujemy wyniki drugiej części sondażu „Rynek logistyczny w dobie pandemii Covid-19”, w którym przedstawiciele branży oceniali między innymi zakres pomocy państwa dla przedsiębiorstw. Opinie dotyczące planów pomocowych administracji rządowej są negatywne. Z raportu wynika jednak, że nastroje menedżerów firm logistycznych znacznie się uspokoiły. W drugim miesiącu pandemii czynnikiem różnicującym sytuację firm logistycznych nadal był stopień uzależnienia od zamówień konkretnych branż. O ile spada aktywność zakupu usług logistycznych przez sieci handlowe, to jako jedynej z badanych branż z miesiąca na miesiąc wzrasta aktywność zakupowa sklepów internetowych.
Na rozwoju e-commerce zyskają więc operatorzy logistyczni (co trzeciemu ankietowanemu w okresie pandemii udało się pozyskać nowych zleceniodawców w zakresie obsługi handlu elektronicznego), co przełoży się na zapotrzebowanie na nieruchomości logistyczne m.in. dla logistyki miejskiej.
Pandemia spowodowała szybszy wzrost w branży e-commerce, a rozwój tego kanału wpływa na zrównoważony rozwój. To coraz istotniejsze zagadnienie dla przedsiębiorstw działających w branży logistycznej, która już na etapie projektowania budynków wdraża rozwiązania zapewniające ich efektywność energetyczną i niskoemisyjność. Rozwój handlu elektronicznego wspiera prowadzenie zrównoważonej działalności. Parki magazynowe, lokalizacja, projektowanie transportu, wdrażanie pojazdów elektrycznych... Zapytaliśmy przedstawicieli branży o działania związane z obsługą branży e-commerce, które mają realny wpływ na zrównoważony rozwój.